REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darmowy kredyt. Jak go uzyskać i kto może z niego skorzystać?

Marta Wadas
aplikantka radcowska
Kupilas&Krupa Radcowie Prawni i Adwokaci
Darmowy kredyt. Jak go uzyskać i kto może z niego skorzystać?
Darmowy kredyt. Jak go uzyskać i kto może z niego skorzystać?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt konsumencki w złotówkach, mogą teraz uniknąć płacenia odsetek i kosztów bankowych. W ten sposób otrzymają „darmowy” kredyt i spłacą dokładnie taką kwotę, jaką pożyczyli od banku. To, kto i na jakich zasadach może skorzystać z sankcji kredytu darmowego wyjaśnia radczyni prawna Marta Wadas z Kancelarii Kupilas, Krupa w Bielsku-Białej. Jak podkreśla ekspertka – obecnie nie tylko frankowicze decydują się na dochodzenie swoich praw przed sądem. Coraz więcej kredytobiorców z zobowiązaniem w złotówkach podejmuje kroki prawne zyskuje darmowy kredyt konsumencki.

Czym jest sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego to rozwiązanie, które chroni kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami banków i stanowi jednocześnie karę dla instytucji finansowych za naruszenie przepisów ustawy o kredycie konsumenckim. 

REKLAMA

- Sankcja kredytu darmowego zakłada, że w przypadku naruszenia przez profesjonalny podmiot, czyli kredytodawcę, choć jednego z obowiązków wskazanych w art. 45 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim, kredytobiorca zwraca tylko wypłacony mu kapitał kredytu, bez odsetek i prowizji bankowych. Oznacza to zatem nic innego jak pozbawienie kredytodawcy dochodu – podkreśla radczyni prawna Marta Wadas z Kancelarii Kupilas, Krupa w Bielsku-Białej i dodaje: Warunkiem jest złożenie przez kredytobiorcę pisemnego oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego. Niestety takie oświadczenie zazwyczaj nie jest uwzględniane przez instytucję finansową – wówczas kredytobiorca ma możliwość skierowania sprawy do sądu. Warto pamiętać, że zarówno prawo krajowe, jak i unijne, stoi po stronie konsumenta z kredytem z wadami prawnymi. Szlaki w tym zakresie zostały z sukcesem przetarte przez osoby z kredytami we frankach szwajcarskich oraz innych walutach obcych, teraz przyszedł czas na dochodzenie swoich praw w sądzie także przez osoby z kredytami konsumenckimi w złotówkach.

Kto może skorzystać – czy każdy kredytobiorca niezależnie od rodzaju udzielonego kredytu?

REKLAMA

Sankcja darmowego kredytu ma zastosowanie przede wszystkim do kredytu konsumenckiego. To kredyt, który może być zaciągnięty na dowolny cel konsumpcyjny, np. zakup samochodu, remont mieszkania i domu czy wyprawienie wesela. Z tej instytucji nie skorzystają osoby, które zaciągnęły kredyt w związku prowadzoną działalnością gospodarczą, a kredytobiorcy, którzy przeznaczyli go na zakup nieruchomości jako kredyt zabezpieczony hipoteką. Dlatego z sankcji kredytu darmowego może skorzystać każdy konsument, który zawarł z kredytodawcą umowę o kredyt konsumencki w wysokości nie większej niż 255 550 zł albo równowartość tej kwoty w walucie innej niż PLN. Ponadto do sankcji kredytu darmowego kwalifikują się także kredyty konsolidacyjne przeznaczone na spłatę bieżących zadłużeń, pożyczki pozabankowe oraz, pod pewnymi warunkami, niektóre z kredytów hipotecznych. Należy pamiętać, że z sankcji nie mogą skorzystać przedsiębiorcy.

- Obecnie obowiązujący stan prawny nie pozwala na skorzystanie z sankcji kredytu darmowego przez kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny. Istnieją jednak wyjątki – to umowy na kredyty hipoteczne zawarte pomiędzy 18.12.2011 r., czyli datą wejścia w życie obowiązującej obecnie ustawy o kredycie konsumenckim, a 21.07.2017 r. – dzień poprzedzający datę wejścia w życie ustawy o kredycie hipotecznym – wskazuje radczyni prawna Marta Wadas. 

Skorzystać z tego rozwiązania mogą osoby, które cały czas spłacają kredyt lub od zakończenia spłaty i zamknięcia kredytu konsumenckiego nie minął rok. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieuczciwe praktyki banków 

Narzędzie sankcji kredytu darmowego może być wykorzystane przez kredytobiorcę wtedy, gdy bank (kredytodawca) naruszył jeden z obowiązków wynikających z ustawy o kredycie konsumenckim w art. 45 ust. 1. Wśród nieuczciwych praktyk banków wyróżnić można m.in. zaliczenie wszystkich kosztów kredytu do całkowitej kwoty kredytu czy brak określenia rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania lub określenie jej za pomocą przedziału wskazującego minimalną i maksymalną stopę oprocentowania. Ponadto błędami są także braki w zakresie określenia terminu i sposobu wypłaty kredytu czy brak postanowień o możliwości przedterminowej spłaty kredytu oraz procedur takiej spłaty, a także brak określenia zasad i terminów spłaty kredytu. 

W jaki sposób uzyskać darmowy kredyt?

REKLAMA

Aby kredytobiorca mógł skorzystać z sankcji darmowego kredytu, musi złożyć pisemne oświadczenie do kredytodawcy, a ten musi je uznać. Warto jednak mieć na uwadze, że w treści oświadczenia należy wskazać rodzaj naruszeń banku, błędy czy brak wymaganych informacji w umowie. Dlatego konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z umową i weryfikacja pod kątem ewentualnych uchybień. Jeśli bank nie rozpatrzy pozytywnie złożonej reklamacji, konieczne jest wszczęcie postępowania sądowego. 

- Jednym z najważniejszych elementów uzyskania sankcji darmowego kredytu jest znalezienie błędów w umowie kredytowej i wykazanie ich w oświadczeniu kredytobiorcy. Niektóre z uchybień instytucji finansowych są ukryte i dopiero profesjonalna analiza umowy kredytowej często odkrywa błędy, które będą działać na korzyść kredytobiorcy. Sankcja kredytu darmowego z jednej strony to rozwiązanie działające na rzecz ochrony konsumentów przed nieuczciwymi działaniami kredytodawców, ale co najważniejsze stanowi przestrogę dla banków, aby nie sprzedawały klientom produktów finansowych niezgodnych z prawem – mówi prawniczka Marta Wadas z Kancelarii Kupilas, Krupa. 

Korzyści z sankcji kredytu darmowego

Dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego, konsument zyskuje możliwość spłaty zadłużenia tylko i wyłącznie w wysokości kwoty kapitału, a odsetki, prowizje czy inne koszty banku są umarzane. Kredytobiorca zatem spłaca dokładnie taką kwotę, jaką pożyczył. Jeśli kredyt jest w trakcie spłaty, dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego, następuje znaczne obniżenie wysokości miesięcznej raty kredytowej. Natomiast, w sytuacji, w której zobowiązanie zostało już spłacone, następuje zwrot na rachunek konsumenta kwot nadpłaconych ponad kapitał. Co więcej, sankcja obejmuje koszty, niezależnie od ich przyjętego nazewnictwa. Trzeba mieć jednak na uwadze, że sankcja kredytu darmowego nie dotyczy odsetek za opóźnienie w spłacie raty oraz kosztów związanych z opóźnieniem. 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA