Jednym z podstawowych zagadnień procedury sądowej jest kwestia reprezentacji, zarówno osoby powoda, jak i pozwanego. Ma to praktyczne zastosowanie także w przypadku spraw konsumenckich.
Zgodnie z art. 86 Kodeksu postępowania cywilnego strony postępowania sądowego mogą występować zarówno osobiście, jak i przez swoich pełnomocników procesowych.
Co do zasady występując do sądów z powództwem nie ma konieczności czynienia tego za pośrednictwem adwokata, czy radcy prawnego. Strona może osobiście napisać pozew, jak również może osobiście uczestniczyć w rozprawie.
Tylko w nielicznych przypadkach istnieje obowiązek skorzystania z pomocy profesjonalnego pełnomocnika procesowego, w związku z objęciem danej czynności tzw. przymusem adwokacko-radcowskim. Wtedy też wnoszenie pozwu, jak również dokonywanie innych czynności procesowych może się odbywać jedynie za pośrednictwem adwokata
Przymus adwokacko-radcowski istnieje przy skardze kasacyjnej do Sądu Najwyższego.
Kto może być pełnomocnikiem konsumenta
Oprócz osobistego uczestnictwa w procesie istnieje możliwość działania przez pełnomocnika procesowego, na podstawie udzielonego wcześniej pełnomocnictwa. Nie może być jednak dowolnie wybrana osoba. Krąg podmiotów, które mogą reprezentować stronę postępowania sądowego jest określony w art. 87 Kodeksu postępowania cywilnego oraz przepisach szczególnych.
Zobacz również: Jak są rozpatrywane sprawy konsumenckie
We wszystkich postępowaniach rolę pełnomocnika strony może pełnić adwokat lub radca prawny. Oprócz tego reprezentować stronę mogą także współmałżonek, rodzice, rodzeństwo czy też zstępni strony (dzieci, wnuki).
Ma to zastosowanie również do spraw konsumenckich. Osoby występujące przed sądem, jako konsumenci, mogą skorzystać z usług profesjonalisty, jednak mogą również być reprezentowani przez członków najbliższej rodziny.
Organizacja konsumencka jako pełnomocnik konsumenta
Oprócz tego przepisy postępowania cywilnego w odniesieniu do spraw konsumenckich dają także możliwość skorzystania z pomocy organizacji społecznych, do których zadań statutowych należy ochrona praw konsumenta.
Zgodnie z art. 87 ust. 5 w sprawach związanych z ochroną praw konsumentów pełnomocnikiem może być przedstawiciel takiej organizacji.
Zobacz również serwis: Konsument w sądzie
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.).