Umowa o roboty budowlane na prawie niemieckim. Cz. 1
REKLAMA
REKLAMA
Do tej umowy stosuje się przepisy dotyczące umowy o dzieło (§§ 631 i nast. Bürgerliches Gesetzbuch, skrót BGB). Umowy o roboty budowlane zawarte na podstawie tych kodeksowych przepisów określa się jako umowa o roboty budowlane na podstawie BGB.
REKLAMA
Umowy o roboty budowlane - w szczególności między inwestorami a podwykonawcami – przy których strony postanowiły zastosowanie VOB/B, określa się jako umowy budowlane na podstawie VOB.
Zobacz też: Co to jest umowa o roboty budowlane
VOB
Vergabe - und Vertragsordnung für Bauleistungen (skrót VOB) ma charakter ogólnych warunków umowy o roboty budowlane i nie jest za tym ustawą czy rozporządzeniem i znajduje zastosowanie, jeżeli strony tak postanowią.
VOB można przetłumaczyć na język polski jako znormalizowane zasady publicznych przetargów i wykonawstwa robót budowlanych. Pierwsze wydanie VOB ukazało się już w 1926r. i było z biegiem czasu wielokrotnie aktualizowane.
REKLAMA
VOB składa się z trzech części. Cześć A dotyczy publicznych przetargów, część B dotyczy ogólnych warunków umów i część C zawiera ogólne techniczne przepisy wykonania prac budowlanych. Część A, ponieważ dotyczy ona przede wszystkim przetargów publicznych, jest publikowana w dzienniku urzędowym (Bundesanzeiger).
W praktyce VOB/B jest ordynacją przepisów dotyczących umów o roboty budowlane i powszechnie używanym wzorcem. Umowy o roboty budowlane zawarte między przedsiębiorcami przy zastosowaniu VOB/B w całości a nie częściowo nie podlegają kontroli sądowej odnośnie klauzul abuzywnych., a więc nieuczciwych. Jeżeli tylko poszczególne postanowienia VOB/B przejęte zostały do umowy o prace budowlane, to traktuje się je jako indywidualne postanowienia. To uprzywilejowanie VOB/B w stosunku do konsumentów zostało przez Trybunał Związkowy (Bundesgerichtshof, wyrok z dnia 24.07.2008r. , Az:VII ZR 55/07) ograniczone. Do tego wyroku nie podlegało VOB/Bi VOB/C – odnośnie konsumentów - kontroli sądowej, jeżeli przejęte zostało w całości.
Chodziło wtedy o to, że VOB/B tylko jako całość jest wyważoną konstrukcją dla obu stron umowy o roboty budowlane. VOB/B i VOB/C są, jeżeli chodzi o konsumenta, wzorcem w sensie § 305 BGB (podobnie art. 384 KC) i muszą mu być przed zawarciem umowy doręczone.
Umowa o roboty budowlane na podstawie VOB/B odróżnia się od umów na podstawie BGB i dotyczy to przede wszystkim formy wynagrodzenia, rękojmi, terminów wygaśnięcia rękojmi i odebrania robót budowlanych (Abnahme).
Regulacja VOB/B zakłada zawarcie umowy o dzieło. Jeżeli strony tej umowy postanowiły, że VOB/B ma być stosowane, to te regulacje wykluczają zasadniczo przepisy kodeksu cywilnego. Przepisy kodeksu cywilnego albo handlowego mogą być tylko wtedy posiłkowo stosowane, jeżeli danej sprawy VOB/B nie reguluje wyczerpująco.
Zobacz serwis: Prawa Konsument
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat