REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacyjne problemy. Jakie mamy prawa?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wakacyjne problemy. Jakie mamy prawa?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Utrata bagażu, odwołanie wycieczki, problemy z zakwaterowaniem to tylko niektóre problemy, jakie mogą nam się przytrafić w czasie wakacji. Warto zatem znać prawa konsumenta i wiedzieć gdzie szukać pomocy.

Nieprzewidziane sytuacje w czasie podróży

Sezon wakacyjny został rozpoczęty, a dla wielu z nas oznacza to czas podróży i odkrywania nowych miejsc. Rezerwujemy hotele, kupujemy loty i bilety na różnego rodzaju atrakcje. Czasami jednak nawet najbardziej dopięte podróże mogą zostać zakłócone przez nieprzewidziane sytuacje, takie jak utrata bagażu, odwołanie wycieczki, problemy z zakwaterowaniem, odwołanie rezerwacji hotelu czy konieczność dochodzenia odszkodowania. Niezależnie czy planujemy zakup wycieczki czy organizujemy samodzielnie wyjazd z rodziną, warto wiedzieć jak chronić czy egzekwować swoje prawa podczas podróży.

Wakacje powinny być czasem beztroskim i pełnym radości. Jednak, jeżeli napotkamy na trudności, warto być świadomym swoich praw i wiedzieć, jak ich dochodzić i jakie kroki podejmować w obliczu nieprzyjemnych sytuacji.

- Znajomość naszych praw i umiejętność ich skutecznego dochodzenia stanowi fundament udanych wakacji. Nawet najmniejsze problemy związane z noclegiem, bagażami, opóźnieniami lotów czy niezgodnością stanu faktycznego z ofertą podlegają prawom i ochronie praw konsumenta. Ważne by wiedzieć gdzie szukać i gdzie się udać po pomoc - uważa adwokat Katarzyna Bórawska z kancelarii adwokackiej B-Legal.

Problemy mogą się zdarzyć już na początku podróży

Problemy jakie napotykają turystów zaczynają się czasami już na wstępie wyjazdu.

- Wiele osób zapomina sprawdzić, czy do kraju do którego lecimy potrzebna jest wiza, szczepienia, czy zaświadczenie pocovidowe. Zdarza się, że podróżujący za granicę zapominają wziąć dowodu osobistego, paszportu bądź mają dokument nieważny. Co ciekawe, od jakiegoś czasu mamy nową funkcję wydawania paszportów tymczasowych, o które można się ubiegać w specjalnie wyznaczonych punktach na lotnisku. Co więcej, jeśli wykupiliśmy wycieczkę od operatora, to należy sprawdzić czy jest możliwość rezygnacji z wycieczki lub przeniesienia terminu w przypadku nagłej zmiany planów, czy jest ona ubezpieczona, jaki jest limit kosztów leczenia i transportu oraz jaki jest limit dodatkowych świadczeń w przypadku objęcia kwarantanną - podkreśla adwokat Bórawska.

Kłopoty na lotnisku - zaginiony bagaż, opóźniony lot

Zaginięcie lub uszkodzenie bagażu to jedna z największych nieprzyjemności, które mogą spotkać podróżującego. Jest to sytuacja, której nikt nie chciałby doświadczyć, jednak warto wiedzieć, jak postępować w przypadku takiego zdarzenia.

- W przypadku zaginięcia bagażu musimy pamiętać o tym, że od momentu przekazania go linii lotniczej do odbioru z taśmy bagażowej, odpowiedzialność ponosi przewoźnik lotniczy. Górna granica odpowiedzialności przewoźnika wynosi ok 6 tys. złotych za zagubiony bagaż. W takiej sytuacji, należy niezwłocznie zgłosić zaginięcie bagażu w biurze reklamacji bagażowych - zaznacza adwokat z kancelarii B-Legal.

Kolejnym przykrym i stresującym doświadczeniem jest opóźnienie lub odwołanie lotu. Prawo w tym przypadku jest nieco bardziej złożone i zależne od indywidualnych okoliczności takiego zdarzenia. Wszystko zależy od długości lotu oraz od czasu opóźnienia. Co do zasady, przysługuje nam w takiej sytuacji prawo do opieki, w ramach której przewoźnik powinien nam bezpłatnie zapewnić posiłki, napoje, dwie rozmowy telefoniczne, faxy, maile czy nawet zakwaterowanie w hotelu wraz z transportem pomiędzy lotniskiem a miejscem zakwaterowania. Odszkodowanie przysługuje nam wtedy, kiedy lot jest opóźniony o co najmniej 3 godziny. W przypadku jednak wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności w postaci pandemii, destabilizacji politycznej czy złych warunków meteorologicznych uniemożliwiających dany lot, nie mamy prawa ubiegać się o odszkodowanie.

Gdzie można szukać pomocy?

W przypadku problemów podczas podróży istnieje kilka instytucji, do których można się zwrócić w celu uzyskania pomocy i wsparcia. Według adwokat Bórawskiej, mamy trzy instytucje, gdzie w każdej sprawie możemy się kontaktować i zgłaszać napotkane przeszkody, w tym Komisję Praw Ochrony Pasażera, Urząd Lotnictwa Cywilnego i Rzecznika Praw Pasażera.

- Dodatkowo, każda sprawa jest indywidualna, zatem warto również zaczerpnąć porady u adwokata lub radcy prawnego – dodaje adwokat.

Odszkodowanie

- My jako turyści możemy ubiegać się o odszkodowanie w przypadku za niskiej jakości świadczonych usług określonych w umowie lub niezgodności oferty ze stanem faktycznym. Mało kto wie, że w takich sytuacjach ogranicza nas tylko wyobraźnia. Możemy ubiegać się o odszkodowanie, jeśli posiłki były monotonne, łóżko było za krótkie czy na miejscu był niewykwalifikowany rezydent. Jeśli jesteśmy niezadowoleni z jakichś przyczyn ze zorganizowanego wyjazdu bądź standardu hotelu, zawsze warto upewnić się czy nie mamy możliwości uzyskania odszkodowania – twierdzi adwokat Katarzyna Bórawska.

 

 
oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ePraca: nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców, od II kwartału 2025 r. Jest ustawa

Technologia zmienia rynek pracy coraz bardziej. Od jakiegoś czasu można szukać pracy w aplikacji ePraca. Aplikacja do łatwego zainstalowania na telefon jest nowoczesnym narzędziem, dla tych którzy chcą zmienić czy szukają pracy. Co ważne, w związku ze zmianami ustawowymi, a konkretnie w związku z uchwaleniem ustawy o rynku pracy, w zakresie portalu i aplikacji ePraca został uregulowany nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców - ale których?

Prezydent zdecydował: Gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów. Zmiana ważnego terminu dla właścicieli nieruchomości i koniec z bezterminowymi decyzjami o warunkach zabudowy

W dniu 16 kwietnia 2025 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmianę ważnego dla właścicieli nieruchomości (i gmin) terminu w zakresie reformy planowania przestrzennego. W związku z ww. reformą – już niebawem – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy. Nie zmienia się jednak termin na wydawanie bezterminowych decyzji o warunkach zabudowy, na uzyskanie których pozostało już niewiele czasu.

Wielki Piątek w Kościele katolickim: Jest to dzień postu ścisłego. Jakie są uroczystości?

W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje się mszy świętej. W świątyniach celebrowana jest liturgia Męki Pańskiej, trwa adoracja krzyża, któremu oddaje się cześć przez uklęknięcie – jak Chrystusowi Eucharystycznemu. Odbywa się uroczysta Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

QUIZ. Życie codzienne czasów PRL. Prawda czy fałsz? Na ostatnim pytaniu na pewno się wyłożysz
Ten quiz jest bardzo sentymentalny. Małe, ciasne, ale własne mieszkanie, kolejki po mięso czy papier toaletowy, zdobywane cudem produkty, bo akurat "rzucili do sklepu". Tak właśnie wyglądało życie codzienne czasów PRL. Sprawdźcie czy pamiętacie tamte czasy.

REKLAMA

Wielki Piątek 2025: O której Droga Krzyżowa w Watykanie? Papież Franciszek autorem rozważań

Wielki Piątek 2025 to jedno z najważniejszych wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Tego dnia katolicy na całym świecie wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Szczególną uwagę wiernych przyciągają uroczystości w Watykanie, zwłaszcza wieczorna Droga Krzyżowa przy Koloseum, której rozważania w tym roku przygotował sam papież Franciszek.

Wojsko może zająć Twoją nieruchomość oraz samochód i to nie tylko w razie ogłoszenia mobilizacji lub podczas wojny, ale również w czasie pokoju, a za utrudnianie – grozi grzywna

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak szerokie uprawnienia posiada wojsko względem naszych nieruchomości i samochodów – i to nie tylko w sytuacji wprowadzenia stanu wyjątkowego lub wojennego, ogłoszenia mobilizacji albo w czasie wojny, ale również w czasie pokoju. Do zajęcia przez wojsko domu, w czasie pokoju, może dojść np. w celu zakwaterowania żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe, a pojazd wojsko może zarekwirować w ramach zwalczania klęski żywiołowej. Za niestosowanie się do decyzji dowódcy wojskowego w sprawie zajęcia nieruchomości, jak również za uniemożliwianie lub utrudnianie wojsku korzystania z zajętej nieruchomości – grozi 5 tys. zł grzywny. W związku z niepewną sytuacją geopolityczną – warto znać poniższe zasady.

Czy Polacy będą mniej pracować? Ministerstwo: rozwiązania muszą być "szyte na miarę"

Krótszy tydzień pracy już na horyzoncie? Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że już wkrótce przedstawi najważniejsze wnioski z analiz dotyczące skrócenia tygodnia pracy. Czy czterodniowy tydzień pracy stanie się nowym standardem w Polsce?

79, 87, 92 punkty. Ile wynosi świadczenie wspierające od marca 2025 r.?

Komu przysługuje świadczenie wspierające w 2025 r. i ile wynosi? Jak przyznawane są punkty? Prezentujemy najważniejsze informacje i przykładowe kwoty dla poszczególnych progów.

REKLAMA

Spadki: Gminy mają prawo przejąć pieniądze zmarłego. Już po dwóch latach

Zmarł Twój krewny. Miał konto w banku. Przeoczyłeś to. Gmina ma prawo przejąć te pieniądze. Procedura zaczyna się dwa lata. Termin liczymy od dnia kiedy bank dowiedział się o śmierci posiadacza rachunku bankowego. Gmina ma prawo do zabrania tych pieniędzy.

Pracowałeś przed 1999 rokiem? Jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę?

Jeśli rozpocząłeś pracę przed 1999 rokiem, Twoja emerytura może być niższa z powodu brakujących dokumentów w ZUS. Odnalezienie starych świadectw pracy i innych dokumentów potwierdzających zatrudnienie może znacząco wpłynąć na wysokość Twojego świadczenia. Dowiedz się, jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę.

REKLAMA