REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie się kąpać tego lata - czyli jak sprawdzić czystość kąpielisk w Polsce i w Europie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Lubisz popływać sobie latem w morzu czy jeziorze? Podpowiadamy jak przed wyjazdem sprawdzić czystość kąpielisk w Polsce i w całej Europie. Inspektorzy PIS badają polskie kąpieliska co tydzień.

Oczywiście nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i analizy organoleptycznej wody, do której zamierzamy wskoczyć.

REKLAMA

Ale przed wyjazdem na urlop możemy sprawdzić czystość wody w kąpielisku tylko „na odległość” analizując dostępne źródła informacji.

Aktualne informacje o czystych kąpieliskach w Polsce i UE 2012

PIS sprawdza kąpieliska w Polsce

Miarodajnym źródłem czystości polskich kąpielisk są badania Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS). Inspektorzy szesnastu Wojewódzkich Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych co tydzień sprawdzają stan kąpielisk na swoim terenie.

Orzeczenia państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych w zakresie przydatności wody do kąpieli w kąpieliskach są wydawane są na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 października 2002r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach (Dz. U. z dnia 5 listopada 2002 r.).

Informacje o czystości kąpielisk w Polsce (co tydzień aktualizowane) można znaleźć na stronie www.pis.gov.pl .

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Władze lokalne odpowiadają za czystość i utrzymanie kąpielisk w należytym stanie oraz zapewnienie ich dostępności dla ludności (w tym za wykonywanie niezbędnych zabezpieczeń). Natomiast inspektorzy PIS mają obowiązek nadzoru i kontroli, czy jakość wody w kąpielisku nie stwarza zagrożenia epidemiologicznego oraz czy stan sanitarno - techniczny całego obiektu spełnia podstawowe wymagania higieniczne.

Kąpieliska nie spełniające powyższych wymagań są w razie potrzeby wyłączane z eksploatacji w oparciu o postępowanie administracyjne, zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego.

Badania wody w kąpieliskach prowadzone przez inspekcję sanitarną dotyczą czynników:
- mikrobiologicznych (określenie bakterii grupy coli, paciorkowców i pałeczek Salmonella) i
- fizykochemicznych (obecność fosforanów, związków azotu, substancji powierzchniowo czynnych),
a przypadku pogorszenia jakości wody mogą objąć również obecność enterowirusów, cyjanków i metali ciężkich.


W Europie czuwa EEA

Wybierając się do innych krajów europejskich najlepiej sprawdzić dane publikowane przez Europejską Agencję Środowiska (EEA)

Można to zrobić na stronie (anglojęzycznej) z interaktywną tabelą w której ujęte są wszystkie kąpieliska we wszystkich krajach UE – nawet w śródlądowych takich jak Czechy, Słowacja, czy Węgry (dane do 2008 roku włącznie).

Stan kąpieliska jest oceniany w tej tabeli następującymi kolorami:

Kolor niebieski (Exellent) – stan kąpieliska zgodny z najwyższymi normami
Kolor zielony (Good) – stan kąpieliska zgodny z podstawowymi normami
Kolor czerwony (Poor) – stan kąpieliska niezgodny z podstawowymi normami
Kolor szary – kąpielisko zamknięte lub nieczynne w danym sezonie
Kolor pomarańczowy – stan kąpieliska nie został wystarczająco zbadany dla dokonania oceny
Kolor żółty – stan kąpieliska nie został zbadany

Można też obejrzeć dane dotyczące czystości kąpielisk w Europie na interaktywnej mapce Water watch również na stronach EEA .

Mapka ta zawiera oceny kąpielisk wg rankingu EEA, a także oceny użytkowników tych kąpielisk.

Najczystszą wodę znajdziemy w kąpieliskach na Cyprze (98,2 proc.), w Grecji (97,7 proc.), we Francji (96,3 proc.) i na Malcie (94,3 proc.). W pięciu krajach objętych badaniem czystą wodę znajdziemy w ponad 80 proc. kąpielisk. Są to Włochy, Finlandia, Szwecja, Portugalia i Niemcy.

Generalnie corocznego sprawozdania Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska dotyczącego jakości wody w kąpieliskach, znaczna większość kąpielisk na terenie Unii Europejskiej spełniała w 2008 r. unijne normy w zakresie higieny. W sezonie kąpielowym 2008 około 96 % nadmorskich terenów kąpielowych i 92 % kąpielisk nad jeziorami i rzekami spełniało minimalne normy.

W 2008 r. liczba monitorowanych kąpielisk wzrosła o 75. Spośród 21 400 kąpielisk monitorowanych w całej Unii Europejskiej w 2008 r. dwie trzecie znajduje się na terenach nadmorskich, a pozostałe nad rzekami i jeziorami. Najwięcej kąpielisk nadmorskich znajduje się we Włoszech, w Grecji, we Francji, w Hiszpanii i w Danii, zaś największa liczba kąpielisk śródlądowych położona jest w Niemczech i we Francji.

Tereny kąpielowe to obszary, gdzie kąpiel jest wyraźnie dozwolona lub gdzie kąpiel jest tradycyjnie praktykowana przez dużą liczbę kąpiących się i nie jest zabroniona.
W celu określenia ich jakości woda pochodząca z kąpieliska jest badana pod względem zgodności z szeregiem wskaźników fizycznych, chemicznych i mikrobiologicznych, dla których Dyrektywa 76/160/EWG dotycząca jakości wody w kąpieliskach ustanawia wartości obowiązkowe. Państwa członkowskie muszą przestrzegać wartości obowiązkowych, ale mogą przyjąć bardziej surowe normy i niewiążące wartości zalecane.

W 2006 r. weszła w życie Dyrektywa 2006/7/WE dotycząca zarządzania jakością wody w kąpieliskach, w której uaktualniono wskaźniki i przepisy dotyczące monitorowania zgodnie z najnowszym stanem wiedzy naukowej. W nowej dyrektywie położono większy nacisk na potrzebę informowania społeczeństwa o jakości wody w kąpieliskach. Państwa członkowskie mają czas na pełne wdrożenie dyrektywy do 2015 r., ale dwanaście państw członkowskich (Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Słowacja, Szwecja i Węgry) już w sezonie kąpielowym w 2008 r. monitorowało jakość wody w kąpieliskach zgodnie ze wskaźnikami zawartymi w nowej dyrektywie.

Źródła:

Komisja Europejska
Europejska Agencja Środowiska
Państwowa Inspekcja Sanitarna

Paweł Huczko

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po co raz na 7 lat przepuszczać osoby niepełnosprawne ze stałym orzeczeniem przez specjalistów w WZON?

Tak pyta nasza czytelniczka. I argumentuje „Skoro niektóre osoby niepełnosprawne mają orzeczenia na stałe z MZON lub ZUS, bo ich schorzenia nie rokują poprawy, to po co zasadnym jest "przepuszczanie" ich co 7 lat przez "specjalistów" WZON? Moim zdaniem chyba tylko po to, by tysiące osób oceniających miały nadal zapewnioną pracę. Może i ona niewdzięczna, ale chyba nie aż taka zła, skoro są chętni...

Szymon Hołownia – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Szymon Hołownia – do jakiej partii należy kandydat na Prezydenta RP w 2025 r.? Jaki program wyborczy ma Szymon Hołownia? Przedstawiamy wiek, zawód, wykształcenie kandydata na Prezydenta RP oraz listę wszystkich kandydatów i najnowszy sondaż.

Sławomir Mentzen – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Sławomir Mentzen – do której partii należy kandydat na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Sławomira Mentzena, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r. Kto prowadzi w najnowszym sondażu prezydenckim?

Czy można butelkować wodę wodociągową? Sąd administracyjny stawia sprawę jasno

Zdaniem sądu woda wodociągowa nie spełnia wymagań, by trafić do butelek. Tylko naturalne wody mineralne i źródlane gwarantują czystość i bezpieczeństwo, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia konsumentów. Co zatem wybierać? Woda butelkowana to synonim najwyższej jakości – sprawdź, dlaczego!

REKLAMA

Środki zaskarżenia w sprawach o dostęp do informacji publicznej

Organy odwoławcze i sądy, do których trafiają sporne sprawy, chętniej wykorzystują pojęcie „nadużywania” prawa do informacji, chociaż nie wynika ono z żadnego przepisu prawa, a stanowi zagrożenie dla prawa do informacji.

Jest projekt w sprawie ustanowienia całorocznego czasu letniego

Czy to koniec zmiany czasu w Polsce? Posłowie PSL-TD złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym na terenie Polski. Czasem obowiązującym cały rok miałby być czas letni.

Aktywny rolnik: 660 tys. osób w tarapatach? Muszą udowodnić pracę w gospodarstwie

Nowe regulacje dotyczące wprowadzenia kryterium „aktywnego rolnika” budzą obawy wśród polskich rolników. Zmiana ma na celu skierowanie wsparcia do osób rzeczywiście zajmujących się produkcją rolną, jednak może dotknąć aż 660 tysięcy gospodarzy, którzy będą musieli udowodnić swoją aktywność zawodową. Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że procedura weryfikacji będzie uproszczona, ale rolnicy obawiają się dodatkowych trudności i wykluczenia z systemu dopłat. Jakie będą skutki tej reformy?

Rafał Trzaskowski – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Rafał Trzaskowski – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

REKLAMA

Karol Nawrocki – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Karol Nawrocki - jaka partia popiera kandydata na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Karola Nawrockiego, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów w wyborach 2025 r. Jakie są wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego?

Tylko 61 punktów. Dla WZON osoba niewidoma całkiem samodzielna. Świadczenie wspierające od 78 punktów. A świadczenie pielęgnacyjne? Stopień znaczny niepełnosprawności

Redakcja otrzymała list od czytelniczki, która jako niewidoma osoba niepełnosprawna otrzymała 61 punkty w WZON. Punkty oceniają jej niesamodzielność. Dla 100 punktów poziomu potrzeby wsparcia mamy całkowitą niesamodzielność. 61 punktów to osoba całkiem nieźle sobie radząca sama. A więc niezasługująca na świadczenie wspierające (w 2025 r. maksymalnie wynosi powyżej 4100 zł). Żeby dostać niewielką wartość tego świadczenia (713 zł) nasza czytelniczka musiałaby mieć 78 punktów (w 2025 r.). Oznacza to, że osoba niewidoma jest dramatycznie poza system świadczenia wspierającego. No bo może chodzić, ma sprawne ręce.

REKLAMA