REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Turystyczny Fundusz Pomocowy w związku z wojną na Ukrainie

Turystyczny Fundusz Pomocowy w związku z wojną na Ukrainie
Turystyczny Fundusz Pomocowy w związku z wojną na Ukrainie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kto i na jakich zasadach może uzyskać zwrot wpłat za imprezy turystyczne, które nie odbędą się w związku z wojną w Ukrainie? Gdzie można złożyć odpowiedni wniosek?

Wypłaty z Turystycznego Funduszu Pomocowego

REKLAMA

Minister Sportu i Turystyki, w porozumieniu z Ministrem Finansów, uruchomili wypłaty z Turystycznego Funduszu Pomocowego z przeznaczeniem na wsparcie organizatorów turystyki w związku z wyjazdami na Ukrainę. Ministrowie uznali, że w związku z ogłoszeniem na terenie Ukrainy stanu wojennego w dniu 24 lutego 2022 r., wystąpiły na terenie tego kraju nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności będące podstawą do uruchomienia wypłat z tego funduszu.

REKLAMA

Wypłaty uruchomione zostały na podstawie art. 15. kc ust. 14 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 2095, z późn. zm.). Są dokonywane w przypadku, gdy organizator turystyki nie jest w stanie zapewnić podróżnym zwrotów należności za imprezę turystyczną, która ze względu na nadzwyczajne i nieuniknione okoliczności na terenie RP lub w miejscu jej realizacji nie może się odbyć.

Pytania i odpowiedzi dotyczące Turystycznego Funduszu Pomocowego w związku z wojną w Ukrainie:

Gdzie można składać wnioski, celem uzyskania zwrotu wpłat za imprezy, które nie odbędą się w związku z wojną w Ukrainie?

Wnioski muszą być składane w formie elektronicznej przez portal: https://tfg.ufg.pl/ zarówno przez przedsiębiorcę turystycznego, jak i podróżnego. Do złożenia wniosku niezbędne jest posiadanie konta w portalu TFG – jego założenie jest czynnością techniczną i w praktyce trwa kilka minut. Aby otrzymać zwrot wpłaconych środków odpowiedni wniosek składa podróżny, wskazując podstawowe informacje oraz organizator turystyki, potwierdzając tym samym, że zwrot jest należny oraz fakt, iż sam nie jest w stanie takiego zwrotu dokonać na rzecz podróżnego.

Od kiedy można składać wnioski i o jakich terminach należy pamiętać przy aplikowaniu o wypłaty?

Wnioski można składać od 8 marca 2022 r., jednak nie później niż przed upływem 14 dni od powiadomienia przez podróżnego o odstąpieniu od umowy o udział w imprezie turystycznej realizowanej na terytorium Ukrainy lub powiadomienia przez organizatora turystyki o rozwiązaniu umowy o udział w imprezie turystycznej realizowanej na terytorium Ukrainy. Z kolei samo powiadomienie o odstąpieniu od umowy lub rozwiązania umowy powinno nastąpić w terminie od 24 lutego 2022 r. do 24 marca 2022 r. włącznie. W tym terminie należy odstąpić od umowy lub rozwiązać umowę, która to czynność prawna upoważni do złożenia wniosku o zwrot dokonanych wpłat. Zatem, jeśli ktoś odstąpił od umowy np. w dniu ogłoszenia stanu wojny w dniu 24 lutego 2022 r., ma czas na złożenie wniosku do 10 marca 2022 r. (14 dni liczone od daty rozwiązania umowy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie wyjazdy są objęte uruchomionym do wypłat Turystycznym Funduszem Pomocowym?

Pomocą w związku z wystąpieniem nadzwyczajnych i nieuniknionych okoliczności - czyli stanu wojny na Ukrainie - są wszystkie imprezy turystyczne, które miały odbyć się na terenie tego kraju od 24 lutego 2022 r. Podróżny ma prawo do odstąpienia od umowy o udział w imprezie turystycznej przed jej rozpoczęciem bez ponoszenia jakiejkolwiek opłaty za rozwiązanie w przypadku nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które to okoliczności w znaczącym stopniu wpływają na realizację imprezy turystycznej. Z taką sytuacją mamy obecnie do czynienia na terenie Ukrainy.

W jakim czasie od złożenia wniosku można spodziewać się wypłaty środków?

Co do zasady Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, po otrzymaniu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego UFG wniosków organizatora turystyki oraz podróżnego i potwierdzeniu ich kompletności oraz zgodności zawartych w nich danych, w terminie 30 dni od dnia otrzymania późniejszego z tych wniosków dokonuje ich weryfikacji. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w terminie 14 dni od dnia pozytywnej weryfikacji, dokonuje wypłaty z Turystycznego Funduszu Pomocowego.

Jakie produkty turystyczne są objęte możliwością ubiegania się o wypłaty?

Wyłącznie imprezy turystyczne, które po 24 lutego 2022 r. miały się odbyć na terenie Ukrainy. Oferta organizatora turystyki co do zasady stanowi imprezę turystyczną w sytuacji, gdy obejmuje ona co najmniej dwa różne rodzaje usług turystycznych (przewóz pasażerów, zakwaterowanie, wypożyczenie środka lokomocji lub inne), które tworzą jednolity program i objęte są wspólną ceną, jeżeli usługi te obejmują nocleg lub trwają ponad 24 godziny albo jeżeli program przewiduje zmianę miejsca pobytu. Ochrona nie obejmuje zatem tzw. wycieczek jednodniowych, które trwają krócej niż 24 godziny i nie obejmują noclegu, a także pojedynczych usług jak np. przelotu lotniczego do Kijowa.

Czy wypłacone podróżnym środki touroperator musi zwrócić?

Tak. Organizator turystyki dokonuje zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszu Pomocowego w 72 równych ratach do łącznej kwoty stanowiącej ich równowartość, pomniejszonej o tzw. wpłatę wstępną, w terminie do 21. dnia każdego miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dokonania wypłaty. Raty oblicza się indywidualnie dla każdego organizatora turystyki w odniesieniu do wysokości wypłat dokonanych przez TFP na wniosek tego organizatora turystyki.

Co w sytuacji gdyby okazało się, że środków zgromadzonych na TFP jest za mało?

W przypadku niedoboru środków niezbędnych do realizacji zadań polegających na dokonywaniu zwrotu wpłat podróżnych, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może udzielić TFP zwrotnego finansowania ze środków zgromadzonych w ramach Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG), na warunkach odpowiadających stopie oprocentowania lokat uzyskiwanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w danym okresie, przy uwzględnieniu bezpieczeństwa i płynności środków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wysokość zwrotnego finansowania udzielonego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na rzecz TFP nie może przekroczyć wysokości 5% środków zgromadzonych na TFG.

Co jeśli podróżny dokonał opłaty za imprezę turystyczną na terenie Ukrainy w walucie innej niż polska?

W przypadku gdy wpłaty podróżnego dokonane zostały w walucie innej niż polska, kwotę należnej wypłaty ustala się w walucie polskiej z zastosowaniem kursu średniego ogłoszonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku przez organizatora turystyki.

Źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

REKLAMA

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

REKLAMA