REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2021 rokiem upadłości konsumenckiej?

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
2021 rokiem upadłości konsumenckiej?/Fot. Shutterstock
2021 rokiem upadłości konsumenckiej?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

2021 rokiem upadłości konsumenckiej? Ubiegły rok 2020 okazał się być rekordowy pod względem liczby upadłości konsumenckich. Jeśli spojrzymy na lata wcześniejsze, to stwierdzimy, że tendencja jest wyłącznie wzrostowa. Obecnie ogromnym ułatwieniem dla ludzi z poważnymi problemami finansowymi jest nowelizacja prawa upadłościowego, która weszła w życie 24 marca 2020 roku.

Dotychczasowy rekord

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w samym 2019 roku ogłoszono 7.117 upadłości konsumenckich, zaś w 2020 liczba ta wzrosła niemal dwukrotnie – 13.084 konsumentów zostało uznanych przez państwo bankrutami. Tak gwałtowny wzrost upadłości jest z pewnością spowodowany zmianami, które ułatwiły dostęp do otrzymania pozytywnego postanowienia i statutu upadłego. Do marca 2020 roku ponad połowa składanych wniosków upadłościowych zostawała oddalana przez sądy w wyniku spełnienia negatywnych przesłanek, między innymi rażącego niedbalstwa, czyli celowego doprowadzenia do stanu niewypłacalności oraz względów słuszności i względów humanitarnych. Obecnie, przesłanki te zostały usunięte i nie stoją na przeszkodzie ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

REKLAMA

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Jeśli zrobisz dobry krok

Obecna sytuacja na rynku pracy powoduje wyłącznie coraz większe problemy finansowe Polaków, co przyczynia się do podejmowania decyzji o próbie ratunku swojego budżetu. Utrata pracy, brak środków na spłatę zaległych rat oraz bieżących opłat przyczyniają się do coraz większej niewypłacalności, a nawet wpadania w spiralę zadłużenia, z której nie potrafimy się wydostać. W chwili obecnej, z nieterminową spłatą zobowiązań boryka się ponad 2 mln Polaków. Z danych Krajowego Rejestru Długów wywnioskować można, że większość zaległości powstaje z tytułu opłat za telefon, telewizję oraz Internet. Jeszcze w lutym 2020 roku, przed ogłoszeniem pandemii przez Światową Organizację Zdrowia, zadłużenie z tych przyczyn wynosiło 967 milionów złotych. Obecnie kwota ta sięgnęła 1,05 miliarda złotych. Monitor Sądowy i Gospodarczy do 31 grudnia 2020 roku opublikował aż 41.875 ogłoszeń związanych z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi. Tak ułatwiony dostęp do ogłoszenia upadłości powoduje, iż zbliżający się rok 2021 będzie rokiem upadłości konsumenckiej, który przyniesie nawet podwojenie liczb upadłości z roku 2020. Takie spekulacje to ogromny krok dla konsumentów borykających się z utratą płynności finansowej i postawieniem zobowiązań w stan wymagalności.

REKLAMA

Warto również dodać, iż chcąc przystąpić do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości rozsądnym działaniem jest zgłoszenie się do specjalistów, którzy skrupulatnie przeprowadzą konsumenta przez poszczególne etapy postępowania upadłościowego – zarówno przed, jak i po ogłoszeniu bankructwa.

Nowy rok, który rozpoczęliście razem z długami przeniesionymi z lat poprzednich, może stać się dla was nowym życiem bez zobowiązań, jeśli tylko podejmiecie odpowiednie działania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RIO

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja
Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA