Nie ma gotowego wzoru reklamacji

Dorota Ulikowska
Prawnik
rozwiń więcej
Prawdą jest, że nie ma żadnego specjalnego wzoru reklamacji usługi turystycznej. Jednakże przedstawiamy przykłady pism, które mogą okazać się pomocne.

W reklamacji do biura podróży należy dokładnie opisać wady wyjazdu, dołączyć zdjęcia, oświadczenia innych osób, kopię reklamacji wręczonej Rezydentowi czy Pilotowi, kopię rachunków np. za kort tenisowy, rowery, wejście na plażę czy leżaki, które miały być gratis. W podsumowaniu napisać, jakiego odszkodowania się domagamy.

 

Data ………………………..

Oznaczenie i adres

Biura podróży

 

 

                 REKLAMACJA

 

Dot: Nr rezerwacji - 44507999, nr ref. obiektu T1100/400A L

 

Szanowni Państwo!

 

W dniach 23-30 lipca 2008r. korzystaliśmy z Waszej oferty wynajęcia obiektu wakacyjnego w Pradze. Korzystamy z Państwa usług od kilku lat, ale nigdy nie zdarzyło nam się spędzać urlopu w takich warunkach. Doskonale wiemy, czego można oczekiwać od obiektu z trzema gwiazdkami, lecz przede wszystkim ten obiekt kwalifikuje się do miana raczej schroniska. W opisie tego obiektu napisaliście nam Państwo, że jest "ładnie umeblowane". Kiedy ostatnio weryfikowaliście Państwo ten opis? Owo ładne umeblowanie to: 4 tapczany (wszystkie z pękniętymi lub połamanymi listwami pod siedziskiem), łóżko 2-osobowe, dwie szafy, stół i 6 krzeseł (jedno uszkodzone), telewizor bez pilota, ustawiony na 4 kanały - chyba nie to mieli Państwo na myśli pisząc TV satelitarna?

A teraz jak wygląda ten obiekt od drzwi wejściowych.

Po wejściu trafiamy na mały korytarzyk, z wieszakiem na okrycia wierzchnie, z którego można wejść do WC oraz do pierwszego pokoju. Do tego miejsca jest w porządku.

Z korytarza wchodzimy do pierwszego pokoju, gdzie znajduje się tapczan 1-osobowy i łóżko 2-osobowe oraz 2 szafy - i to wszystko!

Z pierwszego pokoju można przejść do dwóch innych pomieszczeń – jednym z nich jest trochę większy pokój, natomiast drugie, to małe pomieszczenie z prysznicem. W drugim pokoju (w Państwa opisie "salon/jadalnia") znajdują się 3 tapczany 1-osobowe, telewizor, stół i 6 krzeseł oraz kuchenka gazowa. To wszystko.

Z drugiego pokoju, czyli „salonu/jadalni”, wchodzi się do łazienko-kuchni, w której jest natrysk i umywalka oraz bojler, a w miejscu gdzie kiedyś była wanna są dwie szafki kuchenne i mała lodówka pod blatem kuchennym (w Państwa opisie "kącik kuchenny" - w łazience!!!).

W tym obiekcie nie ma więcej żadnego umeblowania, żadnych szafek nocnych lub półek albo jakiegoś regału tak potrzebnego na osobiste drobiazgi typu zegarek, telefon, mapa, kamera, aparat foto, biżuteria itp. (my te przedmioty trzymaliśmy na jednym z wolnych tapczanów - byliśmy w 4 osoby). Brakowało czajnika (wodę gotowaliśmy w rondelku), sztućce były niekompletne (8 noży, ale 4 widelce) a inne akcesoria kuchenne (bardzo, bardzo nieliczne) mocno zużyte, pordzewiałe, wyszczerbione. Nie ma ani jednego wieszaka na ręczniki (wieszaliśmy je na trzech pokrętłach na rurach pod bojlerem), w łazience brak półki na kosmetyki, które trzymaliśmy na parapecie okna. Wszystkie okna bez jakichkolwiek zasłon, co jest zadziwiające zważywszy, że obiekt znajduje się na parterze.

Pościel i ręczniki były schludne i czyste, ale obiekt jedynie "ogarnięty", ale nie posprzątany (pajęczyny pod natryskiem i koło szafki kuchennej). Ogólnie warunki surowe - białe ściany, białe meble, szara (najgorszego gatunku) wykładzina na podłodze. Wybraliśmy ten "obiekt" sugerując się opisem, oraz zdjęciami z jego wnętrza, tak odbiegającymi od rzeczywistości. Ten obiekt nie kwalifikuje się na trzy-gwiazdkowy, a stosując Waszą interpretację jakości obiektów nie mieści się również w grupie jedno-gwiazdkowego. Mamy porównanie z innymi obiektami, które wynajmowaliśmy z Waszej oferty. Nie oczekiwaliśmy luksusów, ale to co zastaliśmy w tym obiekcie było karygodne, łącznie z nieuprzejmością posiadacza kluczy do obiektu. To ogromne niedbalstwo z Waszej strony, żeby taki obiekt znalazł się w ofercie. Mam nadzieję, że podejmiecie Państwo stosowne kroki przeciwdziałające dalszemu funkcjonowaniu obiektów, które nie odpowiadają minimum standardów.

W związku z powyższym żądam odszkodowania w wysokości 500 zł, jako zadośćuczynienie za niewygody, w których spędzaliśmy urlop.

 

Oczekując na pilną odpowiedź, pozostaję z poważaniem:

                                           

Imię i nazwisko

 

 

Załączniki:

1.            zdjęcia

2.            kopia zastrzeżeń zgłoszonych posiadaczowi kluczy

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...