Czy rzecznik konsumentów może wnieść pozew za konsumenta?
REKLAMA
REKLAMA
Poznałeś prawa – zdecyduj co dalej
Złożenie reklamacji do sprzedawcy nie wyczerpuje naszych uprawnień. Naruszenie przepisów tej ustawy na szkodę konsumentów może spowodować, iż sprzedawca zostanie pozwany do sądu. Aby jednak móc wyraźnie ocenić, kiedy nasze roszczenia mają szanse powodzenia, trzeba najpierw poznać prawa, którymi dysponujemy.
REKLAMA
Czytaj: Prawa konsumenta – jakie są podstawy reklamacji?
REKLAMA
Przyczyn wniesienia pozwu może być sporo. Jednym z nich jest odmowa uznania uprawnień konsumenta. Zgodnie z tymi przepisami w przypadku niezgodności towaru z umową istniejącej w chwili wydania produktu konsument może domagać się bezpłatnej naprawy albo bezpłatnej wymiany produktu.
Oprócz tego konsument może wnieść domagając się wykonania uznanej reklamacji. Takie roszczenie jest możliwe nie tylko wtedy, gdy sprzedawca żądanie konsumenta uzna. O uznaniu reklamacji będziemy mówili także wtedy, gdy sprzedawca nie udzieli odpowiedzi konsumentowi w ciągu 14 dni (art. 8 ust. 3 ustawy).
Kto może złożyć pozew do sądu?
Skierowanie sprawy do sądu powinno być ostatecznością. Niemniej jednak w przypadku opornych sprzedawców warto rozważyć taki krok. Wniesienie powództwa do sądu jest prawem każdego, w tym tez konsumenta. Nie ma przy tym konieczności korzystania z usług profesjonalnego pełnomocnika.
Pozew do sądu nie musi być wnoszony przez adwokata, czy radcę prawnego. Każda osoba może występować w swoim imieniu przed sądem. Ograniczenia dotyczące osobistego prowadzenia sprawy przed sądem dotyczy tylko kilku postępowań (m.in. w sprawie skargi kasacyjnej).
Pozew od rzecznika?
REKLAMA
Jedną z możliwości jest skorzystanie z pomocy miejskiego (powiatowego) rzecznika konsumentów. Jest on powoływany w ramach zadań samorządu powiatowego (art. 39 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów) przez starostę lub prezydenta miasta w miastach na prawach powiatu. Do zadań takiego rzecznika należy m.in. świadczenie bezpłatnej pomocy prawnej konsumentom, występowanie do przedsiębiorców w sprawach dotyczących ochrony praw i interesów konsumentów (art. 41 ust. 1 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów).
Wśród kompetencji rzecznika należy również wymienić możliwość wytaczania powództw na rzecz konsumentów. Rzecznik może również, za zgodą konsumenta, wstępować do toczącego się postępowania w sprawach o ochronę interesów konsumentów.
Zobacz serwis: Konsument w sądzie
Rzecznik może wytoczyć powództwo na rzecz konsumenta.
Pozew rzecznika
Możliwość wytoczenia pozwu przewidują przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 63(3) tegoż kodeksu rzecznicy mogą wytaczać powództwa w sprawach o ochronę interesów konsumentów.
Co równie istotne wniesienie pozwu przez rzecznika jest, na mocy ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, zwolnione od obowiązku wnoszenia opłaty sądowej (art. 96 ust. 1 pkt. 11 ustawy).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA