Co zrobić, gdy organizator wycieczki nie dotrzymuje umowy?

Monika Pązik
rozwiń więcej
Niedotrzymanie umowy przez organizatora wycieczki.
Konsument, który uzna, że organizator danej imprezy turystycznej nie dotrzymuje postanowień umowy albo jakość usług znacznie odbiega od przewidzianej oferty, może żądać obniżenia ceny, odstąpić od umowy oraz żądać naprawienia szkody.

Osoby wyjeżdżające na zorganizowane imprezy turystyczne prowadzone przez biura podróży mogą często znaleźć się w sytuacji, gdy przebieg wycieczki turystycznej i jej szczegóły są sprzeczne z tymi przedstawionymi w ofercie bądź umowie zawartej z organizatorem. Po rozpoczęciu imprezy turystycznej może okazać się, że organizator nie jest w stanie zapewnić niektórych świadczonych przez niego usług. Konsekwencje niewywiązania się z umowy przez organizatora przewiduje art. 16a ustawy o usługach turystycznych. (Dz.U.2004.223.2268).

Świadczenie zastępcze

Na podstawie art. 16a ust. 1 ustawy organizator, który w czasie trwanie imprezy turystycznej nie wykonuje przewidzianych umową usług ma obowiązek wykonać w ramach tej imprezy odpowiedniego świadczenia zastępczego, bez możliwości obciążania kosztami klienta. Oznacza to, iż świadczenie zastępcze pojawi się w sytuacji nienależytego wykonania usług bądź niewykonania usług stanowiących istotną część programu. Istotne jest, że w takiej sytuacji zastosowanie będą miały również przepisy prawa unijnego. Zgodnie bowiem  art. 4 ust. 7 dyrektywy Rady UE (90/314/EWG) w przypadku, gdy po rozpoczęciu podróży znacząca część usług objętych imprezą nie została zrealizowana lub organizator przewiduje, że nie będzie w stanie zrealizować znacznej ich części, wprowadzi on alternatywne rozwiązania bez dodatkowych kosztów ponoszonych przez konsumenta w celu kontynuowania imprezy i stosownie do okoliczności zapłaci konsumentowi odszkodowanie z tytułu różnicy pomiędzy usługami oferowanymi a tymi, które zostały zrealizowane. Jeżeli nie można zaoferować takich rozwiązań lub z uzasadnionych powodów konsument odmawia ich zaakceptowania, organizator, stosownie do okoliczności, zapewni konsumentowi odpowiedni transport do miejsca rozpoczęcia podróży lub innego miejsca uzgodnionego z konsumentem oraz odpowiednio wypłaci mu odszkodowanie.

Zobacz również: Reklamacja wycieczki turystycznej

Konsument, który w zamian za nienależyte wykonanie usług otrzymał świadczenie zastępcze, którego jakość jest niższa niż świadczenie pierwotne może domagać się obniżenia ceny imprezy turystycznej. Świadczenia mogą być również wyższe, gdyż ustawodawca nie wskazał wprost jaka powinna być wysokość tego świadczenia. Wskazał jedynie, że musi być ono odpowiednie, niekoniecznie takiego samego rodzaju. Wybór świadczenia zastępczego zależy wyłącznie od organizatora. Konsument nie może wyznaczyć terminu do wykonania tego świadczenia.

Odstąpienie od umowy

Z ważnych powodów klient może odstąpić od umowy i nie wyrazić zgody na świadczenie zastępcze. Istotne jest, że ustawodawca wskazał, że można odstąpić od umowy jedynie z uzasadnionych powodów, nie precyzując jednak dokładnie co należy rozumieć pod tym pojęciem. W każdej z zaistniałych sytuacji organizator nie ma prawa obciążać klienta kosztami. Ma jednak obowiązek zapewnić klientowi powrót do miejsca rozpoczęcia imprezy turystycznej lub do innego uzgodnionego miejsca w warunkach nie gorszych niż uzgodnione w umowie. Ponadto organizator nie ma prawa żądać od klienta jakichkolwiek dodatkowych  świadczeń, w szczególności zapłaty kar umownych. Klient ma prawo natomiast żądać naprawienia szkody z tytułu niewykonanej umowy. Nie może natomiast domagać się konieczności naprawienia szkody, jeżeli niemożność wykonania świadczenia była spowodowana:

  1. działaniami lub zaniechaniami osób trzecich, nieuczestniczących w wykonywaniu świadczenia zastępczego, jeżeli tych działań lub zaniechań nie można było przewidzieć ani uniknąć,
  2. siłą wyższą (art. 16a ust. 4 ustawy).

Zobacz też: Zmiana ceny wycieczki po jej zakupie

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...