REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o dzieło kojarzy się nam przede wszystkim z inną formą umowy o pracę. Jednak bardzo często mamy z nią do czynienia w przypadku dokonywania zwykłych czynności życia codziennego. Jest to umowa, w której istotny jest efekt końcowy prac. Chodzi o stworzenie nowego dzieła lub zmianę jego do postaci, w której wcześniej nie istniało.

Ze względu na specyficzne cechy umowy o dzieło nazywana jest ona również umową rezultatu. Bowiem stronom tej umowy zależy głównie na stworzeniu dzieła zarówno materialnego jak i niematerialnego. Mniej istotny jest więc sam proces jego tworzenia. Obowiązkiem osoby, która zleca wykonanie danej pracy jest zapłata stosownego wynagrodzenia. Umowa o dzieło to umowa wzajemna, i konsensualna.

REKLAMA

Do najbardziej popularnych umów, co do których stosuje się przepisy umowy o dzieło zalicza się m.in.:

  • naprawa obuwia,
  • stworzenie szafy,
  • naprawa auta,
  • zrobienie fotografii,
  • zlecenie uszycia ubrania,
  • namalowanie obrazu.

Do umowy o dzieło zawartej przez przedsiębiorcę np. stolarz, z konsumentem, który zamówił dzieło, będące rzeczą ruchomą, np. meble kuchenne na zamówienie stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży konsumenckiej.

Przedmiot umowy

Umowa powinna dokładnie określać opis zamawianego dzieła, jak ma wyglądać, jaki mieć kształt. Dobrze jest również wskazać z jakiego materiału powinno być ono wykonane, ewentualnie sposób lub technikę prac.

Materiały mogą być dostarczone przez osobę zamawiającą lub przez wykonawcę. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku powinny być one użyte w sposób odpowiedni. Dodatkowo, jeżeli przyjmujący zamówienie otrzymała materiały od zamawiającego musi on złożyć rachunek i zwrócić nie zużytą część.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowę o dzieło można sporządzić w zwykłej formie pisemnej, a nawet ustnie. Jednak w tym drugim przypadku trudniej będzie udowodnić ustalone przez strony warunki.

Wynagrodzenie

REKLAMA

W umowie należy określić jaką kwotę zleceniodawca musi uiścić. Można to uczynić na kilka sposobów. Jednym z nich jest wskazanie podstaw do ustalenia wynagrodzenia. W przypadku, gdy strony nie umówiły się na kwotę zapłaty ani nie wskazały podstaw do jego ustalenia, można wziąć za wyznacznik zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju.

Jeżeli ten sposób równie żnie byłby możliwy do oszacowania wysokości wynagrodzenia, trzeba zapłacić wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym nakładom przyjmującego zamówienie.

Istnieje możliwość umówienia się na zapłatę wynagrodzenia przyjmującemu zamówienie na podstawie sporządzonego kosztorysu. Zamieszcza się w nim zestawienie planowanych prac i przewidywanych kosztów. Ważne jest, aby był on sporządzony szczegółowo i uwzględniał wszystkie dokonane prace.

Jeżeli podczas wykonywania prac okaże się, że konieczne jest przeprowadzenie prac dodatkowych, które nie były wcześniej przewidziane w kosztorysie sporządzonym przez zamawiającego przyjmujący zamówienie może żądać odpowiedniego podwyższenia umówionego wynagrodzenia. Jeżeli natomiast kosztorys był sporządzony przez osobę przyjmującą zamówienie, żądanie podwyżki byłoby uzasadnione tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł on przewidzieć konieczności prac dodatkowych.

Nie można żądać wyższej zapłaty za wykonanie umowy o dzieło, jeżeli prace dodatkowe zostały wykonane bez zgody zamawiającego.

Zapłaty za wykonanie dzieła można również na podstawie ryczałtu wówczas wynagrodzenie może zostać podwyższone, nawet jeżeli w momencie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac.

Termin

Strony powinny określić termin, w jakim prace powinny być wykonane. Nie dochowanie go równa się z nie wykonaniem zobowiązania i powstaniem z tego tytułu roszczeń po stronie osoby zamawiającej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA