REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedłużający się remont mieszkania

Anna Śmigulska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie umowy zobowiązującej wykonawcę do dokonania prac remontowych w mieszkaniu jest uznawane jako zawarcie umowy o dzieło. Są to tzw. umowy rezultatu ponieważ mają one doprowadzić do powstania określonego dzieła (nie będącego rzeczą ruchomą), które w chwili zawarcia umowy nie istnieje.

Przedsiębiorca, który wydaje stworzone przez siebie dzieło osobie zamawiającej, otrzymuje w zamian wynagrodzenie.

REKLAMA

PRZYKŁADY UMÓW O DZIEŁO:

  • wykonanie mebli kuchennych na wymiar
  • prace remontowo-wykończeniowe w domu, np. położenie posadzki
  • oddanie odzieży do pralni chemicznej
  • odpłatna naprawa rzeczy w serwisie
  • zamontowanie instalacji gazowej w samochodzie

Umowa tego typu mimo, iż nie wymaga formy pisemnej dla jej ważności, to jednak dla dobra konsumenta lepiej aby była sporządzona na piśmie. W dokumencie należy określić strony stosunku prawnego, czyli zamawiającego i przyjmującego zamówienie, dokładnie określić na czym te prace mają polegać oraz wyznaczyć termin do ich wykonania.

Opóźnienie prac

REKLAMA

Przepisy pozwalają na najsurowszą sankcję dla przedsiębiorcy jaką jest odstąpienie od umowy w kilku przypadkach. Jednym z nich jest sytuacja gdy przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, iż nie jest prawdopodobne aby zdołał je ukończyć w czasie umówionym. Konsument ma prawo bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła.

Mamy tu do czynienia zarówno z nierozpoczęciem w ogóle prac albo też z ich rozpoczęciem, ale prace są wykonywane bardzo opieszale co powoduje, że realizacja nie zostaje zakończona w ustalonym terminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsument nie posiada uprawnień takich jak:

  • bezpośrednie wpływanie na wykonawcę dzieła poprzez udzielanie mu wiążących wskazówek lub
  • podejmowanie decyzji co do procedury wykonywania dzieła.

REKLAMA

Ten, kto przyjmuje zamówienie jest profesjonalistą i należy przyjąć, że posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Nie oznacza to oczywiście, że zamawiający nie może w żaden sposób i w żadnej sprawie ingerować w wykonywane prace. W końcu to on ma być zadowolony z rezultatu. W szczególności jeśli widoczne jest, że prace wykonywane są z opóźnieniem.

Ustawodawca przewidział jednak taką sytuacje i ustanowił specjalną ochronę dla konsumenta w przypadku opóźnienia prac. Warunkiem do skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy jest ustalenie, że opóźnienie rozpoczęcia lub wykończenia dzieła jest tak znaczące, iż nie jest prawdopodobne, aby zostało ono ukończone w terminie. Specjalny środek prawny dla konsumenta polega na tym, że może on odstąpić od umowy bez wyznaczania dodatkowego terminu.

Odstąpienie od umowy

Oświadczenie o odstąpieniu bezpieczniej jest złożyć w formie pisemnej. Dokonanie takiej czynności prawnej skutkuje wygaśnięciem zobowiązania i umowę uważa się za niezawartą. Obie strony zwracają sobie to co nawzajem świadczyły. Oznacza to, że przedsiębiorca zobowiązany jest do zwrotu otrzymanego wcześniej wynagrodzenia, a jeśli zostało zapłacone w całości to zwrot otrzymanej części. Konsument natomiast zobowiązany jest do zwrotu wytworzonego dzieła.

Odpowiedzialność odszkodowawcza

Opóźnienie prac może mieć wpływ na inne zobowiązania pośrednio związane z umową główną. Na przykład poniesienie dodatkowych kosztów związanych z wynajęciem innej firmy albo zapłacenie jej za zmianę terminu wykończenia odrębnej umowy. Wtedy konsumentowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze. Musi jednak wykazać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy niewykonaniem umowy a faktycznie poniesioną szkodą (w sensie finansowym) z tego powodu. Przy czym szkodę, czyli poniesione straty trzeba udowodnić.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy obowiązek pracodawców. Dodatkowe dokumenty w dokumentacji pracowniczej. Zmiany będą obowiązywały od marca 2025 roku

Od marca 2025 roku pracownicy będą mogli skorzystać z nowego uprawnienia. Pociągnie do za sobą konieczność wprowadzenia zmian w dokumentacji pracowniczej. W części B akt osobowych trzeba będzie przechowywać nowe dokumenty.

Niższe ceny prądu w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Opublikowano nowy wzór

Niższe ceny prądu dla podmiotów uprawnionych w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. W końcu opublikowano nowy wzór. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Zawiera aż cztery strony, ale z wypełnieniem go nie powinno być problemów.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Oto najważniejsze terminy!

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 stycznia 2025 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Data wyborów prezydenckich została wyznaczona na niedzielę dnia 18 maja 2025 r.

Pacjent ze znaczną niepełnosprawnością. Jak zadbać o swoje prawa?

Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym mają prawo do świadczeń z NFZ poza kolejnością. Co robić, gdy placówka nie respektuje tych przepisów? Ministerstwo Zdrowia odpowiada na ważną interpelację.

REKLAMA

FUS: Niby jest stabilnie, ale tendencje są deficytowe. ZUS przedstawił prognozę na lata 2025-2029

W Polsce zmienia się struktura osób pracujących i tych, które zakończyły aktywność zawodową w związku z przejściem na emeryturę lub pobieraniem innych świadczeń. Powoduje to, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wykazuje tendencje deficytowe, chociaż pozostaje stabilny – wynika z przedstawionej przez ZUS prognozy funduszu na lata 2025-2029.

Uzupełniający urlop macierzyński. Jaka będzie treść wniosku o urlop i jakie trzeba będzie dołączyć załączniki

Będzie nowe rozporządzenie regulujące kwestie dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. Wiadomo już, co będzie musiał zawierać wniosek o uzupełniający urlop macierzyński i jakie załączniki trzeba będzie dołączyć do wniosku.

Czy rozróżniasz: mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny. Czym są i jakie mają funkcje?

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniało w komunikacie, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy mDowodem, e-dowodem, dowodem osobistym, dowodem cyfrowym i dowodem elektronicznym. Wskazało też jakie funkcje pełnią te dokumenty.

1000 zł netto na dziecko. Bez kryterium dochodowego. Dla studentów, bezrobotnych i rodziców niepłacących składek chorobowych

Również osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji zawodowej mogą liczyć na pomoc państwa w wychowaniu dzieci. Mowa np. o rodzicach będących studentami czy osobami bezrobotnymi. Mają oni prawo do szczególnego świadczenia w wysokości 1000 zł netto miesięcznie.

REKLAMA

Potencjał seniorów na rynku pracy – jak go efektywnie wykorzystać?

Starzejące się społeczeństwo stawia przed rynkiem pracy wyzwania związane z rosnącą liczbą seniorów i mniejszą liczbą pracujących w wieku produkcyjnym. Aktywizacja zawodowa osób starszych nie tylko wykorzystuje ich potencjał, ale także wspiera budowanie bardziej zrównoważonego i inkluzyjnego społeczeństwa.

Dodatek specjalny nie przysługuje za zadania powtarzalne i przewidywalne

Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku specjalnego w razie okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Urzędnikom nie można przyznawać tego dodatku na długi okres za zadania powtarzalne i przewidywalne.

REKLAMA