REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darmowy kredyt. Jak go uzyskać i kto może z niego skorzystać?

Marta Wadas
aplikantka radcowska
Kupilas&Krupa Radcowie Prawni i Adwokaci
Darmowy kredyt. Jak go uzyskać i kto może z niego skorzystać?
Darmowy kredyt. Jak go uzyskać i kto może z niego skorzystać?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt konsumencki w złotówkach, mogą teraz uniknąć płacenia odsetek i kosztów bankowych. W ten sposób otrzymają „darmowy” kredyt i spłacą dokładnie taką kwotę, jaką pożyczyli od banku. To, kto i na jakich zasadach może skorzystać z sankcji kredytu darmowego wyjaśnia radczyni prawna Marta Wadas z Kancelarii Kupilas, Krupa w Bielsku-Białej. Jak podkreśla ekspertka – obecnie nie tylko frankowicze decydują się na dochodzenie swoich praw przed sądem. Coraz więcej kredytobiorców z zobowiązaniem w złotówkach podejmuje kroki prawne zyskuje darmowy kredyt konsumencki.

Czym jest sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego to rozwiązanie, które chroni kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami banków i stanowi jednocześnie karę dla instytucji finansowych za naruszenie przepisów ustawy o kredycie konsumenckim. 

REKLAMA

- Sankcja kredytu darmowego zakłada, że w przypadku naruszenia przez profesjonalny podmiot, czyli kredytodawcę, choć jednego z obowiązków wskazanych w art. 45 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim, kredytobiorca zwraca tylko wypłacony mu kapitał kredytu, bez odsetek i prowizji bankowych. Oznacza to zatem nic innego jak pozbawienie kredytodawcy dochodu – podkreśla radczyni prawna Marta Wadas z Kancelarii Kupilas, Krupa w Bielsku-Białej i dodaje: Warunkiem jest złożenie przez kredytobiorcę pisemnego oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego. Niestety takie oświadczenie zazwyczaj nie jest uwzględniane przez instytucję finansową – wówczas kredytobiorca ma możliwość skierowania sprawy do sądu. Warto pamiętać, że zarówno prawo krajowe, jak i unijne, stoi po stronie konsumenta z kredytem z wadami prawnymi. Szlaki w tym zakresie zostały z sukcesem przetarte przez osoby z kredytami we frankach szwajcarskich oraz innych walutach obcych, teraz przyszedł czas na dochodzenie swoich praw w sądzie także przez osoby z kredytami konsumenckimi w złotówkach.

Kto może skorzystać – czy każdy kredytobiorca niezależnie od rodzaju udzielonego kredytu?

REKLAMA

Sankcja darmowego kredytu ma zastosowanie przede wszystkim do kredytu konsumenckiego. To kredyt, który może być zaciągnięty na dowolny cel konsumpcyjny, np. zakup samochodu, remont mieszkania i domu czy wyprawienie wesela. Z tej instytucji nie skorzystają osoby, które zaciągnęły kredyt w związku prowadzoną działalnością gospodarczą, a kredytobiorcy, którzy przeznaczyli go na zakup nieruchomości jako kredyt zabezpieczony hipoteką. Dlatego z sankcji kredytu darmowego może skorzystać każdy konsument, który zawarł z kredytodawcą umowę o kredyt konsumencki w wysokości nie większej niż 255 550 zł albo równowartość tej kwoty w walucie innej niż PLN. Ponadto do sankcji kredytu darmowego kwalifikują się także kredyty konsolidacyjne przeznaczone na spłatę bieżących zadłużeń, pożyczki pozabankowe oraz, pod pewnymi warunkami, niektóre z kredytów hipotecznych. Należy pamiętać, że z sankcji nie mogą skorzystać przedsiębiorcy.

- Obecnie obowiązujący stan prawny nie pozwala na skorzystanie z sankcji kredytu darmowego przez kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny. Istnieją jednak wyjątki – to umowy na kredyty hipoteczne zawarte pomiędzy 18.12.2011 r., czyli datą wejścia w życie obowiązującej obecnie ustawy o kredycie konsumenckim, a 21.07.2017 r. – dzień poprzedzający datę wejścia w życie ustawy o kredycie hipotecznym – wskazuje radczyni prawna Marta Wadas. 

Skorzystać z tego rozwiązania mogą osoby, które cały czas spłacają kredyt lub od zakończenia spłaty i zamknięcia kredytu konsumenckiego nie minął rok. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieuczciwe praktyki banków 

Narzędzie sankcji kredytu darmowego może być wykorzystane przez kredytobiorcę wtedy, gdy bank (kredytodawca) naruszył jeden z obowiązków wynikających z ustawy o kredycie konsumenckim w art. 45 ust. 1. Wśród nieuczciwych praktyk banków wyróżnić można m.in. zaliczenie wszystkich kosztów kredytu do całkowitej kwoty kredytu czy brak określenia rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania lub określenie jej za pomocą przedziału wskazującego minimalną i maksymalną stopę oprocentowania. Ponadto błędami są także braki w zakresie określenia terminu i sposobu wypłaty kredytu czy brak postanowień o możliwości przedterminowej spłaty kredytu oraz procedur takiej spłaty, a także brak określenia zasad i terminów spłaty kredytu. 

W jaki sposób uzyskać darmowy kredyt?

REKLAMA

Aby kredytobiorca mógł skorzystać z sankcji darmowego kredytu, musi złożyć pisemne oświadczenie do kredytodawcy, a ten musi je uznać. Warto jednak mieć na uwadze, że w treści oświadczenia należy wskazać rodzaj naruszeń banku, błędy czy brak wymaganych informacji w umowie. Dlatego konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z umową i weryfikacja pod kątem ewentualnych uchybień. Jeśli bank nie rozpatrzy pozytywnie złożonej reklamacji, konieczne jest wszczęcie postępowania sądowego. 

- Jednym z najważniejszych elementów uzyskania sankcji darmowego kredytu jest znalezienie błędów w umowie kredytowej i wykazanie ich w oświadczeniu kredytobiorcy. Niektóre z uchybień instytucji finansowych są ukryte i dopiero profesjonalna analiza umowy kredytowej często odkrywa błędy, które będą działać na korzyść kredytobiorcy. Sankcja kredytu darmowego z jednej strony to rozwiązanie działające na rzecz ochrony konsumentów przed nieuczciwymi działaniami kredytodawców, ale co najważniejsze stanowi przestrogę dla banków, aby nie sprzedawały klientom produktów finansowych niezgodnych z prawem – mówi prawniczka Marta Wadas z Kancelarii Kupilas, Krupa. 

Korzyści z sankcji kredytu darmowego

Dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego, konsument zyskuje możliwość spłaty zadłużenia tylko i wyłącznie w wysokości kwoty kapitału, a odsetki, prowizje czy inne koszty banku są umarzane. Kredytobiorca zatem spłaca dokładnie taką kwotę, jaką pożyczył. Jeśli kredyt jest w trakcie spłaty, dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego, następuje znaczne obniżenie wysokości miesięcznej raty kredytowej. Natomiast, w sytuacji, w której zobowiązanie zostało już spłacone, następuje zwrot na rachunek konsumenta kwot nadpłaconych ponad kapitał. Co więcej, sankcja obejmuje koszty, niezależnie od ich przyjętego nazewnictwa. Trzeba mieć jednak na uwadze, że sankcja kredytu darmowego nie dotyczy odsetek za opóźnienie w spłacie raty oraz kosztów związanych z opóźnieniem. 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA