Jak zaplanować wakacyjny wyjazd?

Jak zaplanować wakacyjny wyjazd? /fot. Fotolia
Przy okazji wakacyjnych wyjazdów warto szczegółowo zaplanować trasę. Uwzględniając nowe połączenia i warunki panujące na drogach podróż okaże się bardziej satysfakcjonująca.

W wakacyjne weekendy obowiązuje czasowe ograniczenie ruchu pojazdów ciężkich. Na płatnych odcinkach autostrad wprowadzone zostaną rozwiązania usprawniające przejazd samochodów, a na najbardziej uczęszczanym odcinku autostrady A1 stosowana będzie warunkowa procedura bezpieczeństwa, która pozwala na czasowe otwarcie bramek w punktach poboru opłat. Wakacyjną ofertę wprowadza także PKP Inter City. Autokary przewożące grupy zorganizowane poddane zostaną kontroli Inspekcji Transportu Drogowego.

Sytuacja na drogach

W planowaniu podróży przydatny będzie „Serwis dla Kierowców”, dostępny na stronie www.gddkia.gov.pl. W przypadku, gdy dostęp do Internetu jest utrudniony, zachęcamy do korzystania z całodobowej Informacji Drogowej GDDKiA, dostępnej pod numerem 19 111. Na znakach zmiennej treści, ulokowanych na drogach szybkiego ruchu, podawane będą na bieżąco informacje o ewentualnych utrudnieniach i możliwości zmiany trasy na alternatywną.

Przypominamy, że w okresie od najbliższego piątku, tj. 26 czerwca do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach, w każdy piątek w godzinach od 18.00 do 22.00 oraz w każdą sobotę i niedzielę w godzinach od 8.00 do 22.00 w całej Polsce będzie obowiązywał zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Remonty i przebudowy

W czasie lata sieć dróg krajowych poddawana jest wielu renowacjom, dlatego możemy spotkać się z remontowymi utrudnieniami. Najważniejsze z nich to utrudnienia związane z remontem autostrady A4 w kilku województwach. Od 1 czerwca 2015 r. trwają prace związane z remontem A4 w woj. opolskim, od węzła Brzeg do węzła Opole Zachód (30 km). Remontowana jest jezdnia w kierunku Katowic. Więcej informacji o remoncie i utrudnieniach z nim związanych 

W województwie dolnośląskim rozpoczął się I etap prac na A4, który przewiduje zamknięcie jezdni południowej (jezdnia w stronę Opola) na odcinku za węzłem Wrocław Wschód o długości ok. 6 km od km 167+274 do km 173+460. Ruch zostanie przekierowany na jezdnię przeciwną, gdzie będzie odbywał się dwukierunkowo. Zakończenie I etapu planowane jest 8 lipca, a rozpoczęcie dalszego, 2 etapu, 22 czerwca. Więcej informacji o remoncie autostrady A4 na terenie Dolnośląskiego

W województwie małopolskim na autostradzie A4 prowadzony jest remont nawierzchni na odcinku od wiaduktu w ciągu ul. Kąpielowej w Krakowie do węzła Kraków Wielicka wraz z naprawami elementów wiaduktów i mostów. Zmianie uległa organizacja ruchu pojazdów. Zgodnie z wprowadzonym oznakowaniem pojazdy mogą poruszać się wyłącznie po jezdni północnej, ale do dyspozycji są po dwa pasy w każdą stronę. Więcej informacji o pracach na A4 w okolicach Krakowa 

Zobacz: Jakie prawa ma konsument w podróży?

Płatne odcinki autostrad

Na drogach będących w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, objętych elektronicznym systemem poboru opłat viaTOLL, w okresie wakacyjnym w momentach zwiększonego natężenia ruchu zostanie zwiększona obsada kadrowa w punktach poboru opłat - dodatkowi pracownicy będą pomagali kierowcom w pobieraniu biletów wjazdowych. Możliwe będzie także uruchomienie bramek rewersyjnych, które przystosowane są do obsługi ruchu wjazdowego i wyjazdowego.

W przypadku wystąpienia zatorów na autostradzie A1 na odcinku Gdańsk - Toruń koncesjonariusz (GTC) podejmie działania usprawniające ruch, w tym m.in. zwiększenie ilości inkasentów obsługujących kierowców. Rozbudowana ilość pasów przejazdowych poprawi przepustowość na placach poboru opłat.

Wprowadzona została warunkowa procedura bezpieczeństwa, która określa możliwości czasowego i warunkowego zwolnienia z opłat podróżujących autostradą A1.

Koncesjonariusz – zgodnie z wdrożoną procedurą – będzie miał prawo podnieść szlabany, bez pobierania opłat tylko i wyłącznie w przypadku kiedy bezpieczeństwo podróżujących będzie zagrożone w związku z bardzo wysokim natężeniem ruchu w czasie wakacyjnych weekendów. Decyzja będzie wydawana każdorazowo, w przypadku wystąpienia tej przesłanki, na podstawie propozycji koncesjonariusza – wyłącznie czasowo i za każdym razem po zatwierdzeniu przez pełnomocnika ds. regulacji i harmonizacji obszaru bezpieczeństwa transportu i ruchu drogowego.

Bramki będą otwierane tylko i wyłącznie w celu przywrócenia stanu bezpieczeństwa drogowego, a więc tylko do czasu rozładowania ponadnormalnego ruchu pojazdów. Dlatego nie ma możliwości określenia z góry kiedy i na jak długo bramki będą otwierane. Będzie to uzależnione kwestiami bezpieczeństwa drogowego.

Warunkowa procedura bezpieczeństwa na autostradzie A1 jest kluczowa w miesiącach wakacyjnych. W tym czasie obserwuje się w tym miejscu największe spiętrzenia ruchu. Jednakże MIiR podjęło działania by taka procedura była możliwa do zastosowania także na pozostałych autostradach.

Przygotowany został projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym dopuszczający możliwość czasowego i warunkowego otwierania bramek w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Będzie więc istniała prawna możliwość wdrożenia warunkowej procedury bezpieczeństwa także na innych autostradach, w tym na przykład na remontowanym obecnie odcinku A4.

Ponadto na autostradzie A4, na odcinku Katowice - Kraków, zgodnie z deklaracją koncesjonariusza w obu punktach poboru opłat (w Brzęczkowicach i w Balicach) będzie uruchomiona pełna obsada bramek, a dodatkowi inkasenci zapewnią nieprzerwaną obsługę podróżujących. Dodatkowo w PPO w Balicach, w sytuacjach spiętrzeń ruchu, zostanie uruchomiona tzw. bramka prawostronna.

Na autostradzie A2 Świecko – Konin, zarządzanej przez spółkę koncesyjną, kasy będą pracowały w pełnej obsadzie, tak by uiszczanie opłat było prowadzone w sposób płynny. Aktualne informacje o sytuacji na tym odcinku, np. o utrudnieniach w ruchu, podawane będą na stronie internetowej 

Zobacz: Odprawa graniczna na lotnisku krok po kroku

PKP Intercity na wakacje

Dodatkowe pociągi – podróżni będą mogli skorzystać z 28 dodatkowych pociągów do miejscowości turystycznych. Pojadą nimi do nadmorskich kurortów – Świnoujścia, Międzyzdrojów, Ustki, Kołobrzegu, Łeby, jak i na południe Polski – do Szklarskiej Poręby, Kudowy Zdroju, Wisły, Krynicy czy Zakopanego.

Podróżni pojadą szybciej. Jeden z najpopularniejszych wakacyjnych pociągów – EIC Jantar relacji Warszawa Kołobrzeg/Hel, pokona trasę na Hel w 5 godz. 34 min., czyli o blisko 2 godziny krócej. Dodatkowo, pociąg TLK Podhalanin relacji Szczecin Gł. – Zakopane zmieni trasę przejazdu. Będzie kursował przez Kielce, a jego czas przejazdu skróci się o 2 godziny.

Nowy tabor – pasażerowie skorzystają z pociągów kategorii InterCity (IC) zestawionych z nowych lub ze modernizowanych wagonów np.: Błękitna Fala relacji Warszawa – Świnoujście, Latarnik relacji Katowice – Kołobrzeg czy Pobrzeże relacji Warszawa – Kołobrzeg. W porównaniu do zeszłych wakacji, pasażerowie mogą tego lata skorzystać z szybkich i komfortowych pociągów Pendolino ; Express InterCity Premium. Kursują one nad morze m. in. z Katowic, Krakowa czy z Warszawy.

Nowe pociągi – w rozkładzie jazdy pojawi się nowy weekendowy pociąg TLK Bolko kursujący w relacji Lublin – Wrocław – Lublin przez Katowice. Będzie to trzecie uruchamiane przez PKP Intercity bezpośrednie połączenie Lubelszczyzny ze stolicą Dolnego Śląska (drugie kursujące przez Radom i Kielce). Powróci również połączenie do Kudowy Zdroju.

Dodatkowe kasy – PKP Intercity ułatwi zakup biletu otwierając sezonowe kasy w nadmorskich miejscowościach turystycznych (m.in. w Świnoujściu, Łebie, Ustce i Jastarni). Informacja dla pasażerów – na 19 największych dworcach w wybranych terminach (początek wakacji, wymiany turnusów) pasażerowie otrzymają wsparcie mobilnych informatorów. Dodatkowe informacje nt. rozkładu jazdy oraz ofert biletowych oferowanych przez PKP Intercity można znaleźć na stronach www.intercity.pl i www.rozklad-pkp.pl, pod numerem infolinii 19757 oraz w mediach społecznościowych.

PKP Polskie Linie Kolejowe w pełnej gotowości

Zapewnione zostaną dyżury pociągów do naprawy sieci trakcyjnej, kilkuset pracowników pogotowia technicznego, dodatkowe lokomotywy na kluczowych stacjach, ponad 3 tysiące funkcjonariuszy SOK.

Nad koordynacją intensywnych podróży czuwają służby dyspozytorskie PLK. Przez całą dobę zapewniony jest kontakt ze wszystkimi przewoźnikami pasażerskimi i towarowymi, a także ze służbami technicznymi. W zależności od potrzeb, do działań będą włączani dodatkowi pracownicy i sprzęt. W całym kraju do dyspozycji pozostaje ponad 150 zespołów pogotowia technicznego, których zadaniem jest szybkie usuwanie usterek infrastruktury torowej i urządzeń odpowiedzialnych za sterowanie ruchem pociągów. W najważniejszych węzłach kolejowych stacjonuje ponad 70 pociągów PKP Energetyki, reagujących w przypadku pojawienia się ewentualnych usterek lub uszkodzeń sieci trakcyjnej. Na głównych szlakach PLK dysponuje dodatkowymi lokomotywami spalinowymi, które mogą być wykorzystane w przypadku zaniku napięcia.

Na dworcach, stacjach i w pociągach służbę będzie pełnić prawie 1700 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Zabezpieczane będą także szlaki kolejowe przez patrole wyposażone m.in. w mobilne centra monitoringu, wykorzystywane w miejscach zagrożonych kradzieżami. Do dyspozycji podróżnych jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00.

Działanie prewencyjne GITD

O bezpieczeństwo na drogach w czasie wakacji będą dbali m.in. inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Kontrolowani będą głównie kierowcy pojazdów ciężarowych i autokarów. Inspektorzy sprawdzą w jakim stanie technicznym znajdują się te pojazdy oraz czy ich kierowcy są wypoczęci oraz trzeźwi.

W ramach akcji „Bezpieczny autokar”, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego będą prowadzili wzmożone kontrole drogowe autokarów przewożących turystów na wypoczynek. Kontrole będą odbywały się w miejscu odjazdu autokaru lub wojewódzkie inspektoraty wyznaczą stałe punkty kontroli, do których autokar będzie mógł podjechać przed wyjazdem. Dodatkowo kontrole będą odbywały się na głównych szlakach komunikacyjnych. Istnieje możliwość skontrolowania autokaru tuż przed wyjazdem. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy z właściwym wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego. Numery telefonów do WITD dostępne są na stronie internetowej Inspekcji

ITD będzie sprawdzać również, czy są przestrzegane weekendowe ograniczenia w poruszaniu się po drogach, obowiązujące w wakacje pojazdy lub zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Inspektorzy będą interweniować także w przypadku rażąco łamiących przepisy ruchu drogowego kierowców samochodów osobowych.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...