Co to jest umowa zlecenie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Umowa zlecenia zazwyczaj kojarzona jest z inną formą zatrudnienia. Jednak bardzo często zawieramy tego typu umowy w życiu codziennym. Istotą umowy zlecenia jest to, że przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. W braku odmiennej umowy zlecenie obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie. Przepis ten nie uchybia przepisom o formie pełnomocnictwa.
REKLAMA
Umowa zlecenia jest również nazywana umową starannego działania. Dlatego, że istotą tego zobowiązania nie jest osiągnięcie konkretnego wyniku, lecz same starania usługodawcy. Ważne jest, aby osoba, której zleciliśmy wykonanie usługi wykazała się należytym i odpowiednim działaniem w wykonywaniu swoich prac. Trudno bowiem wyobrazić sobie, że zawieramy umowę ze szkołą językową i mamy zagwarantowane, że po kursie na pewno staniemy się lektorem. Nie oznacza to oczywiście, że szkoła nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wykonanie umowy. Jej zadaniem jest bardzo rzetelne przekazanie wiedzy uczniowi wykorzystując przy tym kwalifikacje i doświadczenie lektora oraz zasoby dydaktyczne szkoły, przeprowadzanie zajęć zgodnie z programem i w ilości przewidzianej w umowie. Na tym właśnie ma polegać staranne działanie. W przypadku wykonania umowy w sposób nieodpowiedni albo w ogóle jej nie wykonania, można dochodzić stosownego odszkodowania.
Umowa zlecenia nie wymaga żadnej szczególnej formy. Często dochodzi do jej zawarcia w sposób dorozumiany. Jednakże lepiej jest pamiętać o zachowaniu formy pisemnej. Może się to okazać bardzo przydatne w kwestii dowodowej.
Czy trzeba płacić
Umowa zlecenia może być wykonana przez usługobiorcę bezpłatnie. Jednak musi być to jednoznacznie wskazane w umowie lub wynikać z okoliczności. W innej należy się podmiotowi wykonującemu usługę wynagrodzenie wysokości, na jakaś trony się umówiły.
Obowiązki stron umowy
Wykonujący usługę ma obowiązek przede wszystkim wykonać ją osobiście, w sposób rzetelny i staranny. Poza tym powinien udzielać osobie zamawiającej usługę wszelkich niezbędnych informacji na temat prac, jaki wykonuje. Zamawiający natomiast ma obowiązek uiścić ustalone wcześniej wynagrodzenie. Ponadto musi zwrócić zleceniobiorcy wydatki, jeśli takowe poczynił.
Zakończenie prac
Jeżeli usługa zostanie wykonana, w świetle prawa mamy do czynienia z wygaśnięciem umowy. Do jej rozwiązania może dojść w przypadku wypowiedzenia umowy, do czego obie strony mają prawo. Należy pamiętać przy tym o rozliczeniu, czyli zwrocie ewentualnych zaliczek i poniesionych kosztów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat