Kiedy można powierzyć prace innemu fachowcowi

Anna Śmigulska
rozwiń więcej
inforCMS
Zleciłeś wykonie prac remontowych fachowcowi i widzisz, że wykonuje on je w sposób wadliwy, sprzeczny z umową i twoim wskazówkami. W takiej sytuacji masz do wyboru: albo zrezygnować usług tego przedsiębiorcy i odstąpić od umowy albo zlecić poprawienie i dalsze wykonanie prac innemu fachowcowi na koszt i niebezpieczeństwo pierwszego wykonawcy.

Zawierając umowę o dzieło, niezależnie czego by ona dotyczyła, zawsze mamy pewną wizję jak to dzieło ma wyglądać i funkcjonować. Zlecając wykonie usługi wykonawcy, licząc na jego doświadczenie i profesjonalizm, mamy nadzieję, że efekt końcowy będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami. Jeżeli nie jest, to mamy prawo składać reklamacje na zaistniałe wady. Niekiedy jednak już na etapie tworzenia zauważamy, że prace wykonywane są w sposób niewłaściwy albo niezgodny z zasadami techniki.

Zmiana sposobu

Jeżeli juz podczas wykonywania prac zauważymy, że glazura jest kładziona prosto a nie w karo albo fryzjer czesze nam zupełnie inną fryzurę lub też serwis naprawia nam w telefonie inną część niż go o to proszono, to mamy prawo wezwać go do zmiany sposobu wykonania dzieła i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Czas odpowiedni można określić na podstawie dotychczasowej obserwacji, np. w jakim terminie usługodawca wykonał poszczególne prace. Wtedy będziemy wiedzieli ile w przybliżeniu mogą zająć mu poprawki.

W gdyby usługodawca nie zastosował się do wezwania konsumenta w wyznaczonym terminie można odstąpić od umowy. Niestety odstąpienie od umowy wiąże się z koniecznością zwrotu otrzymanych wzajemnie świadczeń. Dlatego też konsumenci nie zawsze chcą korzystać z tego rozwiązania, uważając, że może ono okazać się dla nich bardziej kłopotliwe.

Pani Joasia zleciła krawcowej zwężenie i skrócenie spodni. Ponieważ pracuje blisko tego miejsca wpadła, ze by zobaczyć jak idą prace. Ku jej zdziwieniu okazało się, że spodnie zostały skrócone, ale za bardzo. Kazała poprawić te wady i wyznaczyła 2 dniowy termin. Po 2 dniach Pani Joasia przyszła po odbiór spodni, ale nadal nie były gotowe. Konsumentka postanowiła w tej sytuacji odstąpić od umowy.

Inny fachowiec

Sposobem na niepozbywanie się całkowite stworzonego częściowo dzieła jest zlecenie usunięcia wad lub dokończenie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie. Wówczas całkowite koszty związane z dokonanymi pracami pokrywa usługodawca, z którym zawarliśmy umowę i który nie był w stanie wykonać dzieła stosownie do warunków umowy.

Konsument zlecił mechanikowi zainstalowanie instalacji gazowej w swoim nowym aucie. W trakcie prac okazało się, że montowana jest ona w innym miejscu niż było to uzgodnione. Konsument zażądał poprawienia tego wyzczajać2 dniowy termin. Po określonym czasie konsument zgłosił się do warsztatu, ale mechanik stwierdził, że nie zdążył jeszcze nic zrobić. Konsument nie chcąc ryzykować i dłużej czekać zabrał samochód z warsztatu i zlecił poprawienie instalacji oraz jej dokończenie innemu specjaliście, oczywiście na koszt i niebezpieczeństwo usługodawcy, który nie wywiązał się umowy.

Jeżeli konsument sam dostarczył materiały, może on w przypadku odstąpienia od umowy lub powierzenia wykonania dzieła innej osobie żądać zwrotu materiałów i wydania rozpoczętego dzieła.

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...