REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Burza w lesie. Co robić, a czego nie?

Burza w lesie. Co robić, a czego nie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić, gdy podczas spaceru usłyszymy grzmoty, a na niebie pojawią się burzowe chmury? Co z biwakowaniem? Jak pomóc osobie porażonej piorunem? Lasy Państwowe przypominają najważniejszych zasadach.

Burza w lesie może być niebezpieczna

Okres wakacyjny sprzyja leśnym wędrówkom, zbiorom grzybów i owoców leśnych. Wiele osób zapomina, że letnie burze mogą być bardzo niebezpieczne. Co zrobić, gdy podczas spaceru usłyszymy grzmoty, a na niebie pojawią się burzowe chmury? Przypominamy kilka zasad, które pozwolą bezpiecznie spędzić czas na łonie natury.

REKLAMA

Wędrując po lesie, bądź szlakach górskich warto być przygotowanym na każde warunki atmosferyczne. Nie dajmy się zaskoczyć pogodzie. Odpowiednie przygotowanie i świadomość zagrożenia to podstawa. Pierwszym symptomem nadchodzącego zagrożenia jest niebo w kolorze granatowo-szarym, gdy nagle wzmaga się wiatr powinniśmy natychmiast się ewakuować z terenu leśnego. Nigdy nie wolno szukać schronienia na ambonie, pod drzewami, masztami, latarniami czy słupami linii energetycznych.

Trzymajmy się z dala od drzew!

Podmuchy wiatru, które towarzyszą każdej burzy, mogą łamać gałęzie lub w skrajnym przypadku wyrywać drzewa z korzeniami. Ryzyko doznania obrażeń z tego powodu jest znacznie wyższe niż ryzyko porażenia piorunem. Dlatego zawsze należy trzymać się z dala od drzew! Szczególnie niebezpieczne są starsze drzewa liściaste, ponieważ ich gałęzie są suchsze i sztywniejsze niż w przypadku drzew młodych, więc łatwiej się łamią pod wpływem silnych podmuchów wiatru. Piorun uderza w najwyższy punkt, dlatego potencjalnym celem są właśnie samotne drzewa, górujące kępy drzew albo obrzeża lasu. Z doświadczenia leśników wiadomo, że pioruny trafiają często w drzewa na skraju lasu, na granicy upraw i zrębów, w pobliżu jezior i bagien.

Prawidłowe zachowanie w czasie burzy

Warunki atmosferyczne podczas zmian pogody zmieniają się dynamicznie. Policz czas pomiędzy błyskawicą a grzmotem. Ze względu na różne prędkości rozchodzenia się światła i dźwięku, odległość od burzy wynosi około jednego kilometra na każdą trzysekundową przerwę między błyskawicą a grzmotem. Jeśli minie mniej niż 30 sekund, oznacza to, że burza znajduje się niecałe 10 kilometrów od Ciebie i powinieneś zastosować się do poniższych wskazówek. 

  • Znajdź schronienie! Miejsca te są oznaczone na mapach i w serwisach internetowych czaswlas.pl Przygotuj się, sprawdzając z wyprzedzeniem lokalizację schronisk na swojej trasie.
  • Doły w ziemi również zapewniają ochronę! Aby uniknąć przyciągania piorunów, przykucnij w zagłębieniu, stawiając stopy blisko siebie i złóż ręce. W ten sposób zmniejszasz powierzchnię w którą może uderzyć piorun.
  • W samochodzie jest bezpiecznie.

Burza w biwakowanie

Osoby w namiocie nie są wystarczająco chronione przed uderzeniem pioruna. Najlepiej  przed burzą wyjść z namiotu i poszukać schronienia w budynku albo w samochodzie. Jeśli to niemożliwe, trzeba zastosować się do kilku zasad:

  • Nie dotykać ścian i masztów namiotu, nawet jeśli burza jest gwałtowna.Na środku namiotu, możliwie w oddaleniu od metalowej podpory, przykucnąć na palcach, podobnie jak to jest zalecane na otwartej przestrzeni.
  • W żadnym wypadku nie siadać na gołej podłodze, a najlepiej na suchym materacu, bez dotykania metalowych elementów i podłogi.
  • Wszelkie kable należy przed burzą usunąć z namiotu.
  • Z podpór namiotu można zdjąć plastikowe albo gumowe podkładki, aby uzyskać lepsze uziemienie.

Zagrożenie dla osób przebywających w namiocie nie koniecznie musi być wynikiem uderzenia pioruna. Jak uczy doświadczenie, bardziej niebezpieczne może bliskie otoczenie namiotu, przede wszystkim łamiące się drzewa.  

Pomoc osobie porażonej piorunem

  1. Zapewnij sobie bezpieczeństwo – ratownicy mają powiedzenie, że martwy ratownik to zły ratownik.
  2. Nie bój się dotykać osoby rażonej piorunem!
  3. Wezwij pomoc (numer 112).
  4. Oceń, czy ofiara rażenia jest przytomna (oddycha, bije jej serce).
  5. Jeśli nie wyczuwasz tętna, wykonuj masaż serca.
  6. Jeśli ofiara nie oddycha, ale ma tętno, rozpocznij sztuczne oddychanie  metodą usta-usta.
  7. Opatrz widoczne oparzenia i krwawienia.
  8. Bądź z ofiarą do momentu przybycia pomocy, wspieraj ją psychicznie.
Jak zachować się podczas burzy w lesie?

Jak zachować się podczas burzy w lesie?

 

Lasy Państwowe

 

 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Źródło: Lasy Państwowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA