Jak sprawdzić autokar przed wyjazdem dzieci?
REKLAMA
REKLAMA
Bezpieczny autobus to e-usługa, która zaczęła funkcjonować na mocy ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2014 nr 0 poz. 529 2014.05.10) z dniem 23 czerwca 2014 roku.
REKLAMA
Poznaj witrynę Bezpieczny Autobus.gov.pl Bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów
Serwis internetowy umożliwia uzyskanie informacji o autobusie lub autokarze, którym planowana jest podróż (np. wyjazd dzieci na kolonie) lub którym codziennie jeździmy do pracy czy szkoły. Ma więc pozwolić na wstępną kontrolę stanu technicznego autokaru. Autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien uczestniczyć w ruchu drogowym.
Wato podkreślić, że usługa nie ma na celu zastąpienia kontroli przeprowadzanych przez Policję czy Inspekcję Transportu Drogowego.
Jak sprawdzić autokar? - informacje
Informacje będą dostępne online po podaniu jedynie numeru rejestracyjnego pojazdu. Niewymagane jest więc składanie formalnych wniosków i oczekiwanie na ich rozpatrzenie. Dzięki witrynie dostępne są informacje w zakresie:
- posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC,
- posiadania ważnego obowiązkowego badania technicznego,
- danych technicznych, dotyczących m.in.: liczby miejsc czy masy pojazdu,
- komunikatu, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.
Wszelkie informacje dostępne za pośrednictwem Bezpiecznego autobusu są wiarygodne i rzetelne. Pochodzą z państwowego rejestru, jakim jest Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK).
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!
Usługa Bezpieczny autobus
Bezpieczny autobus kierowany jest głównie do:
- samych pasażerów, podróżujących autokarami, autobusami, czy innymi pojazdami do przewozu osób,
- przewoźników autobusowych.
Każda ze wskazanych grup osób kieruje się innymi celami. Pierwsza chce bowiem zyskać rzetelne informacje o pojeździe, którym się porusza, druga natomiast ma na celu uwiarygodnienie swojej oferty usługowej.
Polecamy serwis: Konsument i umowy
Bezpieczny autobus a bezpieczeństwo
Resort spraw wewnętrznych liczy, że uruchomienie usługi w pozytywny sposób przełoży się na standardy bezpieczeństwa w branży przewozu osób. W oczywisty sposób przyczyni się także do eliminacji z rynku nieuczciwych firm i przewoźników, którzy oferują usługi świadczone autobusami o nieważnym przeglądzie technicznym lub ubezpieczeniu OC. Uruchomienie usługi w okresie przedwakacyjnym jest szczególnie ważne i korzystne dla rodziców, którzy wysyłają swoje dzieci na kolonie, obozy i inne wyjazdy autokarowe.
Usługa Bezpieczny autobus to drugi, obok Historii pojazdu, element projektu CEPIK 2.0. Koszt budowy i uruchomienia e-usługi to 360 tys. zł.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2014 nr 0 poz. 529 2014.05.10).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat