REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zobowiązania można umorzyć w upadłości konsumenckiej?

Lipiński Krzysztof
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy
Doradztwo restrukturyzacyjne, biznesowe oraz upadłościowe
Jak zobowiązania można umorzyć w upadłości konsumenckiej?/Fot. Shutterstock
Jak zobowiązania można umorzyć w upadłości konsumenckiej?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Upadłość konsumencka (czyli upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej) daje możliwość uzyskania oddłużenia. Nie wszystkie zobowiązania można jednak umorzyć. W związku z tym zasadne jest wyjaśnienie jak wygląda kwestia oddłużenia oraz jakich zobowiązań nie można umorzyć w upadłości konsumenckiej.

Umorzenie zobowiązań: plan spłaty wierzycieli

Umorzenie zobowiązań w upadłości następuje po wykonaniu przez upadłego planu spłaty wierzycieli. W wyjątkowych przypadkach, gdy sytuacja upadłego wskazuje, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat, sąd może umorzyć zobowiązania bez ustalania planu spłaty wierzycieli. Według obowiązujących przepisów rozprawa o umorzenie zobowiązań nie jest obowiązkowym elementem postępowania. Co do zasady zostanie ona wyznaczona, jeżeli zawnioskuje o to upadły, syndyk, bądź wierzyciele. Sąd może także zadziałać z urzędu i wyznaczyć termin rozprawy.

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Umorzenie zobowiązań: jakie długi podlegają umorzeniu w upadłości konsumenckiej?

W upadłości konsumenckiej umorzeniu podlegają te zobowiązania, które powstały przed ogłoszeniem upadłości i nie zostały spłacone w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli. Bez znaczenia jest to, czy są to długi powstałe w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, czy też nie. Osoba fizyczna na skutek ogłoszenia upadłości może umorzyć następujące zobowiązania:

  • bankowe i pozabankowe kredyty i pożyczki,
  • nieopłacone składki ZUS,
  • nieuregulowane podatki (dochodowy, VAT, PCC, od nieruchomości, od środków transportu),
  • koszty postępowania upadłościowego (jest to możliwe tylko w sytuacji, gdy zobowiązania upadłego zostaną umorzone bez ustalania planu spłaty wierzycieli),
  • zobowiązania nieujawnione przez upadłego w sposób nieumyślny i powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości (np. jeśli upadły nie miał świadomości ich istnienia).

Umorzenie długów: zobowiązania nieuznane na liście wierzytelności bądź niezgłoszone

Umorzeniu podlegają również te zobowiązania, które nie zostały zgłoszone przez wierzycieli. Bierność wierzyciela nie ma w takim przypadku żadnego znaczenia. Jeżeli wierzyciel nie zgłosił swojej wierzytelności to nie uzyska żadnej spłaty i jego wierzytelność zostanie umorzona.

Umorzenie zobowiązań: jakich długów nie można umorzyć w upadłości konsumenckiej?

Według prawa upadłościowego następujące rodzaje zobowiązań nie podlegają umorzeniu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • długi o charakterze alimentacyjnym
  • zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci
  • zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny
  • długi będące wykonaniem orzeczonego przez sąd obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę
  • zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie
  • zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego z prawomocnym orzeczeniem
  • zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu
  • zobowiązania powstałe do ogłoszeniu upadłości.

Umorzenie zobowiązań: skutki umorzenia długów w upadłości konsumenckiej

REKLAMA

Po wydaniu postanowienia w przedmiocie wykonania planu spłaty wierzycieli, nie mogą być wszczynane postępowania egzekucyjne dotyczące umorzonych zobowiązań. Jednak należy pamiętać, że dotyczy to jedynie zobowiązań powstałych przed ogłoszeniem upadłości oraz tych, które mogą być umorzone na skutek jej ogłoszenia.

W związku z powyższym możliwe jest prowadzenie postępowań egzekucyjnych dotyczących przykładowo zobowiązań alimentacyjnych bądź zobowiązań dotyczących obowiązku naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu.

Jak zobowiązania można umorzyć w upadłości konsumenckiej?

Umorzenie zobowiązań upadłego jest obecnie możliwe w przypadku większości osób fizycznych. Upadłość jednoosobowego przedsiębiorcy także umożliwia umorzenie zobowiązań bez konieczności ponownego wnioskowania o upadłość konsumencką. Trzeba jednak mieć na względzie, iż nie wszystkie zobowiązania mogą być umorzone na skutek ogłoszenia upadłości.

Polecamy serwis: Prawa konsument

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę - czy trzeba uczyć się go na nowo? Co się zmieni od 2026 roku?

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stanowi jedną z ważniejszych regulacji rynku pracy, wpływając bezpośrednio na sytuację finansową pracowników oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawców. W ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej.

Problemy z e-Doręczeniami. Radca prawny: nie ma pewności, że pisma dotrą w terminie. Papierowe listy polecone ratują sytuację

System e-Doręczeń działa wolno, co rodzi obawy o terminowe doręczanie przesyłek – wskazała radca prawny Magdalena Kordas w rozmowie z PAP. Poczta Polska 21 stycznia 2025 r. zapowiedziała zmiany, które mają przyspieszyć działanie systemu. Wsparcie Poczcie Polskiej zaoferował Centralny Ośrodek Informatyki (COI), o czym poinfomował w komunikacie.

Co wpływa na wysokość emerytury? Głównie długość okresów składkowych ale także dzień zakończenia pracy ma znaczenie

O wysokości emerytury decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest to ile zgromadziłeś na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło. Ale znaczenie ma także dzień rozwiązania umowy o pracę przed przejściem na emeryturę.

Ceny masła - jak będzie w 2025 roku? Średnio za kostkę: 8-9 zł, czy raczej 9-11 zł? Duże różnice między sklepami

W 2024 r. masło w sklepach przeżyło prawdziwą „huśtawkę cenową”. Od ponad 14% spadków do 37% wzrostów. Było też mniej promocji niż rok wcześniej. A co nas czeka w 2025 roku? Masło stanieje, czy będzie droższe?

REKLAMA

Ile podatku trzeba zapłacić za komórkę? To zależy. Kolejna niespodzianka po nowelizacji. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku

Podatnicy mają duży udział w procesie wymiaru podatku od nieruchomości. Muszą więc również posiadać w tym zakresie niezbędną wiedzę. Tymczasem po nowelizacji podatku od nieruchomości, która obowiązuje od 2025 roku, nie jest oczywiste, jaki podatek trzeba zapłacić od komórki.

Sąd: Emerytka z 2010 r. nie może skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

Jest zamieszanie w sprawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Emeryci nie wiedzą, czy podlegają pod ten wyrok, czy nie. I niekiedy niepotrzebnie składają wnioski o ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS, a po decyzji odmownej kierują odwołanie do sądu okręgowego.

Wniosek o rentę wdowią. ZUS: te błędy są najczęstsze. Jak wypełnić prawidłowo?

ZUS informuje jakie błędy najczęściej są popełniane w składanych wnioskach o rentę wdowią. I jednocześnie wskazuje, że nie ma potrzeby śpieszyć się z wnioskiem. Jest jeszcze bardzo dużo czasu - trzeba zdążyć przed lipcem, bo dopiero od lipca renta wdowa będzie wypłacana. Ważne jest, aby wniosek został wypełniony prawidłowo i aby wszystkie odpowiednie rubryki zostały zaznaczone właściwie. W ten sposób można uniknąć wzywania przez ZUS do uzupełnienia albo nawet odrzucania wniosku.

Ukradł pieniądze z puszek WOŚP i wydał je na alkohol. Teraz grozi mu wysoka kara

35-latek okradł trzy puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdujące się w jednym z supermarketów w Ostrołęce. Usłyszał zarzuty.

REKLAMA

SN: Jak zasiedzieć współudział w działce? Trzeba stanowczo demonstrować, że działka jest moja

Zasiedzenie cudzego udziału w działce tylko wtedy, gdy posiadacz tego udziału zachowywał się jak właściciel działki (ma przecież tylko ułamek jej własności). Uważał siebie za wyłącznego właściciela nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności i dawał termu wyraz na zewnątrz. Nie ma znaczenia, że np. Anna miała 60% udziałów w działce, a Piotr 40%. I tak Piotr może zasiedzieć 60% należące do Anny. Musi się tylko zachowywać jakby całość należała do niego (np. ogrodzić, postawić jakieś budowle, dostać zezwolenia na prace z urzędu).

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd?

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd? Jeszcze w sierpniu szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz informował o założeniach programowych projektu PSL dotyczącego wychowania patriotycznego w szkołach.

REKLAMA