Zepsuty kasownik i nieskasowany bilet – kto za to odpowiada?

Za stan kasowników w środkach transportu publicznego odpowiadają przewoźnicy. Zrzucenie odpowiedzialności na pasażera jest niedopuszczalne. Co więc z mandatami za nieskasowany bilet?

Awaria kasownika

Przewoźnik, który świadczy usługi przewozu, w ramach komunikacji miejskiej odpowiada za sprawność kasowników. To oznacza, że pasażer, który posiada bilet ale nie mógł go skasować z powodu awarii kasownika, nie może być uznany za pasażera jadącego „na gapę”.

Problem wydaje się banalny, lecz często można spotkać się z historiami rozżalonych pasażerów, którzy pomimo posiadania biletu dostawali mandat za jazdę bez biletu. Powód jak zwykle był prozaiczny. Bilet co prawda został zakupiony ale nie było gdzie go skasować.

Zobacz: Kto odpowiada za bagaż zniszczony w czasie podróży?

Pani Janina wsiadła z biletem do zatłoczonego autobusu. Niestety okazało się, że kasownik w tylniej części pojazdu jest zepsuty. Zanim zdołała przecisnąć się do innego urządzenia, została skontrolowana przez kontrolerów. Za brak skasowanego biletu została ukarana mandatem.

Czy w takiej sytuacji kontrolerzy rzeczywiście mają prawo wypisać mandat?

Kto odpowiada za kasownik?

Odpowiedź na takie pytanie może być tylko jedna. To przewoźnik odpowiada za stan techniczny kasowników. Wypisanie mandatu osobie, która co prawda ma bilet ale nie może go skasować z powodu awarii kasowników, byłoby przerzuceniem tej odpowiedzialności na pasażera. Takie działanie jest niedozwolone.

Na takim stanowisko stanął też Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który uznał , że w sytuacji gdy pasażer, który nie może skasować biletu ponieważ żaden kasownik nie działa, nie może ponosić za to odpowiedzialności. Jeżeli pasażer ma bilet, a fakt jego nieskasowania wynika z awarii kasowników, wtedy też nie powinien dostać mandatu.

Za stan kasowników odpowiada przewoźnik i to on, a nie pasażer, ponosi wszelkie konsekwencje takiej sytuacji.

Zobacz: Kiedy przedawnia się mandat za brak biletu?

Co zrobić przy kontroli?

Tyle mówi prawo w teorii. Co jednak zrobić, gdy w świecie jak najbardziej rzeczywistym przyjdzie nam zmierzyć się z kontrolerem, który mimo awarii kasownika chce nam wypisać mandat?

Zobacz: Jakie są skutki odmowy przyjęcia mandatu?

Niestety często kontrolerzy nie zwracają uwagi na tłumaczenia pasażera, niezależnie od tego ile w nich racji. W przypadku mandatu przede wszystkim nie należy go przyjmować. Warto również zadbać o to, by fakt uszkodzonych kasowników został w jakiś sposób udokumentowany. Zażądaj od kontrolera wzmianki na ten temat. Jeżeli odmówi zbierz dane od współpasażerów, którzy będą mogli o tym fakcie zaświadczyć, jako świadkowie. Można również zadbać o udokumentowanie w inny sposób.

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...