Bagaż podręczny
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi od 2006 roku bagaż podręczny wnoszony na pokład samolotu startującego z terenu państw członkowskich Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii oraz Szwajcarii musi spełniać określone kryteria. Warto jednak zauważyć, iż poszczególne porty lotnicze lub przewoźnicy mogą wprowadzić bardziej restrykcyjne wymogi względem bagażu podręcznego. Dlatego też, oprócz zapoznania się z poniżej przedstawionymi zasadami, pasażer powinien przed podróżą zapoznać się z regulaminem przewoźnika.
REKLAMA
Ograniczenia
REKLAMA
Wyróżnić można dwie grupy ograniczeń odnoszących się do bagażu podręcznego. Pierwsza z nich dotyczy limitu gabarytowego i wagowego. W tej kwestii najlepiej jest odwołać się do regulaminu przewoźnika, gdyż w tym zakresie pojawia się najwięcej różnic między poszczególnymi liniami lotniczymi.
Druga grupa ograniczeń dotyczy już konkretnych produktów. Na pokład samolotu możemy wziąć ze sobą płyny, których pojedyncze opakowanie nie przekracza 100 ml (należy liczyć pojemność podaną na opakowaniu, a nie ilość pozostałą w środku tubki czy buteleczki). Dodatkowo wszystkie wnoszone płyny należy zapakować razem w przeźroczystą, plastikową torebkę z zamknięciem, której pojemność nie może przekraczać 1 litra. Przez substancje płynne należy rozumieć nie tylko wodę, soki czy perfumy ale także kosmetyki w postaci żelu czy kremu takie jak:
- pasta do zębów,
- tusz do rzęs,
- fluid,
- krem do twarzy, pianka do golenia,
- dezodorant,
- wszystkie inne produkty o zbliżonej konsystencji.
Całkowity zakaz wnoszenia na pokład samolotu w bagażu podręcznym dotyczy takich produktów jak:
- broń,
- ostro zakończone przedmioty np.: nożyczki, pilniczek,
- tępo zakończone przedmioty np. kij golfowy ,kij baseballowy.
Z dokładną listą przedmiotów zabronionych na pokładzie samolotu można zapoznać się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Brak ograniczeń
W bagażu podręcznym możemy wnieść wszystkie produkty, które nie są objęte ograniczeniami a także:
- lekarstwa oraz odżywki dla dzieci, jeżeli są niezbędne w trakcie podróży,
- produkty płynne zakupione za strefą sprawdzania kart pokładowych (w tzw. strefie wolnocłowej) oraz na pokładzie samolotu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat