Odpowiedzialność za wadliwość materiałów
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W odniesieniu do prac polegających na remoncie budynku zastosowanie znajdują przepisy o umowie o roboty budowlane. Przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym budynku prac budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji.
REKLAMA
Umowa o roboty budowlane powinna polegać na współpracy wykonawcy i inwestora. Wykonawca, jako profesjonalista, powinien przed przystąpieniem do prac sprawdzić czy dostarczone przez inwestora materiały nadają się do prawidłowego wykonania robót. W przypadku stwierdzenia wadliwości materiałów wykonawca powinien niezwłocznie zawiadomić o tym inwestora. Jeżeli materiały były niewłaściwe a wykonawca nie poinformował o tym inwestora, należy uważać, że wykonawca nie dołożył tzw. należytej staranności właściwej ze względu na zawodowy charakter prowadzonej przez niego działalności. Zaniechanie tego rodzaju będzie rodzić odpowiedzialność odszkodowawczą wykonawcy, mimo iż to inwestor dostarczył wadliwe materiały.
Podmiot wykonujący roboty budowlane, który nie poinformował inwestora o wadliwości dostarczonych materiałów i związanym z tym niebezpieczeństwem nie może skutecznie domagać się, w zależności od sytuacji, wypłaty umówionego wynagrodzenia lub jego odpowiedniej części. Inwestor może zatem odmówić zapłaty wynagrodzenia.
Wykonawca może domagać się zapłaty oraz nie ponosi odpowiedzialności, gdy mimo dołożenia należytej staranności nie mógł stwierdzić wadliwości dostarczonych przez inwestora materiałów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat