REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenia turystyczne. Co trzeba wiedzieć?

Dziennikarka medyczno-prawna
polisa turystyczna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenia turystyczne. Zadaniem tego rodzaju polis jest zabezpieczenie turysty podczas wyjazdu. Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia podróżnego? Jak z niego korzystać w razie potrzeby? 

Ubezpieczenia podróżne w porównaniu z całościowymi kosztami wyjazdu, stanowią niewielki wydatek, który w przypadku zdarzenia losowego uchroni turystę przed kosztownymi konsekwencjami. Dlatego też warto przed wyjazdem się w nie zaopatrzyć.  

REKLAMA

Ubezpieczenie turystyczne - kiedy potrzebne, jak wybrać?

REKLAMA

Polisa chroni turystę przed nieprzewidzianymi wydatkami w czasie podróży krajowej bądź zagranicznej – przede wszystkim mowa tutaj o kosztach leczenia (m.in. leczeniem za granicą, rehabilitacją), ale także kosztach wynikających z powrotu do kraju po wypadku, skradzionym bagażem etc. Warto zabezpieczyć się teraz, niż później płacić tysiące euro czy dolarów. 

Do najistotniejszych elementów polisy podróżnej należą koszty leczenia. Ale są to także dodatkowe elementy, jak np. OC, czy dodatki dla aktywnych. Dzięki temu zapewnimy sobie pełną ochronę na czas pobytu np. za granicą.  

Przede wszystkim ubezpieczenie podróżne powinno się wybierać pod kątem: kierunku wyjazdu; charakteru podróży (zwiedzanie, aktywny wypoczynek, podróż służbowa itp.); indywidualnych potrzeb (m.in. choroby przewlekłe). 

REKLAMA

Przyjęło się, że w wyjazdach zagranicznych do pokrycia kosztów leczenia wystarczy karta EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta jest dokumentem unijnym wydawanym bezpłatnie, tym wszystkim, którzy opłacają składki na ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Dokument daje prawo do bezkosztowego leczenia w państwach należących do UE i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EKUZ niestety charakteryzuje się ograniczonym zasięgiem terytorialnym i małym obszarem usług medycznych. Nie obejmuje chociażby kosztów transportu medycznego do Polski ani kosztów akcji ratunkowych – niezwykle drogich usług. Dlatego wybierając się w podróż, szczególnie poza granice kraju, dobrze jest wykupić ubezpieczenie turystyczne. 

Rodzaje ubezpieczeń turystycznych

Turyści samodzielnie organizujący sobie wakacje muszą kupić polisę sami. Pomocne są tzw. porównywarki ubezpieczeniowe, które pozwalają porównać oferty ubezpieczycieli. Różnią się one między sobą nie tylko kwotami ubezpieczeń, ale i zakresem ochrony. 

Osoby, które decydują się na wyjazd z biurem podróży, z zasady mają już zagwarantowane ubezpieczenie, wliczone w koszty wycieczki. Przepisy prawa stanowią, że organizator turystyki jest zobowiązany do ubezpieczenia swoich klientów od: 

  • następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Mowa tutaj o zdarzeniach, w których turysta ponosi trwały uszczerbek na zdrowiu. Odszkodowanie jest rekompensatą za doznany ból, straty moralne; 
  • kosztów leczenia (KL), m.in. wizyt lekarskich, środków medycznych, pobytów w szpitalu. 

Kwota takiego ubezpieczenia turystycznego jest niska. Klientom proponuje się rozbudowane pakiety z wyższymi limitami wspomnianych świadczeń, które ponadto uwzględniają inne ubezpieczenia. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa pewność, że ubezpieczony nie będzie dopłacać z własnej kieszeni. Pakiety mogą obejmować: 

  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, gdyby turysta (nieumyślnie) uszkodził czyjeś mienie bądź naraził zdrowie osoby trzeciej;
  • ubezpieczenie bagażu zapewniające ochronę w przypadku kradzieży, zniszczenia lub jego zgubienia; 
  • koszty ratownictwa; 
  • koszty przerwanej podróży lub koszty opóźnionego lotu;
  • assistance i auto assistance; 
  • klauzula alkoholowa to rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego (turysta może otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia KL i NNW za szkody powstałe, kiedy był pod wpływem alkoholu); 
  • rozszerzenie polisy dla osób uprawiających sporty ekstremalne. 

Ogólne Warunki Ubezpieczenia

Załącznik do umowy ubezpieczenia turystycznego stanowią Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Dobrze, gdy wykupujący polisę się z nimi zapozna, by wiedzieć, na jakich warunkach i w jakim zakresie przysługuje mu ochrona, kiedy polisa nie zadziała, jak i jakich procedur wymaga się przy zgłaszaniu szkód – towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne zasady dotyczące m.in. terminu zgłoszenia szkody. Zrobienie tego po wymaganym terminie lub niezgodnie z przyjętymi procedurami może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczenie turystyczne w Polsce 

Wybierając się na wakacje w kraju też warto wykupić polisę. Wyjazd może wiązać się z ryzykiem wypadku, z którego skutkami nie poradzi sobie ubezpieczenie zdrowotne NFZ. Takie ubezpieczenie turystyczne powinno obejmować ochronę NNW (czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków). NNW odróżnia je od polis zagranicznych, które skupiają się przede wszystkim na kosztach leczenia.

Podstawowe świadczenia zapewni poszkodowanemu w kraju NFZ, jeżeli ten opłaca składki. Dobrze jest też wykupić OC w życiu prywatnym, które coraz częściej wchodzi w skład ubezpieczeń turystycznych. OC zapewnia dodatkową ochronę, w przypadku krzywdy wyrządzonej osobie trzeciej (szkody majątkowe i osobowe). Mowa tutaj m.in. o nieumyślnym zniszczeniu cudzego sprzętu bądź mieniu hotelowym.  

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka

Dziecko wyjeżdżające za granicę na obóz czy też innego typu wycieczkę, powinno posiadać ubezpieczenie turystyczne. Urazy i choroby są wpisane w życie małego podróżnika: udar słoneczny, złamana ręka, zatrucie, choroba zakaźna, to tylko niektóre zdarzenia, które mogą mieć miejsce podczas wakacji. Ubezpieczenie dla dziecka powinno obejmować szerszą ochronę niż tylko kwestię zdrowia. Ubezpieczenie OC, NNW, ubezpieczenie bagażu. 

Ubezpieczenie turystyczne dla seniora

Osoby starsze przed wyjazdem powinny samodzielnie się ubezpieczyć. Przy wyborze polisy szczególną uwagę należy zwrócić na rozszerzenie zakresu ochrony o choroby przewlekłe. 

Niestety, w przypadku seniorów wzrasta koszt ceny polisy turystycznej. Towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają, że seniorzy częściej zmagają się z różnego rodzaju chorobami. Ponadto w ich przypadku istnieje większe ryzyko kontuzji i wypadków.

Senior wybierając optymalną polisę, zawsze powinien dokładnie zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. 

 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

1000 zł – takie jest dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. Można składać wnioski dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.

Wielkimi krokami zbliżają się nie tylko święta, ale i zimowe ferie dzieci i młodzieży. Warto wiedzieć, że rozpoczęła się już rekrutacja na wypoczynek dla dzieci urodzonych od 1stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r., a niektórzy rodzice mają szansę na 1000 złotych dofinansowania.

Specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS? Premier podjął decyzję o braku publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

To oznacza, że wielka rzesza emerytów nie ma szans na ponowne przeliczenie emerytur na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Wyrok daje realne szanse dla tych osób na podwyżkę emerytur bieżących oraz otrzymanie godziwych kwot z tytułu wyrównania. Niektórzy powyżej 60 000 zł. Rząd zdaje sobie sprawę ze słusznych praw tych osób. Dowodem na to jest szereg odpowiedzi na zapytania poselskie w Sejmie. Więc logicznym jest - po decyzji o niepublikowaniu wyroków TK - oczekiwanie na specustawę, która rozwiąże problem osób poszkodowanych przez przepisy emerytalne za ostatnie około 10-13 lat. I nakaże ZUS dokonanie korzystnych przeliczeń na rzecz poszkodowanych osób.

REKLAMA

Nielegalna imigracja: Będzie ograniczenie prawa do ochrony międzynarodowej. Rząd przyjął projekty ustaw o cudzoziemcach

Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projektem zakładającym możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Odzyskujemy kontrolę nad polskimi granicami i systemem wydawania wiz – poinformował premier Donald Tusk.

Ekspert: Do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie

Ekspert BCC Witold Michałek odniósł się do zapowiadanych przez MRPiPS zmian dotyczących definicji mobbingu. W jego ocenie, do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie, a proponowana zmiana definicji może nie ułatwić sprawiedliwych rozstrzygnięć.

Ruszył nabór wniosków o 1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. [dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.]. Pula jest ograniczona, więc warto się pośpieszyć

Fundacja „Szansa dla Gmin” – jako jeden z organizatorów wypoczynku zimowego dla dzieci rolników dofinansowanego ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników – ogłosiła właśnie nabór wniosków na zimowiska dla dzieci, które odbędą się w 2025 r. Każdy z ich uczestników kolonii zimowych organizowanych przez Fundację, może otrzymać aż 1000 zł dofinansowania. 

W Wigilię praca tylko do 14. Sprawdź, jak szef rozliczył twój urlop. Niewielu wie, jak zrobić to prawidłowo, a pracownicy na tym tracą

W 2024 roku Wigilia jest dniem roboczym. Jednak w handlu obowiązują ograniczenia, które wpływają na czas pracy pracowników. Gdy zdecydują się tego dnia skorzystać z urlopu wypoczynkowego, pracodawcy często popełniają ten błąd.

REKLAMA

Maksymalna temperatura w miejscu pracy. Pracodawcy będą mieli czas do 1 czerwca 2025 r. na dostosowanie. Znamy projekt rozporządzenia

Maksymalna temperatura w miejscu pracy. Pracodawcy będą mieli czas do 1 czerwca 2025 r. na dostosowanie. Znamy projekt rozporządzenia resortu pracy ws. ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Sąd: 20 telewizorów. 40 000 zł obciąża osobę niepełnosprawną. Abonament RTV

Osoba niepełnosprawna prowadziła hotel. Na wyposażeniu 38 telewizorów. Z akta sprawy wynika, że jest osobą niepełnosprawną i z uwagi na stan zdrowia wycofuje się z biznesu, wydzierżawia hotel. Nowy gospodarz hotelu zobowiązuje się przejąć opłaty abonamentowe za 38 telewizorów (20 było zgłoszonych). Nie robi tego. Zaległość w kwocie około 40 000 zł spada na osobę niepełnosprawną. Ma zapłacić zaległy abonament. I ma ewentualne roszczenie do spółki z o.o. która przejęła hotel. 

REKLAMA