Uznanie klauzuli umownej za niedozwoloną
REKLAMA
REKLAMA
Konsumenci, którzy uważają, iż postanowienia umowne naruszają ich interesy w rażący sposób i stanowią niedozwoloną klauzulę umowną, mogą swoich praw dochodzić w sądzie. Sądowe postępowanie dotyczące takich klauzul dzieli się na kontrolę konkretną oraz abstrakcyjną.
REKLAMA
Konkretna kontrola klauzul niedozwolonych
Incydentalna (konkretna) kontrola klauzul niedozwolonych może nastąpić w jakimkolwiek postępowaniu sądowym. Konsument może w trakcie sprawy powołać się na fakt, iż do treści umowy została włączona klauzula niedozwolona, która rażąco narusza jego interesy (art. 3851 Kodeksu cywilnego).
Kontrola incydentalna dotyczy konkretnej umowy, a orzeczenie sądu wywołuje skutki jedynie pomiędzy stronami umowy (nie oznacza, że dane postanowienie zostanie np. wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych).
Konsument wnosi pozew przeciwko przedsiębiorcy o nakazanie wykonania zobowiązania. Jednocześnie w postępowaniu sądowym podnosi zarzut, iż postanowienie dające przedsiębiorcy prawo do wypowiedzenia z ważnych przyczyn stanowi niedozwoloną klauzulę umowną.
Kontrola abstrakcyjna
Oprócz tego możliwe jest dochodzenie przez konsumentów sądowego stwierdzenia, iż przedsiębiorca stosuje w zawieranych na podstawie wzorca umowach klauzule niedozwolone. W takiej sytuacji wnoszone jest do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie specjalne powództwo, przewidziane w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Jest to wyraz tzw. abstrakcyjnej kontroli. Z takim powództwem może wystąpić każdy, kto według oferty pozwanego mógłby zawrzeć z nim umowę zawierającą postanowienie, którego uznania za niedozwolone żąda się pozwem (art. 47938 Kodeksu postępowania cywilnego).
Kontroli na podstawie art. 47938 Kodeksu postępowania cywilnego może żądać osoba mieszkająca w bloku, w którym swoje usługi oferuje operator telewizji kablowej.
Podstawy prawne:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.),
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat