REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy można powierzyć prace innemu fachowcowi

Anna Śmigulska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zleciłeś wykonie prac remontowych fachowcowi i widzisz, że wykonuje on je w sposób wadliwy, sprzeczny z umową i twoim wskazówkami. W takiej sytuacji masz do wyboru: albo zrezygnować usług tego przedsiębiorcy i odstąpić od umowy albo zlecić poprawienie i dalsze wykonanie prac innemu fachowcowi na koszt i niebezpieczeństwo pierwszego wykonawcy.

Zawierając umowę o dzieło, niezależnie czego by ona dotyczyła, zawsze mamy pewną wizję jak to dzieło ma wyglądać i funkcjonować. Zlecając wykonie usługi wykonawcy, licząc na jego doświadczenie i profesjonalizm, mamy nadzieję, że efekt końcowy będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami. Jeżeli nie jest, to mamy prawo składać reklamacje na zaistniałe wady. Niekiedy jednak już na etapie tworzenia zauważamy, że prace wykonywane są w sposób niewłaściwy albo niezgodny z zasadami techniki.

REKLAMA

Zmiana sposobu

REKLAMA

Jeżeli juz podczas wykonywania prac zauważymy, że glazura jest kładziona prosto a nie w karo albo fryzjer czesze nam zupełnie inną fryzurę lub też serwis naprawia nam w telefonie inną część niż go o to proszono, to mamy prawo wezwać go do zmiany sposobu wykonania dzieła i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Czas odpowiedni można określić na podstawie dotychczasowej obserwacji, np. w jakim terminie usługodawca wykonał poszczególne prace. Wtedy będziemy wiedzieli ile w przybliżeniu mogą zająć mu poprawki.

W gdyby usługodawca nie zastosował się do wezwania konsumenta w wyznaczonym terminie można odstąpić od umowy. Niestety odstąpienie od umowy wiąże się z koniecznością zwrotu otrzymanych wzajemnie świadczeń. Dlatego też konsumenci nie zawsze chcą korzystać z tego rozwiązania, uważając, że może ono okazać się dla nich bardziej kłopotliwe.

Pani Joasia zleciła krawcowej zwężenie i skrócenie spodni. Ponieważ pracuje blisko tego miejsca wpadła, ze by zobaczyć jak idą prace. Ku jej zdziwieniu okazało się, że spodnie zostały skrócone, ale za bardzo. Kazała poprawić te wady i wyznaczyła 2 dniowy termin. Po 2 dniach Pani Joasia przyszła po odbiór spodni, ale nadal nie były gotowe. Konsumentka postanowiła w tej sytuacji odstąpić od umowy.

Inny fachowiec

REKLAMA

Sposobem na niepozbywanie się całkowite stworzonego częściowo dzieła jest zlecenie usunięcia wad lub dokończenie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie. Wówczas całkowite koszty związane z dokonanymi pracami pokrywa usługodawca, z którym zawarliśmy umowę i który nie był w stanie wykonać dzieła stosownie do warunków umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsument zlecił mechanikowi zainstalowanie instalacji gazowej w swoim nowym aucie. W trakcie prac okazało się, że montowana jest ona w innym miejscu niż było to uzgodnione. Konsument zażądał poprawienia tego wyzczajać2 dniowy termin. Po określonym czasie konsument zgłosił się do warsztatu, ale mechanik stwierdził, że nie zdążył jeszcze nic zrobić. Konsument nie chcąc ryzykować i dłużej czekać zabrał samochód z warsztatu i zlecił poprawienie instalacji oraz jej dokończenie innemu specjaliście, oczywiście na koszt i niebezpieczeństwo usługodawcy, który nie wywiązał się umowy.

Jeżeli konsument sam dostarczył materiały, może on w przypadku odstąpienia od umowy lub powierzenia wykonania dzieła innej osobie żądać zwrotu materiałów i wydania rozpoczętego dzieła.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA