Czy umowę trzeba sporządzić pisemnie?

Anna Śmigulska
rozwiń więcej
Jednym z najczęstszych problemów pojawiających się w sytuacji spornej są trudności z udowodnieniem na co strony umowy między sobą uzgodniły. Wynika to z tego, że w większości przypadków umowy nie są sporządzone w formie pisemnej.

W drobnych sprawa życia codziennego najczęściej nie zwieramy umów w formie pisemnej. Trudno nam sobie wyobrazić, aby za każdym razem idąc do serwisu samochodowego czy dokonując naprawy pogwarancyjnej sprzętu sporządzać szczegółowy wykaz zleconych prac. Przepisy prawa nie nakazują bowiem formy pisemnej dla tego typu umów. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy usługa zostaje wykonana w sposób nieprawidłowy. Trudno jest wówczas udowodnić swoje racje. Nie mamy argumentów potwierdzających to, że warunki, na które się umawialiśmy z usługobiorcą nie zostały spełnione w pełni albo wykonano umowę, ale niezgodnie z wcześniejszymi ustaleniami

Jeżeli w momencie zawarcia umowy poprosilibyśmy o potwierdzenie najistotniejszych postanowień umowy, prawdopodobnie tego problemu nie mielibyśmy.

Co w umowie

Jeżeli już uda nam się namówić naszego kontrahenta na sporządzenie umowy na piśmie, to postarajmy się o to by w niej znalazły się najważniejsze zapisy. Przede wszystkim zadbajmy o dokładne określenie stron umowy. Z naszego punktu widzenia bardzo ważne jest to z kim podpisujemy umowę. Jeżeli w przyszłości będziemy chcieli złożyć reklamacje na wykonaną usługę potrzebny będzie nam adres wykonawcy. Istotne dla nas jest również oznaczenie przedmiotu umowy, czyli co tak naprawdę my zamawiamy: zamontowanie okien, położenie terakoty, poprawki krawieckie, naprawę mebli itp. W zależności od tego jakie prace mają być wykonane musimy pamiętać o ich doprecyzowaniu, np. określeniu koloru, rozmiaru, kształtu istotnych właściwości, materiałów, z których usługa ma być wykonana. W tym miejscu można umówić się z wykonawcą na to kto ma te materiały dostarczyć. Z tym nierozerwalnie wiąże się kwestia ceny, którą musimy również precyzyjnie ustalić. Wynagrodzenie może być ustalone kosztorysowo albo poprzez wskazanie podstaw do jego ustalenia.

Następnie musimy wskazać termin, w jakim prace mają być wykonane. Jeśli wykonawca będzie się opóźniał przysługuje nam prawo odstąpienia od umowy.
W umowie możemy również przewidzieć możliwość dokonania przedpłaty. Może ona wystąpić w formie zaliczki bądź zadatku.

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...