Kiedy cena za wycieczkę może zostać podwyższona
REKLAMA
REKLAMA
Strony ustalając wysokość ceny wymaganej za imprezę turystyczną określają ją dokładnie w umowie i nie mogą jej zmieniać. Ma to zagwarantować niezmienność warunków umowy. Jednakże większość turystów wykupujących wycieczki w biurach podróży spotkało się pewnie z wezwaniem do dopłaty już po zawarciu umowy, tuż przed planowanym wyjazdem.
REKLAMA
Podwyżka jest możliwa
Cena ustalona w umowie nie może być podwyższona, chyba że umowa wyraźnie przewiduje taką możliwość. To nie znaczy, że w każdym przypadku i zawsze organizator turystki może się do nas zwrócić z żądaniem uiszczenia dodatkowych kosztów. Po pierwsze organizator musi udokumentować wpływ na podwyższenie ceny, a po drugie muszą one wynikać z następujących okoliczności
- wzrostu kosztów transportu (często jest to tzw. opłata paliwowa);
- wzrostu opłat urzędowych, podatków lub opłat należnych za takie usługi, jak lotniskowe, załadunkowe lub przeładunkowe w portach morskich i lotniczych;
- wzrostu kursów walut.
Cena imprezy turystycznej nie może zostać zmieniona w okresie 20 dni przed datą wyjazdu.
Płacić czy nie płacić
REKLAMA
Przede wszystkim konsument nie musi płacić wyższych kosztów, jeżeli nie zostaną spełnione powyższe warunki. Przyszły turysta ma wyboru: przyjąć proponowaną zmianę i dopłacić albo odstąpić od umowy. Przy rezygnacji z wycieczki nie ma obowiązku zapłaty ewentualnej kary umownej, a zwrot wszystkich wniesionych świadczeń powinien nastąpić natychmiast. Takie rozwiązanie wynika z tego, że podwyższenie ceny imprezy turystycznej jest istotną zmianą warunków umowy.
Dwa tygodnie przed planowanym wylotem na wycieczkę konsument został poinformowany telefonicznie przez biuro podróży o konieczność wniesienia dodatkowych kosztów. Podwyżka w wysokości 200 zł. miała rzekomo wynikać z podwyższenia tzw. opłaty paliwowej. Wspomnieć należy przy tym, że w umowie znajduje się przewidujący możliwość podwyższenia ceny. Czy faktycznie trzeba dopłacić tę kwotę? Nie. Ewentualne zmiany ceny co prawda zostały przewidziane w umowie i wynikają ze wzrostów kosztów transportu, ale przepisy nie pozwalają na zmianę ceny imprezy turystycznej w okresie 20 dni przed datą wyjazdu. W tym przypadku pozostało 14 dni do wylotu, tym samym termin nie został zachowany, a organizator turystyki nie ma podstaw do żądania dopłaty.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat