Rezerwacja biletu lotniczego za pośrednictwem Internetu lub telefonu należy do najwygodniejszej formy zakupu biletu. Bilet możemy rezerwować bezpośrednio na stronie przewoźnika lub korzystając, z któregoś z funkcjonujących obecnie licznie na rynku portali pośredniczących w sprzedaży biletów lub na stronach biur podróży. Zanim dokonamy rezerwacji należy zapoznać się z kilkoma zagadnieniami.
Po pierwsze powinniśmy sprawdzić taryfę, w której sprzedawany jest nasz bilet oraz warunki przewozu. Popularnie taryfy określa się jako klasy: ekonomiczną i biznesową biletu. W zależności od wyboru klasy biletu różnie będzie się kształtować cena za przelot, ale również będą nam przysługiwać różne uprawnienia. W przypadku klasy ekonomicznej często nie można dokonać zwrotu biletu lub zmiany rezerwacji.
Kolejną ważną kwestią jest ustalenie całkowitej ceny za bilet, a wiec wraz z wszelkimi opłatami dodatkowymi takimi jak opłata lotniskowa, paliwowa oraz z podatkami. Od zeszłego roku podmioty oferujące lub publikujące usługi przewozu lotniczego mają obowiązek na każdym etapie oferowania podawać cenę całkowitą. W przypadku rezerwacji za pośrednictwem portalu internetowego lub biura podróży musimy najczęściej ponieść jeszcze drobną opłatę za obsługę.
Przed rezerwacją powinniśmy również zwrócić uwagę na:
- formę płatności ustaloną przez sprzedawcę,
- opcje dodatkowe, które możemy zamówić w czasie rezerwacji np. położenie miejsca w samolocie, większa przestrzeń na nogi,
- formę biletu: istnieją bilety elektroniczne, przesyłane najczęściej na adres e-mail oraz bilety tradycyjne, papierowe doręczane pocztą lub odbierane osobiście. Za bilet zwykły należy najczęściej dodatkowo zapłacić.