REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa upadłość szansą na poprawę swojej sytuacji w dobie COVID

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Epidemia Covid 19 wpłynęła globalnie na gospodarkę, narażając ją na rosnący kryzys środowiskowy i ekonomiczny./Fot. Shutterstock
Epidemia Covid 19 wpłynęła globalnie na gospodarkę, narażając ją na rosnący kryzys środowiskowy i ekonomiczny./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aktualne przepisy, które weszły w życie 24 marca 2020 roku ułatwiły dostępność do upadłości konsumenckiej. To furtka dla tych, których zadłużenie osiągnęło horrendalną wysokość w pandemii Covid 19.

Upadłość w związku z koronawirusem SARS-COV-2

Epidemia Covid 19 wpłynęła globalnie na gospodarkę, narażając ją na rosnący kryzys środowiskowy i ekonomiczny. Pozbawieni przychodów przedsiębiorcy, a także pracownicy firm borykający się z utratą zatrudnienia bądź zredukowania wynagrodzenia zostali narażeni nie tylko na chwilowe problemy finansowe, lecz często nawet na całkowite pozbawienie płynności czy wypłacalności. W tym ciężkim okresie, w momencie gdy posiadamy zobowiązania finansowe względem wielu instytucji, w tym bankowych, warto zwrócić uwagę na możliwości, które daje nam ustawodawca w prawie upadłościowym. Należy zaznaczyć, iż bieżące przepisy, które weszły w życie 24 marca 2020 roku ułatwiły dostępność do upadłości konsumenckiej, a także wyeliminowały dotychczasowe przesłanki hamujące ogłoszenie upadłości. Dotychczas, wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej podlegał oddaleniu, jeżeli dłużnik świadomie doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień wskutek rażącego niedbalstwa. Obecnie, ta przesłanka została usunięta i nie stoi na przeszkodzie ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

REKLAMA

Plusy upadłości dla osób fizycznych

Skutkiem pozytywnego rozstrzygnięcia w postępowaniu upadłościowym dotyczącym osób fizycznych jest, przede wszystkim, możliwość ustalenia dogodnego planu spłaty, dostosowanego do ich bieżących przychodów, a także umorzenia pozostałej części zobowiązań. Dla podmiotów w najtrudniejszej sytuacji życiowej istnieje możliwość całkowitego umorzenia zobowiązań zaraz po zakończeniu postępowania upadłościowego. Jeżeli bowiem sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, iż jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat względem wierzycieli, wówczas sąd przychyli się do jego wniosku, umarzając istniejące długi.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Jeśli ta sytuacja dotknie Ciebie

Jeżeli wskutek wciąż rosnącej skali pandemii Twoje zadłużenie osiągnęło horrendalną wysokość, a Ty nie widzisz jakichkolwiek możliwości rozwiązania zaistniałej sytuacji, ogłoszenie upadłości będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Podjęcie działań w celu złożenia wniosku w przedmiocie upadłości w żaden sposób nie należy oceniać przez pryzmat porażki. Wręcz przeciwnie, decyzja o upadłości oznacza walkę o siebie i swoją przyszłość. Warto zatem zastanowić się nad dostępnymi rozwiązaniami i podjąć próbę poprawy jakości swojego życia. W celu pomocy warto zgłosić się do specjalistów, którzy w bardzo szybkim czasie pozwolą uzyskać wolność i nowe życie bez długów, a dodatkowo bez zbędnych nerwów związanych z postępowaniem przeprowadzą przez całą drogę, aż do momentu jego zakończenia.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RIO

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA