REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest umowna właściwość sądu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adrian Prusik
Adrian Prusik
Strony w umowie mogą określić właściwość miejscową sądu.
Strony w umowie mogą określić właściwość miejscową sądu.

REKLAMA

REKLAMA

Umowna właściwość sądu ma miejsce wtedy, gdy w postanowieniach umowy strony ustaliły jaki sąd będzie właściwych dla ewentualnych sporów pomiędzy nimi. Często takie postanowienia są stosowane względem konsumentów.

Właściwość miejscowa jest podstawowym elementem, który musi być ustalony przed wniesieniem pozwu. Wyznaczają przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Według zasady ogólnej sądem właściwym jest sąd miejsca zamieszkania lub siedziby pozwanego.

REKLAMA

W przypadku roszczeń wynikających z umowy możliwe jest skorzystanie z art. 34 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym powództwo można wytoczyć przed sąd miejsca jej wykonania. W razie wątpliwości miejsce wykonania powinno być stwierdzone dokumentem.

Jan zawiera umowę o dzieło, której miejscem wykonania jest jego mieszkanie. Jeżeli wykonawca nie wykona dzieła do którego się zobowiązał, Jan wnosząc pozew o wykonanie zobowiązania może wybrać sąd według właściwości ogólnej, czyli miejsca zamieszkania wykonawcy. Jednak oprócz tego może również wnieść pozew do sądu właściwego według miejsca wykonania umowy, czyli w okręgu w którym zamieszkuje.

Oznaczenie właściwości sądu w umowie

Oprócz tego przepisy dają możliwość dobrowolnego ustalenia sądu właściwego w samej treści umowy. Zgodnie z art. 46 Kodeksu postępowania cywilnego strony mogą umówić się na piśmie o poddaniu sprawy sądowi pierwszej instancji, który nie jest właściwy na podstawie przepisów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa o właściwość powinna być sporządzona na piśmie.

Zobacz również: Jakie są skutki niedochowania formy pisemnej

Co z tego wynika dla konsumenta

Możliwość modyfikacji właściwości miejscowej sądów może mieć bezpośredni wpływ na prawa konsumenta. Cel zamieszczenia takiego postanowienia może być zniechęcenie konsumenta do ochrony własnych praw.

W umowie z konsumentem firma X zamieściła postanowienie wskazujące jako właściwy sąd siedziby przedsiębiorcy, czyli Szczecin. W przypadku, gdy konsument mieszka w Warszawie, wtedy też ewentualną sprawę musiałby wnieść do sądu oznaczonego w umowie.

Niedozwolone klauzule umowne

Zgodnie z art. 3853 pkt. 23 Kodeksu cywilnego postanowienia takie mogą być jednak uznane za niedozwolone klauzule umowne. Jeżeli zatem postanowienia danej umowy zostały przedstawione konsumentowi we wzorcu, a on sam nie miał wpływu na ustalenie ich treści, to może on w trakcie sprawy powołać się na fakt, iż do treści umowy została włączona klauzula niedozwolona, która rażąco narusza jego interesy

Zobacz również: Uznanie klauzuli za niedozwoloną

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.),

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

Będą zmiany w kodach recept: S – przyznawanych osobom 65+ oraz DZ – dla osób poniżej 18. roku życia, co do odbioru bezpłatnych leków bądź innych produktów medycznych

Trwają konsultacje w zakresie zmian prawa co do wydawania i realizacji recept. Projekt przewiduje umożliwienie farmaceucie lub personelowi wydającemu uzupełnienia recepty o ten kod. Dzięki temu, pacjent otrzyma produkt bezpłatnie, po uzupełnieniu recepty w aptece, bez konieczności ponownego kontaktu z lekarzem czy dodatkowych wizyt u świadczeniodawcy. Przypominamy też o trwającym w wielu gminach w Polsce tzw. PROGRAMIE LEK. W maju 2025 r. też będą dopłaty do leków, nawet do 300 zł.

Wolne za sobotę 3 maja: Jak to działa? Przykład praktyczny

Święto Narodowe 3 Maja przypada w tym roku sobotę. Zgodnie z Kodeksem pracy każde święto występujące w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W konsekwencji pracodawcy zobowiązani są odpowiednio zaplanować czas pracy tak, aby nie doszło do jego przekroczenia. Szczególne znaczenie ma to w przypadku pracowników wykonujących pracę w stałym rozkładzie od poniedziałku do piątku – dla nich 3 maja nie oznacza automatycznego dnia wolnego, ale generuje obowiązek wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego w innym terminie. Komentarz dr Katarzyny Kalaty.

Podział majątku po rozwodzie. Poznaj podstawowe zasady

Jakie są zasady podziału majątku po rozwodzie? Co jest majątkiem wspólnym, a co majątkiem osobistym? W jakim terminie należy dokonać podziału majątku? Ile to kosztuje? Odpowiedzi na te i inne pytania w poniższym artykule.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd: Prezydent podpisał ustawę, 30 kwietnia 2025 r. weszła w życie

W dniu 28 maja 2025 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 23 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz.U. z 2025 r. poz. 565). Zmiany są na szczęście na korzyść obywateli i weszły w życie przed majówką, 30 kwietnia 2025 r.

Problemy z waloryzacją emerytury, gdy wiąże się z rentą. Propozycja zmian trafiła do rządu
Pełnomocnictwo do głosowania na Prezydenta Polski w dniu 18 maja 2025 r. [WZÓR]

Przepisy prawa dopuszczają głosowanie na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. przez pełnomocnika, ale tylko w kraju. Czy każdy może głosować przez pełnomocnika? Kto może być pełnomocnikiem? Oto wzór wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach prezydenckich 2025.

Technologiczni giganci wspierają autorytaryzm? Amnesty alarmuje w globalnym raporcie o prawach człowieka

Wpływy największych firm technologicznych ułatwiają rządom łamanie praw człowieka – ostrzega Amnesty International w najnowszym raporcie za 2024 rok. Organizacja piętnuje m.in. działania Donalda Trumpa, cenzurę w mediach społecznościowych oraz wykorzystanie technologii do masowej inwigilacji. Jeden z rozdziałów poświęcono Polsce i sprawie użycia Pegasusa wobec opozycji.

REKLAMA

Wybory prezydenckie 2025: 5 maja mija ważny termin [Harmonogram]

Wybory prezydenckie 2025 są coraz bliżej. Mijają kolejne ważne terminy dla wyborców. Do 5 maja zgłasza się np. głosowanie korespondencyjne i bezpłatny transport do lokalu wyborczego. Sprawdź pozostałe terminy wyborcze w harmonogramie.

Google będzie musiał sprzedać przeglądarkę Chrome? Jest kolejka chętnych, w tym OpenAI i Yahoo. Transakcja za grube miliardy USD

Czy gigantowi z Mountain View grozi rozbiór? Sądowy pojedynek pomiędzy Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych a Google wszedł w nową fazę. Na szali leży przyszłość firmy wartej 2 biliony dolarów. Jednym z realnych scenariuszy jest zmuszenie Google do sprzedaży jednego ze swoich flagowych produktów. Po przeglądarkę Chrome już ustawia się kolejka chętnych, a w niej OpenAI i Yahoo.

REKLAMA