Pozew konsumenta. Co musisz wiedzieć zanim go wniesiesz?
REKLAMA
REKLAMA
Wniesienie powództwa
W sądach rejonowych w całej Polsce coraz więcej sprawy jest wszczynanych z powództwa konsumentów. Konsumenci coraz częściej sięgają do ostateczności jaką jest skierowanie sprawy na drogę sądową. Wydatna w tej mierze zdaje się być pomoc miejskich (powiatowych) rzeczników konsumentów, którzy świadczą bezpłatne porady prawne.
REKLAMA
Sprawy konsumenckie przed sądami toczą się najczęściej w postępowaniu uproszczonym. Wynika to przede wszystkim z charakteru roszczeń konsumenckich, jak również i niewielkiej wartości przedmiotu sporu, o który sprawa się toczy.
Fakt ten rodzi niebagatelne skutki dla całej procedury, przez którą musi przebrnąć powód. Warto więc zapoznać się charakterystyką tego postępowania.
Zobacz: Pozwanie operatora za niezawartą umowę
Postępowanie uproszczone
REKLAMA
Z postępowaniem uproszczonym będziemy mieli do czynienia w sytuacjach, które zostały określone w art. 505(1) Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisem postępowanie to będzie stosowane w sprawach o roszczenia wynikające z umów, w tym szczególności, co dla konsumentów jest istotne, z niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej.
X kupił telewizor od sprzedawcy Y. Okazało się jednak, że telewizor nie ma funkcji, o których mowa jest na opakowaniu oraz w reklamach producenta. Sprzedawca nie chce przyjąć reklamacji. W takiej sytuacji X może wnieść sprawę do sądu.
Tryb uproszczony można zastosować jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tys. zł. Jeżeli wartość przedmiotu sporu przekroczy podaną wyżej kwotę, wtedy też sprawa będzie rozpatrywana w postępowaniu zwykłym.
Jeżeli telewizor, który kupił X kosztował nie więcej niż 10 tys. zł, wtedy też sprawa odmownie załatwionej reklamacji będzie rozpatrywana w postępowaniu uproszczonym. Jeżeli wartość telewizora przekracza tę kwotę, wtedy właściwe będzie postępowanie zwykłe.
Zobacz serwis: Prawa konsumenta
Do sądu rejonowego
Świadomość tego, kiedy sprawy będą rozpoznawane w postępowaniu uproszczonym, a kiedy nie ma istotne znaczenie. Zgodnie bowiem z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, pozew w postępowaniu uproszczonym powinien być wniesiony na urzędowym formularzu. Wniesienie takiego pozwu w zwykłej formie będzie uznawane za brak formalny, a pismo zostanie zwrócone powodowi do uzupełnienia. Należy o tym pamiętać, zwłaszcza że skierowanie do trybu uproszczonego następuje nie na wniosek powoda, a z urzędu zawsze wtedy, gdy zostaną spełnione ku temu przesłanki.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat