REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie mamy kłopoty w czasie wakacji? [BADANIE]

Jakie mamy kłopoty w czasie wakacji?
Jakie mamy kłopoty w czasie wakacji?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ponad połowa Polaków miała kłopoty w czasie wakacji. Jakie problemy są najczęstsze? Czego obawiają się urlopowicze?

Kłopoty i obawy w czasie wakacji

Najczęstszym powodem nieprzyjemności w czasie urlopu za granicą jest opóźnienie samolotu. Prawie ¼ polskich turystów doświadczyła tego problemu. Największą obawą wśród podróżujących jest jednak kradzież pieniędzy i kosztowności. Przytrafiła się ona jednak tylko 4% badanych. Tymczasem hospitalizacja za granicą potrafi kosztować nawet 3 mln zł.

REKLAMA

Eksperci multiporównywarki rankomat.pl przeprowadzili badanie, w którym sprawdzili, z jakimi kłopotliwymi i nieprzyjemnymi sytuacjami spotkali się turyści w czasie wakacji. Przeanalizowali także, czego obawiamy się najbardziej podczas urlopu.

Prawie co 4. turysta miał opóźniony lot

REKLAMA

22% turystów musiało zmierzyć się z trudnościami wynikającymi z opóźnionym lotem, a 7% z jego odwołaniem. 19% ankietowych potrzebowało skorzystać z usług lekarskich (innych niż stomatologiczne), a 8% musiało udać się do dentysty. Taki sam procent badanych uległ nieszczęśliwemu wypadkowi, a 7% było hospitalizowanych. Lista nieprzyjemnych doświadczeń jest znacznie dłuższa. Kolejnym ważnym wnioskiem, jest to, że tylko 47% Polaków nie natrafiło na żadne kłopoty w czasie wakacji.

Opóźniony lot lub wizyta u lekarza wydają się błahe w tym zestawieniu. Jednak biorąc pod uwagę, jakie dodatkowe koszty mogą wygenerować, nie powinny być bagatelizowane. Zmiana czasu wylotu może spowodować to, że podróżni nie zdążą na przesiadkę lub nie skorzystają z opłaconych usług takich jak np. hotel. Wielu podróżnych nie zdaje sobie sprawy, że koszty leczenia za granicą mogą być wręcz gigantyczne. Dla przykładu wg Mondial Assistance, w 2021 roku hospitalizacja z powodu zapalenia płuc w USA, zapalenie żołądka oraz jelit w Meksyku, a także złamanie nogi na basenie na Kanarach, kosztowały w każdym z tych przypadków po 3 mln zł.

- Nasze badanie pokazuje, że co drugiego Polaka spotkała w czasie wakacji jakaś nieprzyjemność. Co 4. miał problemy z powodu opóźnionego lotu, co 5. musiał skorzystać z pomocy lekarskiej, a co 14. doświadczył nieszczęśliwego wypadku lub hospitalizacji. Dlatego, aby w pełni cieszyć się wakacjami, warto odpowiednio się zabezpieczyć. W naszej kampanii ubezpieczeń turystycznych pokazujemy, że taki spokój, możemy sobie zapewnić nawet za kilka złotych dziennie, kupując odpowiednią polisę na rankomat.pl. Nasza porównywarka to także szansa na obiektywne, szybkie i wygodne porównanie zakresu polisy – mówi Dawid Pożoga, CMO rankomat.pl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Kłopoty podczas wakacji/Źródło: Rankomat

Materiały prasowe Rankomat.pl

Ponad połowa urlopowiczów obawia się kradzieży

REKLAMA

Choć tylko 4% polskich turystów doświadczyło kradzieży bagażu, to aż 61% badanych obawia się kradzieży. Niewiele mniej, bo 59% podróżnych obawia się nieszczęśliwych wypadków i konieczności pokrycia kosztów leczenia z własnej kieszeni. Tyle samo z nich boi się kradzieży dokumentów, a tylko o 5 punktów procentowych mniej kradzieży bagażu i hospitalizacji.

Te obawy nie biorą się znikąd. Przede wszystkim boimy się, że ostatecznie koszt wakacji przekroczy założony budżet ze względu na nieprzewidziane i nieszczęśliwe wydarzenia. Przy rekordowej inflacji, która sama w sobie często zmusza turystów do zmiany planów, poniesienie dodatkowych kosztów często będzie kolejną nieprzyjemnością.

Warto dodać, że obywatele UE w czasie podróży po krajach członkowskich mogą korzystać z karty EKUZ. Należy jednak pamiętać, że zapewnia ona jedynie pomoc na podstawowym poziomie, a za dodatkowe usługi medyczne turysta zapłaci z własnej kieszeni. W wielu państwach europejskich cena dnia w szpitalu wynosi tyle samo, co doba w 5-gwiazdkowym hotelu. Także oferowane przez biura podróży ubezpieczenia mogą w wielu przypadkach okazać się niewystarczające. Na cenę ubezpieczenia turystycznego składa się wiele czynników, a jedynie indywidualne porównanie i dopasowanie zakresu polisy pozwoli znaleźć efektywną ochronę przy akceptowalnej cenie. Odpowiednia ochrona pokryje sumę leczenia, zabezpieczy bagaż, pomoże w przypadku opóźnionego lotu czy koronawirusowej izolacji lub kwarantanny.

obawy podczas wakacji Rankomat

Materiały prasowe Rankomat.pl

Badanie przeprowadzono 22.04 na ogólnopolskiej grupie 879 osób.

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA