Rodzaj spraw
Z pozwem grupowym można występować w sprawach roszczeń o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpiecznych oraz z tytułu czynów niedozwolonych (z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych).
Jeden rodzaj szkody
Podstawą do wytoczenia powództwa zbiorowego jest zorganizowanie się przez grupę co najmniej 10 osób. Roszczenia dochodzone przez członków grupy muszą być jednego rodzaju i muszą być oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Oznacza to, że zaistniała szkoda wystąpiła na skutek tego samego lub podobnego zdarzenia.
Zobacz serwis: Konsument w sądzie
Ujednolicona wysokość żądania
Postępowanie grupowe w sprawach o roszczenia pieniężne jest dopuszczalne tylko, jeśli wysokość roszczenia każdego członka grupy została ujednolicona. Osoby występujące z roszczeniem muszą zatem uzgodnić wspólnie jednakową wysokość żądanego odszkodowania.
Może być to problematyczne jeśli szkody poniesione przez poszczególnych członków grupy różnią się swoją wartością. W takim wypadku istnieje możliwość stworzenia podgrup złożonych z co najmniej dwóch osób. Poszkodowani, których szkody mają zbliżoną wartość mogą się zatem łączyć w ramach podgrup.
Wyznaczenie przedstawiciela
Powództwo w postępowaniu grupowym wytacza reprezentant grupy. Tę funkcję może pełnić jeden z członków grupy lub miejski (powiatowy) rzecznik konsumentów. Pozew zbiorowy jest objęty przymusem adwokacko - radcowskim.
Wnoszący powództwo reprezentant grupy przedstawia wniosek o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym i oświadcza, iż działa w charakterze reprezentanta grupy.
O tym czy przyjąć sprawę do rozpoznania w trybie postępowania grupowego, sąd decyduje na rozprawie. Na postanowienie sądu w tej kwestii przysługuje zażalenie. Po uprawomocnieniu się postanowienia o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym, sąd zarządza ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego. Po publikacji ogłoszenia, w terminie wyznaczonym przez sąd, istnieje możliwość przystąpienia do grupy innych osób poszkodowanych.
Zobacz: Jak są rozpatrywane sprawy konsumenckie
Właściwość
Sądem właściwym do rozpoznania powództwa zbiorowego jest sąd okręgowy. Sprawę rozstrzyga skład trzech sędziów zawodowych.