REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekordowa ilość turystów niezadowolona z wakacji. Jakie problemy były konsultowane z prawnikami w tym roku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Prawnicy przyznają, że tradycją jest, że w każde wakacje zdarza się kilka skarg i konsultacji prawnych dotyczących nieudanego wypoczynku wakacyjnego. W tym roku jednak, takich sytuacji jest najwięcej od 2020 roku.

Pożary w Europie, opóźnione loty i pociągi i… brzydka pogoda. Skarg turystycznych tak wielu, nie było od dawna

Turyści skarżą się na niespełnienie ich oczekiwań przez hotele, ale także na odwołane loty i opóźnione kursy pociągów. Nie brakuje także skarg na komplikacje wakacyjne wynikające z pożarów w Grecji, Hiszpanii czy w Chorwacji. Przedsiębiorcy skarzą się za to na to, że klienci dowoływali rezerwacje w ostatniej chwili oczekując zwrotu zaliczek czy na przerywane urlopy i również chęć zwrotu pieniędzy. Tutaj argumentem bywała nawet… nie udana pogoda. – Od 2020 roku nie mieliśmy tak wielu pytań od sektora turystycznego i klientów turystycznych, jak teraz. Oczywiście nie każde pytanie kończy się rozprawą sądową, ale nie mamy wątpliwości, że czasem prawa konsumentów były naruszane – przyznaje mecenas Marek Jarosiewicz, adwokat z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski. 

REKLAMA

Pożary w Europie zepsuły wakacje wielu Polakom. Niektórzy będą chcieli odszkodowań

REKLAMA

Prawnicy przyznają, że tradycją jest, że w każde wakacje zdarza się kilka skarg i konsultacji prawnych dotyczących nieudanego wypoczynku wakacyjnego. W tym roku jednak, takich sytuacji jest najwięcej od 2020 roku, gdy szalała pandemia i wiele wyjazdów nie odbyło się lub było przekładanych. 

  Jakie problemy były konsultowane z prawnikami w tym roku? Najwięcej problemów było na pewno z pożarami, które w lipcu i sierpniu nawiedziły Grecję, Hiszpanię i Chorwację. Wiele wyjazdów było przekładanych, ale zdarzały się także ewakuacje czy sytuacje, gdzie turyści z Polski wiele godzin bez żadnych informacji koczowali na lotniskach. 

- Tłem roszczeń są różnego rodzaju katastrofy naturalne czy nadzwyczajne sytuacje wynikające np. z klęski żywiołowej czy warunków atmosferycznych – mówi mec. Marek Jarosiewicz. – Wszystko zależy, czy obie strony umowy były świadome potencjalnego zagrożenia. Jeżeli turyści polecieli do Grecji i tam na miejscu wybuchły pożary, to jest to zdarzenie na które nikt nie miał wpływu. Jeżeli jednak tour operator był świadomy zagrożenia, nie poinformował o tym swojego klienta lub przekazywał mu błędne informacje, a wyjazd ostatecznie okazał się porażką, a nawet stwarzał zagrożenie, to przestrzeń do roszczeń jest otwarta – mówi mecenas Marek Jarosiewicz, adwokat z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski. 

O jakie zadośćuczynienia może starać się poszkodowany podczas wyjazdu? 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Najczęściej jest to zwrot kosztów wyjazdu, ale i zdarzają się sytuacje, gdy klienci oczekują odszkodowania za poniesione straty psychiczne, gdy na przykład musieli być ewakuowani w środku nocy z hoteli zagrożonych pożarem – mówi mecenas Jarosiewicz. 

Turyści odwoływali wyjazdy ze względów pogodowych

Nie tylko klęski żywiołowe były jednak powodem skarg od turystów. Jak mówi mecenas Marek Jarosiewicz każdego roku pojawia się wiele podobnych do siebie tematów.

- Odwołane loty, opóźnione pociągi, przekładane wyjazdy, które muszą być odwoływane, bo nowe terminy nie pokrywają się z urlopem osoby, która rezerwowała wyjazd. Poza tym, jak zawsze pojawiają się skargi na jakość usług hotelarskich i gastronomicznych. Bardzo rzadko jednak takie sprawy kończą się przed sądem. Załatwiamy je raczej polubownie – mówi mecenas Jarosiewicz.

W tym roku wielu turystów odwoływało swoje przyjazdy.

- Naszymi klientami są także przedsiębiorcy, od których oczekiwano np. zwrotów zaliczek, bo turysta stwierdzał, że nie przyjedzie nad morze skoro pada deszcz i jeszcze przez kilka dni jego urlopu ma padać – mówi mecenas Jarosiewicz. 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niepełnosprawni w pułapce systemu. Ekspert: To nie pomoc, to segregacja

Świadczenia dla niepełnosprawnych to gąszcz wykluczających się przepisów, który bardziej dzieli niż wspiera – uważa Piotr Figiel z fundacji Nowe Spojrzenie. W rozmowie z Infor.pl ekspert wskazuje, że obecne rozwiązania nie tylko nie odpowiadają na rzeczywiste potrzeby, ale też faworyzują wybrane grupy, pozostawiając resztę bez wsparcia. Tak się tworzy dyskryminacja.

Ekspertka BCC: Zakaz zawarcia umowy za mniejsze wynagrodzenie niż przewidziane w ogłoszeniu i zagrożenie karami jest niewłaściwym podejściem ustawodawcy

Przyjęta przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy, którą nakłada na pracodawców obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę wysokości proponowanego wynagrodzenia. W ocenie ekspertek BCC, brak konsultacji społecznych tak ważnego projektu to poważny błąd.

Nowy sondaż prezydencki: Scenariusze drugiej tury – kto ma największe szanse? [SONDA]

Najnowszy sondaż Instytutu Pollster ujawnia aktualne preferencje Polaków tuż przed wyborami prezydenckimi. Kto zostanie nowym prezydentem RP? Co wydarzy się w drugiej turze?

Uzdrowiskowa Karta Korzyści: co daje i dla kogo?

Wciąż niewiele osób wie, że można uzyskać spore zniżki i profity posiadając specjalną kartę. To właśnie: Uzdrowiskowa Karta Korzyści(UKK) daje różne przywileje i rabaty. Jak można dostać Uzdrowiskową Kartę Korzyści, komu przysługuje i co daje? Podpowiadamy.

REKLAMA

Koniec ze spowiadaniem dzieci poniżej 18 roku życia, bo „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”? Sprawą zajęła się komisja sejmowa

Trwa sezon Pierwszych Komunii Świętych w Kościele katolickim, a wraz z nim – wiele dzieci przystępuje do spowiedzi. W październiku 2024 r., do Sejmu została wniesiona petycja obywatelska, w której jej autorzy wnieśli o podjęcie przez Komisję inicjatywy ustawodawczej, której skutkiem byłoby wprowadzenie zakazu „spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują”, ponieważ w ich ocenie – „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”. Nie chodzi jednak wyłącznie o praktyki kościoła Katolickiego, ale wszystkich związków wyznaniowych, które stosują spowiedź indywidualną. Petycja ta, była przedmiotem obrad Komisji do Spraw Petycji w dniu 3 kwietnia br.

Od sprzedaży nieruchomości trzeba będzie zapłacić wyższy podatek. Wyrok NSA wywraca rynek nieruchomości i staje się nowym narzędziem do kontroli podatkowych w rękach fiskusa

Zakup mieszkań, remont przy niskim nakładzie finansowym, a następnie sprzedaż z zyskiem stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu lokalami mieszkalnymi – orzekł NSA w wyroku o sygn. II FSK 823/22. O zarobkowym charakterze takich działań świadczy również fakt braku osobistego użytkowania nieruchomości. To niekorzystne rozstrzygnięcie dla tzw. flipperów, którzy od teraz będą zobowiązani do odprowadzania wyższych podatków, oraz będą musieli zarejestrować swoją działalność.

Orzeczenie z ZUS. Co daje w 2025 roku i czego dotyczą zmiany planowane na rok 2026?

Jakie świadczenia może uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoba z niepełnosprawnościami? Jak wygląda orzecznictwo ZUS i co może się wkrótce zmienić? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Marek Woch – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na prezydenta 2025]

Marek Woch – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Marek Woch? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

REKLAMA

Traktat polsko-francuski w Nancy podpisany. Przewiduje wzajemną pomoc w razie zagrożenia

Macron i Tusk podpisali traktat polsko-francuski w Nancy. Przewiduje m.in. wzajemną pomoc w razie zagrożenia, w tym pomoc militarną. Czy w razie zagrożenia Polski Francja byłaby w stanie zareagować w ciągu 30 dni?

Czy kandydat na Prezydenta RP może być karany? [Wybory Prezydenta RP 2025 r.]

18 maja 2025 roku Polacy ponownie pójdą do urn, by wybrać głowę państwa. W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi pojawia się pytanie, które budzi emocje i wątpliwości: czy osoba karana może ubiegać się o urząd Prezydenta RR?

REKLAMA