Na co uważać przy postępowaniu uproszczonym?
REKLAMA
REKLAMA
Samo postępowanie jest przede wszystkich przeznaczone do realizacji ochrony prawnej w drobniejszych sprawach. Zgodnie z art. 5051 Kodeksu postępowania cywilnego dotyczy w głównej mierze roszczeń wynikających z umów, gdzie wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tys. zł.
REKLAMA
Główną grupą, która korzysta z tego rodzaju postępowania są przede wszystkim konsumenci. Mogą oni dochodzi m.in. roszczeń z gwarancji, czy z tytułu niezgodności towaru z umową.
Co jednak istotne postępowanie to jest obligatoryjnym trybem. Oznacza to, że jeżeli sprawa kwalifikuje się do rozpoznania w postępowaniu uproszczonym, to będzie do niego skierowana bez względu na wolę powoda.
Zobacz również serwis: Pozwy
Pozew na formularzu
Powyższe ma istotne znaczenie już w chwili pisania przez nas pozwu. Zgodnie z art. 5052 pozew, odpowiedź na pozew, sprzeciw od wyroku zaoczne i pismo zawierające wnioski dowodowe powinny być wnoszone na urzędowych formularzach.
Jest to podstawowa informacja zarówno dla powoda, jak i pozwanego. Do częstych omyłek, zwłaszcza w przypadku powoda, należy kierowanie pozwu do sądu w zwykłej formie, bez wymaganego formularza. W takiej sytuacji pozew zostanie zwrócony do uzupełnienia braków.
W postępowaniu uproszczonym mogą być rozpatrywane również sprawy z zakresu prawa pracy. W takim przypadku również należy korzystać z ustawowo określonego formularza.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Środki dowodowe
Warto również pamiętać o tym, że w postępowaniu uproszczonym należy zgłosić wszystkie środki dowodowe w pozwie (dla pozwanego w odpowiedzi na pozew), na pierwszym posiedzeniu przeznaczonym na rozprawie lub w sprzeciwie od wyroku zaocznego.
Jeżeli strona nie złoży odpowiednich wniosków do tego czasu w praktyce utraci możliwość powołania się na nie w dalszym toku postępowania. Będzie mogła to uczynić jedynie w sytuacji, gdy wykaże, że nie mogła ich powołać wcześniej lub gdy potrzeba ich powołania wynikła później
W postępowaniu uproszczonym zmiana powództwa, czy też zmiana po stronie powodowej, czy pozwanej jest niedopuszczalna.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA