Kiedy przedawnia się mandat za brak biletu
REKLAMA
REKLAMA
Przepisów dotyczących przedawnienia roszczeń wynikających z mandatu za jazdę bez biletu należy szukać w ustawie Prawo przewozowe. Zgodnie z art. 77 tejże ustawy roszczenia z tego tytułu przedawniają się z upływem roku. Termin ten należy liczyć od końca terminu widniejącego na mandacie, w trakcie którego gapowicz powinien zapłacić karę.
REKLAMA
Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Jeżeli zatem przewoźnik do tego czasu nie podjął odpowiednich kroków, gapowicz będzie miał możliwość powołać się na zarzut przedawnienia, a tym samym uchylić się od przykrego obowiązku płacenia.
Zobacz: Zepsuty kasownik i nieskasowany bilet - kto za to odpowiada?
Co to jest przedawnienie
REKLAMA
Przedawnienie jest instytucją prawa cywilnego, która daje możliwość uchylenia się od obowiązku zaspokojenia roszczenia po upływie określonego terminu. Jak to zostało stwierdzone powyżej, w przypadku mandatu za jazdę bez biletu termin ten wynosi rok.
Przedawnienie nie oznacza, że zobowiązanie wygasło. Dłużnik nadal jest obowiązany do zaspokojenia roszczeń wierzyciela. Różnica jest taka, że w przypadku gdy tego nie uczyni wierzyciel nie będzie miał możliwości sądowego przymuszenia dłużnika.
Oznacza to, że w sytuacji postępowania sądowego, dłużnik sam musi się na dany zarzut powołać, gdyż sąd nie uwzględni go z urzędu.
Zobacz również: Przedawnienie roszczeń
Jak obliczyć przedawnienie
Z tego punktu widzenia bardzo ważne jest prawidłowe obliczenie biegu przedawnienia. Może być to pomocne zwłaszcza wtedy, gdy z sądu nadejdzie nakaz zapłaty dotyczący zaległego mandatu. Jeżeli upłynął okres przedawnienia trzeba będzie powołać się na to formułując sprzeciw od nakazu (art. 503 Kodeksu postępowania cywilnego).
Zobacz również: Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym
Jeżeli jednak przewoźnik wystąpił do sądu z pozwem przed upływem rocznego terminu, to przedawnienie nie będzie miało miejsca. Zgodnie bowiem z art. 123 ust. 1 pkt. 1 Kodeksu cywilnego w takim przypadku dojdzie do przerwania biegu przedawnienia. A zatem podniesienie takiego zarzuty nie będzie skuteczne nawet wtedy, gdy samo orzeczenie sądu nastąpi po upływie roku.
Bieg przedawnienia zostanie przerwany również wtedy, gdy dłużnik uzna roszczenie wierzyciela.
Prośba o rozłożenia na raty mandatu będzie uznana za uznanie roszczenia, co przerwie bieg przedawnienia.
Podstawy prawne:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.),
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.),
Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (Dz. U. rok 2000 nr 50 poz. 601 z późn. zm.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA