VOB/B zawiera odmienne regulacje od BGB
Zilustrujemy to na następujących przykładach:
Zasadą VOB jest, że wynagrodzenie zostaje obliczone według umownych cen jednostkowych i zakresu faktycznie wykonanych świadczeń. Możliwe jest wprawdzie także uzgodnienie inny sposób wynagrodzenia np. ryczałtowo, na podstawie ilości przepracowanych stawek godzinnych lub według kosztów własnych, ale kto się na inny sposób wynagrodzenia powołuje, musi to udowodnić.
Odmiennie od BGB uregulowany jest odbiór budowy. VOB/B przewiduje poza formalnym odbiorem z protokołem, że jeżeli nie zażądano przeprowadzenia odbioru, to świadczenie uważa się za odebrane z upływem 12 dni roboczych od przedłożenia pisemnego zawiadomienia o wykonaniu umownego świadczenia. Także przy rozpoczęciu używania obiektu przez zleceniodawcę, przyjmuje się, że odbiór nastąpił po upływie 6 dni roboczych od rozpoczęcia korzystania.
Dokładna znajomość VOB i jego stosowanie przyczynia się efektywnie do uniknięcia procesów budowlanych, które pochłaniają dużo czasu i są związane z dużymi kosztami.
Zobacz też: Umowa o roboty budowlane na prawie niemieckim. Cz. 1
Problemem jest też to, że niemiecko-polskie słowniki nie zawierają terminologii VOB. Jak np. Schlussrechnung (rachunek końcowy), Schlusszahlung (zapłata końcowa) czy Leistungsverzeichnis (opis świadczeń).
Szczególne znaczenie „zapłata końcowa” ma ze względu na skutki określone w § 16 nr 3 ust. 2 do 6 VOB/B, który przewiduje utratę dalszych roszeń zapłaty, w przypadku nie zastrzeżenia zgodnego z prawem. Przez „zapłatę końcową” rozumie się ostateczne wyrównanie rachunku zleceniobiorcy, które wynika z danej umowy o roboty budowlane. Z tą zapłatą końcową ma być wyrównane całe wynagrodzenie zleceniobiorcy przy uwzględnieniu przedpłat, zaliczek itd. Przed zapłatą końcową zleceniodawcy musi być przedstawiony „sprawdzalny" rachunek końcowy (§ 14 nr 1 i 2 VOB/B). Zleceniobiorca ma zatem obowiązek rozliczenia swoich świadczeń w taki sposób, by można było sprawdzić prawidłowość rozliczenia. Niedopełnienie tego obowiązku może prowadzić do powstania roszczeń odszkodowawczych zleceniodawcy w stosunku do zleceniobiorcy.
Przestrzeganie VOB jest nieodzowne, a to zakłada jego znajomość.
Zobacz serwis: Prawa konsumenta