REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Odstąpić od umowy o usługę turystyczną można tylko w określonych przypadkach i nie może nastąpić bez powodu. Przyczyną rezygnacji może być np. zmiana istotnych warunków umowy. W innym razie trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty kary umownej.

Niekiedy biuro podróży już przed rozpoczęciem podróży jest zmuszone do zmiany istotnych warunków umowy. Konsument powinien zostać poinformowany o tym fakcie niezwłocznie. Mowa jest oczywiście o zmianach, które następują z przyczyn niezależnych od biura podróży. W takim przypadku organizator turystyki powinien przedstawić konsumentowi nową propozycję

REKLAMA

Nowa propozycja

Klient ma w takiej sytuacji dwie możliwości. Jedna z nich to przyjęcie propozycji zmiany umowy i wzięcie udziału w imprezie zastępczej o takim samym lub podobnym standardzie. W przypadku, gdyby standard nowej wycieczki był niższy klient może żądać zwrotu różnicy w cenie. Drugim rozwiązaniem jest możliwość odstąpienia od zawartej z biurem podróży umowy. Odstąpienie powoduje, że umowę uważa się za niezawartą, natomiast wszelkie wpłacone należności ulegają zwrotowi na rzecz klienta.

Konsument nie musi w takim przypadku płacić kary umownej.

Czy przysługuje odszkodowanie

Przypadek, w którym konsument musiał zrezygnować z umowy, ponieważ organizator turystyki zmienił warunki umowy lub też biuro podróży odwołało wycieczkę, powoduje że po stronie klienta może powstać szkoda. Przykładowo klient nie może znaleźć wycieczki o podobnym standardzie w tym samym terminie i o zbliżonej cenie. Jest zmuszony zapłacić więcej. Wówczas różnica w tych kwotach to będzie szkoda i konsument ma prawo żądać jej naprawienia, czyli zapłaty określonej kwoty pieniężnej.

Wyjątki

Odszkodowanie za niewykonanie umowy przysługuje, chyba że odwołanie imprezy turystycznej nastąpiło z powodu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż liczba minimalna określona w umowie, a organizator powiadomił o tym klienta na piśmie w uzgodnionym terminie;
  • siły wyższej.

REKLAMA

Pan Marcin zawarł umowę biurem podróży. Przedmiotem umowy miał być wyjazd na narty do Austrii. Dwa tygodnie przed planowym wjazdem Pan Marcin złamał nogę. W tej sytuacji wycieczka na narty była bezcelowa i chciał z niej zrezygnować. Jednakże organizator turystyki nie wyraził na to zgody.

W takiej sytuacji nie ma podstaw prawnych do odstąpienia od umowy. Rezygnacja wiązałaby się z koniecznością poniesienia konsekwencji w postaci zapłaty np. kary umownej. Dlatego też warto jest ubezpieczyć się od tego typu zdarzeń losowych i przed zawarciem umowy o usługę turystyczną zawrzeć dodatkową umowę ubezpieczenia. Innym rozwiązaniem w tej sytuacji jest przenieść na osobę spełniającą warunki udziału w imprezie turystycznej wszystkie przysługujące mu z tytułu umowy o świadczenie usług turystycznych uprawnienia. Klient może to uczynić bez zgody organizatora turystyki. Natomiast warunkiem do zastosowania takiego rozwiązania jest to, że ta osoba musi jednocześnie przejąć wszystkie wynikające z tej umowy obowiązki. Pan Marcin powinien powiadomić buro podróży o tym przed rozpoczęciem imprezy turystycznej w terminie określonym w umowie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uzupełniający urlop macierzyński. Jaka będzie treść wniosku o urlop i jakie trzeba będzie dołączyć załączniki

Będzie nowe rozporządzenie regulujące kwestie dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. Wiadomo już, co będzie musiał zawierać wniosek o uzupełniający urlop macierzyński i jakie załączniki trzeba będzie dołączyć do wniosku.

Czy rozróżniasz: mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny. Czym są i jakie mają funkcje?

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniało w komunikacie, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy mDowodem, e-dowodem, dowodem osobistym, dowodem cyfrowym i dowodem elektronicznym. Wskazało też jakie funkcje pełnią te dokumenty.

1000 zł netto na dziecko. Bez kryterium dochodowego. Dla studentów, bezrobotnych i rodziców niepłacących składek chorobowych

Również osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji zawodowej mogą liczyć na pomoc państwa w wychowaniu dzieci. Mowa np. o rodzicach będących studentami czy osobami bezrobotnymi. Mają oni prawo do szczególnego świadczenia w wysokości 1000 zł netto miesięcznie.

Potencjał seniorów na rynku pracy – jak go efektywnie wykorzystać?

Starzejące się społeczeństwo stawia przed rynkiem pracy wyzwania związane z rosnącą liczbą seniorów i mniejszą liczbą pracujących w wieku produkcyjnym. Aktywizacja zawodowa osób starszych nie tylko wykorzystuje ich potencjał, ale także wspiera budowanie bardziej zrównoważonego i inkluzyjnego społeczeństwa.

REKLAMA

Dodatek specjalny nie przysługuje za zadania powtarzalne i przewidywalne

Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku specjalnego w razie okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Urzędnikom nie można przyznawać tego dodatku na długi okres za zadania powtarzalne i przewidywalne.

Posiłki i zasiłki na żywność z MOPS. W 2025 r. nowe kryteria

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły kryteria dochodowe w pomocy społecznej, co wpływa również na wsparcie w ramach programu „Posiłek w domu i w szkole”. Ile wynoszą aktualne progi? Kto może ubiegać się o świadczenia?

Jesienne ferie w szkołach. Do MEN trafiają postulaty, których nie można ignorować. Trzeba się przyjrzeć organizacji roku szkolnego

Organizacja roku szkolnego nie zmieniła się od lat. Zimowa i wiosenna przerwa świąteczna, a do tego ferie zimowe i wakacje. Czy to się zmieni? Mówi się o trzech semestrach i dodatkowych feriach jesiennych.

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS?

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS? ZUS poinformował, że w latach 2025–2029 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) pozostaje stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe. Dlaczego?

REKLAMA

ZUS przekazał informacje o rozliczeniu składek. Płatnik dowie się o swoim saldzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że płatnicy składek mogą już sprawdzić na swoich kontach w PUE ZUS rozliczenie składek zapłaconych w 2024 r. Płatnik dowie się, czy ma w ZUS nadpłatę, niedopłatę, czy też jego saldo zerowe.

Nie usłyszysz już w przychodni, sklepie czy pociągu „proszę Pani”/”proszę Pana”. Komunikacja nie powinna być personalizowana ze względu na płeć. Zapadł ważny wyrok TSUE

W dniu 9 stycznia 2025 r., w sprawie C-394/23 – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął kwestię – czy w celu świadczenia usług (w tym przypadku przewozowych, bo sprawa dotyczyła przejazdu koleją) – mogą być przez przewoźnika zbierane dane dotyczące płci pasażerów, w celu personalizacji komunikacji z klientem ze względu na płeć. Okazuje się, że przetwarzanie danych dotyczących płci klientów w tym celu – nie może być to uznane za niezbędne do wykonania umowy i ponadto może stanowić dyskryminację ze względu na tożsamość płciową.

REKLAMA