Darmowy kredyt. Jak go uzyskać i kto może z niego skorzystać?

Marta Wadas
aplikantka radcowska
rozwiń więcej
Kupilas&Krupa Radcowie Prawni i Adwokaci
rozwiń więcej
Darmowy kredyt. Jak go uzyskać i kto może z niego skorzystać? / Darmowy kredyt. Jak go uzyskać i kto może z niego skorzystać? / ShutterStock

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt konsumencki w złotówkach, mogą teraz uniknąć płacenia odsetek i kosztów bankowych. W ten sposób otrzymają „darmowy” kredyt i spłacą dokładnie taką kwotę, jaką pożyczyli od banku. To, kto i na jakich zasadach może skorzystać z sankcji kredytu darmowego wyjaśnia radczyni prawna Marta Wadas z Kancelarii Kupilas, Krupa w Bielsku-Białej. Jak podkreśla ekspertka – obecnie nie tylko frankowicze decydują się na dochodzenie swoich praw przed sądem. Coraz więcej kredytobiorców z zobowiązaniem w złotówkach podejmuje kroki prawne zyskuje darmowy kredyt konsumencki.

Czym jest sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego to rozwiązanie, które chroni kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami banków i stanowi jednocześnie karę dla instytucji finansowych za naruszenie przepisów ustawy o kredycie konsumenckim. 

- Sankcja kredytu darmowego zakłada, że w przypadku naruszenia przez profesjonalny podmiot, czyli kredytodawcę, choć jednego z obowiązków wskazanych w art. 45 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim, kredytobiorca zwraca tylko wypłacony mu kapitał kredytu, bez odsetek i prowizji bankowych. Oznacza to zatem nic innego jak pozbawienie kredytodawcy dochodu – podkreśla radczyni prawna Marta Wadas z Kancelarii Kupilas, Krupa w Bielsku-Białej i dodaje: Warunkiem jest złożenie przez kredytobiorcę pisemnego oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego. Niestety takie oświadczenie zazwyczaj nie jest uwzględniane przez instytucję finansową – wówczas kredytobiorca ma możliwość skierowania sprawy do sądu. Warto pamiętać, że zarówno prawo krajowe, jak i unijne, stoi po stronie konsumenta z kredytem z wadami prawnymi. Szlaki w tym zakresie zostały z sukcesem przetarte przez osoby z kredytami we frankach szwajcarskich oraz innych walutach obcych, teraz przyszedł czas na dochodzenie swoich praw w sądzie także przez osoby z kredytami konsumenckimi w złotówkach.

Kto może skorzystać – czy każdy kredytobiorca niezależnie od rodzaju udzielonego kredytu?

Sankcja darmowego kredytu ma zastosowanie przede wszystkim do kredytu konsumenckiego. To kredyt, który może być zaciągnięty na dowolny cel konsumpcyjny, np. zakup samochodu, remont mieszkania i domu czy wyprawienie wesela. Z tej instytucji nie skorzystają osoby, które zaciągnęły kredyt w związku prowadzoną działalnością gospodarczą, a kredytobiorcy, którzy przeznaczyli go na zakup nieruchomości jako kredyt zabezpieczony hipoteką. Dlatego z sankcji kredytu darmowego może skorzystać każdy konsument, który zawarł z kredytodawcą umowę o kredyt konsumencki w wysokości nie większej niż 255 550 zł albo równowartość tej kwoty w walucie innej niż PLN. Ponadto do sankcji kredytu darmowego kwalifikują się także kredyty konsolidacyjne przeznaczone na spłatę bieżących zadłużeń, pożyczki pozabankowe oraz, pod pewnymi warunkami, niektóre z kredytów hipotecznych. Należy pamiętać, że z sankcji nie mogą skorzystać przedsiębiorcy.

- Obecnie obowiązujący stan prawny nie pozwala na skorzystanie z sankcji kredytu darmowego przez kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny. Istnieją jednak wyjątki – to umowy na kredyty hipoteczne zawarte pomiędzy 18.12.2011 r., czyli datą wejścia w życie obowiązującej obecnie ustawy o kredycie konsumenckim, a 21.07.2017 r. – dzień poprzedzający datę wejścia w życie ustawy o kredycie hipotecznym – wskazuje radczyni prawna Marta Wadas. 

Skorzystać z tego rozwiązania mogą osoby, które cały czas spłacają kredyt lub od zakończenia spłaty i zamknięcia kredytu konsumenckiego nie minął rok. 

Nieuczciwe praktyki banków 

Narzędzie sankcji kredytu darmowego może być wykorzystane przez kredytobiorcę wtedy, gdy bank (kredytodawca) naruszył jeden z obowiązków wynikających z ustawy o kredycie konsumenckim w art. 45 ust. 1. Wśród nieuczciwych praktyk banków wyróżnić można m.in. zaliczenie wszystkich kosztów kredytu do całkowitej kwoty kredytu czy brak określenia rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania lub określenie jej za pomocą przedziału wskazującego minimalną i maksymalną stopę oprocentowania. Ponadto błędami są także braki w zakresie określenia terminu i sposobu wypłaty kredytu czy brak postanowień o możliwości przedterminowej spłaty kredytu oraz procedur takiej spłaty, a także brak określenia zasad i terminów spłaty kredytu. 

W jaki sposób uzyskać darmowy kredyt?

Aby kredytobiorca mógł skorzystać z sankcji darmowego kredytu, musi złożyć pisemne oświadczenie do kredytodawcy, a ten musi je uznać. Warto jednak mieć na uwadze, że w treści oświadczenia należy wskazać rodzaj naruszeń banku, błędy czy brak wymaganych informacji w umowie. Dlatego konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z umową i weryfikacja pod kątem ewentualnych uchybień. Jeśli bank nie rozpatrzy pozytywnie złożonej reklamacji, konieczne jest wszczęcie postępowania sądowego. 

- Jednym z najważniejszych elementów uzyskania sankcji darmowego kredytu jest znalezienie błędów w umowie kredytowej i wykazanie ich w oświadczeniu kredytobiorcy. Niektóre z uchybień instytucji finansowych są ukryte i dopiero profesjonalna analiza umowy kredytowej często odkrywa błędy, które będą działać na korzyść kredytobiorcy. Sankcja kredytu darmowego z jednej strony to rozwiązanie działające na rzecz ochrony konsumentów przed nieuczciwymi działaniami kredytodawców, ale co najważniejsze stanowi przestrogę dla banków, aby nie sprzedawały klientom produktów finansowych niezgodnych z prawem – mówi prawniczka Marta Wadas z Kancelarii Kupilas, Krupa. 

Korzyści z sankcji kredytu darmowego

Dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego, konsument zyskuje możliwość spłaty zadłużenia tylko i wyłącznie w wysokości kwoty kapitału, a odsetki, prowizje czy inne koszty banku są umarzane. Kredytobiorca zatem spłaca dokładnie taką kwotę, jaką pożyczył. Jeśli kredyt jest w trakcie spłaty, dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego, następuje znaczne obniżenie wysokości miesięcznej raty kredytowej. Natomiast, w sytuacji, w której zobowiązanie zostało już spłacone, następuje zwrot na rachunek konsumenta kwot nadpłaconych ponad kapitał. Co więcej, sankcja obejmuje koszty, niezależnie od ich przyjętego nazewnictwa. Trzeba mieć jednak na uwadze, że sankcja kredytu darmowego nie dotyczy odsetek za opóźnienie w spłacie raty oraz kosztów związanych z opóźnieniem. 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
rozwiń więcej
Prawo
Unia zmienia zasady znakowania jaj. Będą braki jajek ma półkach i znacząca podwyżka cen
29 lip 2024

Przyjęcie zmienionych przez Komisję Europejską przepisów dotyczących znakowania jaj w miejscu ich produkcji, a nie w miejscu pakowania - jak to jest obecnie, spowoduje braki jajek ma półkach oraz znaczącą podwyżkę cen. Tak ocenia Polska Izba Handlu (PIH).

Palacze oberwą po kieszeniach. Akcyza mocno w górę od 2025 roku
29 lip 2024

Palacze mocno oberwą po kieszeniach. Akcyzy na papierosy w 2025 r. wzrośnie o 25 proc. a w roku 2026 – o 20 proc., na płyn do papierosów elektronicznych w 2025 r. wzrośnie o 75 proc. i o 50 proc. w 2026 r. Tak wynika z opublikowanej na stronie KPRM informacji. Planowana jest akcyza na urządzenia do waporyzacji - 40 zł za sztukę.

Ustawa o statusie osoby najbliższej. Padła ważna deklaracja
29 lip 2024

Wiele osób czeka na projekt ustawy o statusie osoby najbliższej, który będzie ułatwiał osobom żyjącym w związkach nieformalnych czynności administracyjne, cywilne czy podatkowe. Posłanka PSL Urszula Pasławska zadeklarowała, że projekt ten zostanie zaprezentowany jesienią.

3 nowe świadczenia od 1 października 2024 r. Co z rodzicami niepełnosprawnymi?
29 lip 2024

Od 1 października 2024 r. rodzice i opiekunowie będą mogli ubiegać się o nowe świadczenia w ramach programu „Aktywny rodzic”: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Wnioski będzie przyjmował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od czego zależy możliwość ubiegania się o nowe formy wsparcia przez rodzica z niepełnosprawnością? Co z aktywnością zawodową?

ZUS: Niepełnosprawność to nie zawsze niezdolność do pracy. Jakie są różnice? Kiedy należy się renta?
29 lip 2024

Czasem odróżnienie niepełnosprawności od niezdolności do pracy sprawia kłopoty i rodzi nieporozumienia. ZUS wyjaśnia, że są to dwa różne pojęcia. O zakwalifikowaniu poszczególnych osób do kategorii niepełnosprawnych, czy niezdolnych do pracy decydują odmienne przesłanki, różny jest ich podział na stopnie, mają odrębne podstawy prawne i wywołują inne skutki prawne.

W roku szkolnym 2024/2025 najmłodsze dzieci będą uczyły się w pełnych klasach. Szkoły muszą pomieścić 80 tys. dzieci z Ukrainy
29 lip 2024

W roku szkolnym 2024/2025 najmłodsze dzieci znowu będą się uczyły w pełnych klasach. Szkoły muszą bowiem pomieścić ok. 80 tys. dzieci z Ukrainy. Zamiast niżu demograficznego, jest więc spora nadwyżka uczniów.

Nowe obowiązki pracodawcy z zakresu bhp. Nowe przepisy już obowiązują
29 lip 2024

Pracodawcy muszą m.in. prowadzić rejestry dotyczące prac wykonywanych z w kontakcie z niebezpiecznymi substancjami oraz pracowników wykonujących te prace. Będą też musieli przeprowadzać dodatkowe badania stanu zdrowia pracowników. Nowe przepisy obowiązują od 28 lipca 2024 r.

Darmowy kredyt. Jak go uzyskać i kto może z niego skorzystać?
29 lip 2024

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt konsumencki w złotówkach, mogą teraz uniknąć płacenia odsetek i kosztów bankowych. W ten sposób otrzymają „darmowy” kredyt i spłacą dokładnie taką kwotę, jaką pożyczyli od banku. To, kto i na jakich zasadach może skorzystać z sankcji kredytu darmowego wyjaśnia radczyni prawna Marta Wadas z Kancelarii Kupilas, Krupa w Bielsku-Białej. Jak podkreśla ekspertka – obecnie nie tylko frankowicze decydują się na dochodzenie swoich praw przed sądem. Coraz więcej kredytobiorców z zobowiązaniem w złotówkach podejmuje kroki prawne zyskuje darmowy kredyt konsumencki.

Wyrok TSUE o zasiłkach dla obywateli państw trzecich: nie można blokować rezydentom zasiłku, bo zbyt krótko mieszkają w państwie UE
29 lip 2024

W wyroku z 29 lipca 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że państwo członkowskie Unii Europejskiej nie może uzależniać dostępu do pomocy społecznej i zasiłków dla obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi w państwie UE od tego, czy mieszkają oni w danym kraju przez co najmniej 10 lat.

Czy zwierzę to rzecz? Co mówi prawo?
29 lip 2024

Jaki jest statusu zwierząt pod względem prawnym? Jak wynika z obowiązujących przepisów i orzecznictwa, zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. A wszelkie środki prawne podejmowane w stosunku do zwierząt powinny mieć na względzie ich dobro, a przede wszystkim prawo do istnienia.

pokaż więcej
Proszę czekać...