Taryfy lotnicze
REKLAMA
REKLAMA
Taryfa lotnicza to innymi słowy cena, która płacimy przewoźnikowi za przelot. Nie można jej jednak traktować jako ceny ostatecznej, którą płacimy za bilet, gdyż przewoźnicy podając wartość taryfy nie uwzględniają w niej opłat dodatkowych czy podatków.
REKLAMA
Rodzaje taryf
REKLAMA
Można się spotkać z kilkoma rodzajami taryf stosowanych przez przewoźników. Podstawowy podział wyróżnia taryfę biznesową oraz ekonomiczną. Przed dokonaniem rezerwacji warto zwrócić uwagę na stosowaną taryfę, gdyż w zależności od jej wybory będą nam przysługiwać różne uprawnienia.
Taryfa biznesowa to najdroższa taryf oferowanych przez przewoźników. Jej cechą charakterystyczną jest brak ograniczeń w zakresie rezerwacji biletu. Oznacza to, że nabywca biletu nie musi podawać daty powrotu a ustaloną datę wylotu może swobodnie zmienić. Bilet w taryfie biznesowej ważny jest przez rok od dnia wystawienia i można go zwrócić. Taryfa biznes wiąże się często z przyznaniem pasażerowi dodatkowych udogodnień takich jak pierwszeństwo przy wsiadaniu do samolotu, wygodniejsze fotele w wydzielonej części samolotu, bogatsze menu.
Taryfa ekonomiczna jest z reguły dużo atrakcyjniejsza cenowo od biznesowej, wiąże się z nią jednak szereg ograniczeń, które dotyczą głównie zasad rezerwacji biletu. W ramach taryfy ekonomicznej wyróżnić można kilka jej podtypów:
- taryfa Pełna Y i YEE - „Y” wskazuje nam, że bilet ważny jest przez rok, natomiast skrót „YEE” oznacza, że bilet możemy wykorzystać w terminie 3 lub 6 miesięcy. Bilet musi być rezerwowany według tzw. sunday rule co oznacza, że podróżny powinien spędzić co najmniej jedną niedzielę w miejscu docelowym;
- taryfa PEX - Pasażer musi określić datę wylotu i powrotu, a bilet ma obowiązek wykupić minimum 3 dni przed wylotem. Zmiana rezerwacji biletu wiąże się z dodatkowymi kosztami;
- taryfa APEX - jest najtańszą taryfą jednak zakupionego w niej biletu nie można zwrócić, również rezerwacja nie podlega zmianom.
Powyższa charakterystyka taryf ma służyć jedynie przybliżeniu tego pojęcia. Każdy przewoźnik może ustalić własną taryfę. Zatem przed dokonaniem rezerwacji należy dokładnie zapoznać się z ofertą przewoźnika.
Podstawa prawna:
rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 października 2003 r. w spawie taryf przewozu lotniczego (Dz. U. nr 186, poz. 1818).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat