Gdy pralnia zgubi naszą rzecz
REKLAMA
REKLAMA
Pralnia jest podmiotem profesjonalnie zajmującym się renowacją, czyszczeniem tkanin. Powinna zatem wykonywać cała usługę z zachowaniem należytej staranności. Profesjonalizm powinien przejawiać się nie tylko w wykonywaniu samych czynności czyszczenia odzieży, lecz również w sposobie przechowywania rzeczy oraz odpowiedniego ich oznaczenia, w celu identyfikacji osoby zamawiającej usługę.
REKLAMA
REKLAMA
Zgubienie przez pralnię kurtki wskazuje na brak dołożenia należytej staranności przy wykonywaniu usługi. W przypadku takim pralnia będzie ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą. Ustalając wysokość odszkodowania konsument powinien wziąć pod uwagę pełną wartość zgubionej rzeczy. W określonych przypadkach konsument może domagać się również zwrotu utraconych korzyści.
Pani Magda oddała do pralni suknię ślubną. Chciała ją odświeżyć, gdyż w następnym tygodniu miała ją odpłatnie wypożyczyć znajomej. W takiej sytuacji pralnia oprócz odszkodowania w wysokości wartości sukni powinna wypłacić pani Magdzie kwotę, którą ta otrzymałaby od znajomej za wypożyczenie sukni.
Zapis regulaminu ograniczający odpowiedzialność pralni w przypadku zgubienia garderoby jest tzw. klauzulą niedozwoloną, która wpisana jest do rejestru prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Oznacza to, że takie postanowienie regulaminu jest niezgodne z prawem i powoływanie się na nie przez pralnię jest nieskuteczne.
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA