Umowa o roboty budowlane na prawie niemieckim. Cz. 1

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
rozwiń więcej
VOB - znormalizowane zasady publicznych przetargów i wykonawstwa robót budowlanych.
W Niemczech, inaczej jak w Polsce, umowa o roboty budowlane nie jest - jako szczególny typ umowy - uregulowana w Kodeksie cywilnym.

Do tej umowy stosuje się przepisy dotyczące umowy o dzieło (§§ 631 i nast. Bürgerliches Gesetzbuch, skrót BGB). Umowy o roboty budowlane zawarte na podstawie tych kodeksowych przepisów określa się jako umowa o roboty budowlane na podstawie BGB.

Umowy o roboty budowlane - w szczególności między inwestorami a podwykonawcami – przy których strony postanowiły zastosowanie VOB/B, określa się jako umowy budowlane na podstawie VOB.

Zobacz też: Co to jest umowa o roboty budowlane

VOB

Vergabe - und Vertragsordnung für Bauleistungen (skrót VOB) ma charakter ogólnych warunków umowy o roboty budowlane i nie jest za tym ustawą czy rozporządzeniem i znajduje zastosowanie, jeżeli strony tak postanowią.

VOB można przetłumaczyć na język polski jako znormalizowane zasady publicznych przetargów i wykonawstwa robót budowlanych. Pierwsze wydanie VOB ukazało się już w 1926r. i było z biegiem czasu wielokrotnie aktualizowane.

VOB składa się z trzech części. Cześć A dotyczy  publicznych przetargów, część B dotyczy ogólnych warunków umów i część C zawiera ogólne techniczne przepisy wykonania prac budowlanych. Część A, ponieważ dotyczy ona przede wszystkim przetargów publicznych, jest publikowana w dzienniku urzędowym (Bundesanzeiger).

W praktyce VOB/B jest ordynacją przepisów dotyczących umów o roboty budowlane i powszechnie używanym wzorcem. Umowy o roboty budowlane zawarte między przedsiębiorcami przy zastosowaniu VOB/B w całości a nie częściowo nie podlegają kontroli sądowej odnośnie klauzul abuzywnych., a więc nieuczciwych. Jeżeli tylko poszczególne postanowienia VOB/B przejęte zostały do umowy o prace budowlane, to traktuje się je jako indywidualne postanowienia. To uprzywilejowanie VOB/B  w stosunku do konsumentów zostało przez Trybunał Związkowy (Bundesgerichtshof, wyrok z dnia 24.07.2008r. , Az:VII ZR 55/07) ograniczone. Do tego wyroku nie podlegało VOB/Bi VOB/C – odnośnie konsumentów - kontroli sądowej, jeżeli przejęte zostało w całości.

Chodziło wtedy o to, że VOB/B tylko jako całość jest wyważoną konstrukcją dla obu stron umowy o roboty budowlane. VOB/B i VOB/C są, jeżeli chodzi o konsumenta, wzorcem w sensie § 305 BGB (podobnie art. 384 KC) i muszą mu być przed zawarciem umowy doręczone.

Umowa o roboty budowlane na podstawie VOB/B odróżnia się od umów na podstawie BGB i dotyczy to przede wszystkim formy wynagrodzenia, rękojmi, terminów wygaśnięcia rękojmi i odebrania robót budowlanych (Abnahme). 

Regulacja VOB/B zakłada zawarcie umowy o dzieło. Jeżeli strony tej umowy postanowiły, że VOB/B ma być stosowane, to te regulacje wykluczają zasadniczo przepisy kodeksu cywilnego. Przepisy kodeksu cywilnego albo handlowego mogą być tylko wtedy posiłkowo stosowane, jeżeli danej sprawy VOB/B nie reguluje wyczerpująco.

Zobacz serwis: Prawa Konsument

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...