REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rezygnacja z kursu a konieczność wpłaty dalszych rat

Redakcja
Rezygnacja ze szkoły językowej - czy szkoła może żądać spłaty dalszych rat?
Rezygnacja ze szkoły językowej - czy szkoła może żądać spłaty dalszych rat?

REKLAMA

REKLAMA

Uczelnie, czy szkoły językowe nie mogą stosować postanowień umownych zastrzegających obowiązek opłaty dalszych rat w przypadku wcześniejszej rezygnacji z kształcenia.

W umowach o świadczenie usług edukacyjnych mogą znaleźć się postanowienia uznane za niedozwolone klauzule umowne. Warto poznać najpopularniejsze z nich. Wiedza na ich temat da nam potężny arsenał w sporze ze szkołą językową, czy uczelnią. Co to za klauzule?

REKLAMA

Niektóre szkoły językowe żądają wpłacania kolejnych rat w razie rezygnacji klientów z dalszej nauki z przyczyn losowych. Nie jest to prawidłowa praktyka. Kodeks cywilny podkreśla, że klauzulą niedozwoloną jest wyłączenie obowiązku zwrotu konsumentowi uiszczonej zapłaty za świadczenie niespełnione w całości lub w części, jeśli osoba taka zrezygnuje z zawarcia umowy lub jej wykonania.

Zobacz: Nieprawidłowości w umowach ze szkołami językowymi

Potwierdza to wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów  z 15 stycznia 2009 r. (sygn. XVII Amc 12/08), w którym za niedozwoloną klauzulę umowną  uznano zapis „rezygnacja z kursu nie oznacza ustania obowiązku wpłat za szkolenie zgodnie z podpisaną umową”.

Umowa zlecenia

Zawierając umowę ze szkołą językową zawieramy bowiem umowę zlecenia. Tymczasem zgodnie z art. 746 par. 1 Kodeksu cywilnego dający zlecenie (czyli konsument) może je wypowiedzieć w każdy czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, także naprawić szkodę. Zgodnie z par. 3 nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Postanowienia umów, które z góry przesądzają o niedopuszczalności przedterminowego rozwiązania, o przepadku wpłaconej kwoty lub też o obowiązku dalszego umieszczania rat nie są prawidłowe.

Dalsze raty

REKLAMA

Jeżeli wypowiedzenie umowy następuje z uwagi na ważne powodu, wtedy też uczelnia może żądać jedynie zwrotu poniesionych już wydatków. Nie może zatem domagać się zapłaty dalszych rat. Za ważne powodu należy uznać m.in. zmianę miejsca zamieszkania, chorobę, brak środków finansowych na kontynuowania kształcenia.

X zawarł umowę o naukę języka z płatnością rozłożoną na raty. Po wpłacie pierwszej raty zrezygnował jednak z kursu. Przedsiębiorca nie może od niego żądać spłaty kolejnych rat.

Jeżeli jednak rezygnacja nastąpiła z bez ważnego powodu to zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego szkoła będzie mogła domagać się naprawienia szkody. W tym wypadku szkodą tą będzie zysk szkoły z umowy.

Zwrot wpłaconej kwoty

REKLAMA

Niedozwolone są także postanowienia, które pozwalają szkole zatrzymać całość wpłaconej kwoty w przypadku rezygnacji z umowy. Zgodnie z art. 3853 pkt. 12 i 13 Kodeksu cywilnego niedozwolone są te postanowienia, które wyłączają obowiązek zwrotu konsumentowi uiszczonej opłaty za nie spełnione w całości lub w części świadczenie, jeżeli konsument zrezygnuje z zawarcia umowy lub jej wykonania (pkt 12). Zabronione są także te postanowienia, które przewidują utratę prawa do żądania zwrotu świadczenia konsumenta spełnionego wcześniej, niż świadczenie kontrahenta, gdy strony umowę wypowiadają, rozwiązują lub od niej odstępują (pkt 13).

X zawarł umowę o naukę języka wpłacając od razu całą kwotę. Po miesiącu stwierdził jednak że rezygnuje z kursu z powodu przeprowadzki do innego miasta. W takiej sytuacji szkoła nie może zatrzymać całej kwoty. Może jedynie zatrzymać kwotę odpowiadającą wartości spełnionych świadczeń i poniesionych kosztów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA