REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć się przed rosnącą inflacją i stopami procentowymi?

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Jak zabezpieczyć się przed rosnącą inflacją i stopami procentowymi?
Jak zabezpieczyć się przed rosnącą inflacją i stopami procentowymi?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja ekonomiczna, rozwijająca się na przestrzeni kilku lat wywarła znaczny wpływ na nasze życie. Przez ostatnie miesiące pandemia, negatywnie wpływała na sytuację finansową wielu konsumentów. W tej chwili, kolejnym czynnikiem stresogennym jest rosnąca inflacja.

Poziom inflacji na polskim rynku w grudniu 2021 roku wyniósł 8,6% w stosunku rocznym, a jego dynamika była największą odnotowaną do tej pory w XXI wieku. Żywność zaczęła drastycznie drożeć, ceny paliwa niezbędnego do transportu – eksportu i importu towarów – również. Rosnące koszty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego powodują coraz częściej problemy z płynnością finansową wielu konsumentów. W tej chwili można stwierdzić, że wydatki związane z bieżącymi opłatami rosną w szybszym tempie, niż otrzymywane przez członków rodziny dochody. Kredytobiorcy ze strachem zaglądają na spekulacje związane ze wzrostem stóp procentowych i martwią się o swoją wypłacalność. Sytuacja ekonomiczna nie zwalnia, warto zatem przemyśleć i racjonalnie podejść do zarządzania budżetem domowym.

REKLAMA

Forma zatrudnienia

W pierwszej kolejności, należy skupić się na pewnym zatrudnieniu. Podejmowanie się prac dorywczych czy zleceń może spowodować nagły i niespodziewany brak środków do życia, w konsekwencji brak możliwości na regulowanie wcześniej zawartych zobowiązań. Stałe zatrudnienie, nawet za najniższą krajową jest o wiele bezpieczniejsze, niż brak jakichkolwiek dochodów.

Zarządzanie budżetem domowym

Po drugie – określenie priorytetów zakupowych. Dokonajmy weryfikacji wraz z członkami gospodarstwa domowego które z planów rozporządzających naszymi środkami są niezbędne, a które możemy odroczyć. Dodatkowo, nie przeznaczajmy dostępnych środków pieniężnych na przedmioty niebędące niezbędnymi do codziennego funkcjonowania, w zamian za to generujmy swoistą poduszkę finansową.

Oszczędności

Oszacujmy, w jakiej wysokości jesteśmy w stanie odłożyć środki pieniężne. Ustalmy pewien procent od uzyskanego przychodu, aby zachować pewność i stałość płynności finansowej. Zaoszczędzona kwota na przestrzeni miesięcy może pomóc uzyskać nam bezpieczeństwo i ustabilizowanie chwilowego kryzysu. Zrezygnujmy z niepotrzebnych wydatków i zakupów ponadprzeciętnych przyjemności, które wyłącznie uszczuplają nasz budżet.

Wparcie specjalistów

REKLAMA

Może zdarzyć się również, iż mimo wszystkich wcześniej wspomnianych kroków, budżet domowy nie wystarcza na uregulowanie rat zobowiązań. Majątek w postaci nieruchomości czy ruchomości staje w obliczu niebezpieczeństwa przed licytacją komorniczą, a koszty miesięcznych wydatków znacznie przewyższają wartość przychodu. Jakie decyzje podjąć, kiedy w grę wchodzi walka o godny byt zarówno dłużnika jak i jego rodziny?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedni specjalista – to on, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu wie jakie działania podjąć celem ochrony zadłużonego konsumenta. Specjalista oszacuje możliwości finansowe, pomoże w uszczupleniu wydatków miesięcznych konsumenta, a także zdecyduje, czy i jakie należy podjąć dalsze kroki. W chwili, kiedy pojawiają się pierwsze zaległości w regulowaniu zobowiązań, mamy wiele możliwości.

Negocjacje warunków kredytowych

Celem negocjacji jest ustalenie i wypracowanie nowych i co najważniejsze – dogodnych dla kredytobiorcy – warunków spłaty. Jest to najlepsze rozwiązanie problemów ze spłatą zawartego zobowiązania. Kredytobiorca ma możliwość wydłużenia okresu kredytowania, zmniejszenia miesięcznych rat, a nawet umorzenia kosztów odsetkowych i zmniejszenia kwoty zadłużenia. Podjęcie się tych działań musi wiązać się z doborem odpowiedniego specjalisty, bowiem to on przejmie na siebie wszystkie obowiązki oraz formalności związane z negocjacjami, tym samym dbając o interes dłużnika. Dodatkowo, aby skutecznie przeprowadzić negocjacje, należy przekonać wierzyciela o wiarygodności, rzetelności i uczciwości dłużnika, do czego niewątpliwie może ustosunkować się doświadczony pełnomocnik. Dzięki dogłębnej analizie dokumentacji, specjalista przedstawi dłużnikowi proponowany plan działania, a następnie dokona wszelkich starań, aby to również wierzyciel przystał na propozycje negocjacyjne.

Zabezpieczenie majątku

REKLAMA

Zabezpieczenie majątku jest szerzej pojętym zagadnieniem. Może ono polegać na różnego rodzaju działaniach, zmierzających do zabezpieczenia nieruchomości oraz ruchomości dłużnika. Do skutecznego zabezpieczenia i ochrony majątku niezbędna jest szczegółowa znajomość przepisów prawa. Co najważniejsze, w chwili, kiedy dochodzi do wszczęcia postępowania egzekucyjnego, należy działać zgodnie z literą prawa. Dłużnik ma bowiem obowiązek współdziałania z komornikiem, a w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości grozi mu odpowiedzialność karna za usuwanie, ukrywanie, zbywanie, darowanie, niszczenie, rzeczywiste lub pozorne uszkadzanie składników majątku na postawie art. 300 Kodeksu karnego. Warto zapewnić sobie odpowiednie i rzetelne wsparcie, aby zabezpieczyć majątek przed jego utratą.

Powyżej wskazane czynności są jedynie jednymi z możliwości w odzyskaniu płynności finansowej, bowiem w chwili, kiedy mimo wdrożenia ich w życie problemy finansowe i zadłużenie nie znikają, a sytuacja ta nie ma szans na zmianę w przyszłości, ostatecznym krokiem jest podjęcie działań celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej lub zawarcia układu konsumenckiego, który co do zasady uchronić ma majątek dłużnika.

Aby dobrać odpowiednie kroki celem wyjścia z problemów finansowych i nie popełnić błędu w działaniach, należy przekazać swoje sprawy w ręce odpowiednich specjalistów, którzy dzięki swojemu doświadczeniu dobiorą szereg umożliwień i ułatwień dla podmiotów u schyłku wypłacalności. Nie warto zwlekać z decyzją, jeśli do utracenia mamy dobytek życia oraz poprawność zarówno płynności finansowej jak i stanu psychicznego.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RiO

Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA