Pralnia chemiczna odpowiada za nieprawidłowe wykonanie umowy oraz za szkodę w związku z tym powstałą.
Umowa zawierana z pralnią jest tzw. umową rezultatu (umowa o dzieło). Aby można było mówić o wywiązaniu się z takiej umowy konieczne jest osiągnięcie konkretnego efektu. W tym przypadku usunięcie plam. Powoływanie się przez pralnię na fakt, iż garderobę uprano zgodnie z zaleceniami producenta jest błędne i nie wyłącza odpowiedzialności.
Pralnia chemiczna, jako podmiot profesjonalnie zajmujący się czyszczeniem odzieży, powinna posiadać wykwalifikowanych pracowników, którzy przyjmując zamówienie wykonania usługi mają obowiązek zbadać materiał pod kątem możliwości prawidłowego wykonania dzieła. W razie powstania wątpliwości co do możliwości osiągnięcia wskazanego przez zamawiającego rezultatu, pralnia powinna zawiadomić o tym konsumenta i od jego decyzji uzależnić wykonanie dzieła (wyraźne powiadomienie konsumenta mogłoby wyłączyć odpowiedzialność pralni).
Jeżeli garderoba została zniszczona konsumentowi należy się stosowne odszkodowanie. Przy ustalaniu wysokości odszkodowania należy brać pod uwagę pełną wartość przedmiotu pomniejszoną o ewentualny stopień jego zużycia. Przybliżoną wartość towaru może pomóc ustalić niezależny rzeczoznawca (lista rzeczoznawców znajduje się przy Wojewódzkich Inspektoratach Inspekcji Handlowej).
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).