Jak wybrać właściwe postępowanie restrukturyzacyjne?

Filip Kozik
rozwiń więcej
Kancelaria prawna KL Law Polska Sp. z o.o.
Ekspert z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego
rozwiń więcej
Postępowanie restrukturyzacyjne - jakie wybrać?/fot.Shutterstock
Nowe prawo restrukturyzacyjne służy temu, aby niewypłacalna lub zagrożona niewypłacalnością firma uniknęła ogłoszenia upadłości poprzez zawarcie układu z wierzycielami w ramach restrukturyzacji, a w kontekście postępowania sanacyjnego – poprzez przeprowadzenie działań sanacyjnych. Powyższe możliwe jest na skutek czterech procedur: postępowania o zatwierdzeniu układu, przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego oraz postępowania sanacyjnego. Wybór właściwego postępowania jest zależny od kilku czynników, m.in. od sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa i ilości wierzytelności spornych. Nieoceniona w kontekście wyboru właściwej procedury może być rola doradcy restrukturyzacyjnego.

Ogólne warunki wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego

Przesłanki umożliwiające wszczęcie jednego z postępowań restrukturyzacyjnych można podzielić na dwie kategorie – te, które są uniwersalne dla wszystkich procedur oraz te, które dotyczą określonego typu postępowania.

Podstawowym kryterium jest zagrożenie niewypłacalnością lub niewypłacalność przedsiębiorstwa. Przez zagrożenie niewypłacalnością można rozumieć sytuację, w której mimo regulowania zobowiązań przez dłużnika i zdolności do zaspokajania wierzycieli, występuje obawa, w oparciu o obiektywną ocenę sytuacji ekonomicznej, że w niedalekiej przyszłości może on utracić zdolność do spłaty długów. Z kolei niewypłacalność to stan, w którym dłużnik utracił już zdolność do regulowania wymagalnych zobowiązań pieniężnych (niewypłacalność na skutek utraty płynności finansowej) lub stan, w którym suma zobowiązań dłużnika jest wyższa niż jego majątek i sytuacja ta utrzymuje się przez co najmniej 24 miesiące (niewypłacalność na skutek nadmiernego zadłużenia dotyczy osób prawnych i tzw. ułomnych osób prawnych).

Polecamy: Split payment - podzielona płatność

Dodatkowo, sąd może odmówić wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego, jeżeli mogłoby dojść do pokrzywdzenia wierzycieli lub dłużnik nie posiada środków na zaspokojenie kosztów postępowania i zobowiązań powstałych po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego.

Przesłanki wszczęcia konkretnego postępowania restrukturyzacyjnego

Postępowanie o zatwierdzenie układu jest najmniej złożonym rodzajem postępowania. Znaczna część odbywa się poza sądem, ponieważ dłużnik lub reprezentujący go doradca restrukturyzacyjny zbierają głosy wierzycieli we własnym zakresie. Postępowanie to może być prowadzone, jeśli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.

Przyspieszone postępowanie układowe umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie. Prowadzi się je również wtedy, gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.

Postępowanie układowe, podobnie jak jego przyspieszona wersja, umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności, lecz może być prowadzone, jeśli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.

Postępowanie sanacyjne jest najbardziej rozbudowanym postępowaniem restrukturyzacyjnym. Polega na przeprowadzeniu działań sanacyjnych, czyli czynności prawnych i faktycznych zmierzających do poprawy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa i mających na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań, przy jednoczesnej ochronie przed postępowaniem egzekucyjnym. Poziom wierzytelności spornych wyższych/niższych niż 15% nie stanowi kryterium warunkującym wybór tego postępowania.

Można zatem postawić tezę, że wybór właściwego postępowania restrukturyzacyjnego jest zależny od tego jakie działania zostaną podjęte w toku restrukturyzacji, jaka jest skala wierzytelności spornych w odniesieniu do ich ogółu, czy zakresu zobowiązań, które zostaną objęte postępowaniem. Warto pamiętać, że każde z postępowań powinno być dobierane pod kątem obecnie panującej sytuacji gospodarczej danego podmiotu i od możliwości zrealizowania założonych celów toku procedury.

Kancelaria prawna KL Law Polska specjalizuje się w sprawach z zakresu upadłości i restrukturyzacji firm.

Polecamy serwis: Konsument w sądzie

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...