REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróż samolotem – poradnik pasażera

 Nasz Świat
Portal dla Polaków we Włoszech
Linie lotnicze same określają ilość i ciężar bagażu, który możemy zabrać do samolotu. /fot. fotolia
Linie lotnicze same określają ilość i ciężar bagażu, który możemy zabrać do samolotu. /fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ile bagażu mogę wziąć na pokład samolotu? Co robić, gdy moja walizka zaginęła? Jak samolotem podróżują kobiety w ciąży? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Podczas urlopu wielu z nas marzy o przeżyciu niecodziennych przygód. Przed samym wyjazdem mamy wielkie plany i oczekiwania, ale bardzo często zdarza się, że już na samym początku kanikuły przytrafiają się niemiłe niespodzianki. Sprawdź co zrobić, gdy zginie ci bagaż, jak ciężkie walizki możesz zabrać do samolotu, czy podróż samolotem jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i gdy przy odprawie powiedzą ci „przepraszamy, ale nie ma już wolnych miejsc w samolocie”.

REKLAMA

Po przylocie, na lotnisku okazało się, że ślad po mojej walizce zaginął

REKLAMA

Jeżeli nasz bagaż zaginął należy udać się do Biura Zagubionego Bagażu, które znajduje się w sali przylotów na wszystkich lotniskach. Przed udaniem się do niego, pamiętajmy o przygotowaniu kwitu bagażowego oraz odcinka biletu lotniczego.

Sprawy zagubionego lub zniszczonego bagażu reguluje Konwencja Montrealska. Linie lotnicze nie chcą brać odpowiedzialności za cenne rzeczy pasażerów, najczęściej wyliczają ograniczenia w swoich regulaminach, dlatego przed podróżą warto zapoznać się z warunkami przewozu.

W BZB będziemy musieli wypełnić protokół zaginienia, w którym należy zaznaczyć charakterystykę zagubionego bagażu (rozmiar, kolor). W momencie wypełnienia formularza będziemy mogli wybrać, czy odbierzemy go sami, czy ma zostać dostarczony przez kuriera. Należy pamiętać, że w każdym przypadku zostaniemy wcześniej uprzedzeni o odnalezieniu zaginionego bagażu. Bagaż zostanie przekazany w zamian za naszą kopię protokołu.

Mój bagaż się nie odnalazł

REKLAMA

Jeżeli bagaż nie odnajdzie się w przeciągu 21 dni od przyjazdu i linie lotnicze nie uznają wcześniej utraty bagażu, to oficjalnie zostanie on uznany za zaginiony. W takim przypadku pasażer będzie mógł dochodzić swoich praw, składając zażalenie na piśmie – najlepiej listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. W zażaleniu należy zaznaczyć szkody, poparte odpowiednimi dokumentami:
- szczegółowym wykazem zawartości każdego niezwróconego bagażu;
- kopią biletu i potwierdzeniem np. opłaty za nadbagaż, jeśli została wypłacona;
- kwitem bagażowym;
- kopią protokołu zaginionego bagażu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coraz częściej dochodzi do przypadków zagubienia bagaży podróżujących samolotami. Dlatego Trybunał Sprawiedliwości UE wyznaczył maksymalną wartość odszkodowania, za poniesione straty. Według UE, maksymalna wartość pieniędzy, jakie może zyskać osoba, której bagaż został zagubiony, to 1134,71 euro.

Zobacz również: Czy wiesz jakie prawa przysługują w przypadku zagubienia bagażu podczas podróży samolotem?

Ile bagażu mogę zabrać do samolotu?

Przepisy regulujące ilość oraz ciężar bagażu wciąż się zmieniają, dlatego też warto przed wejściem do samolotu zorientować się czy nie przekroczyliśmy limitu wagowego/ilościowego naszej walizki. Warto pamiętać, że za nadbagaż możemy zostać poproszeni o dodatkowe, często dość wysokie opłaty.

Bagaż rejestrowany, przewożony w luku samolotu

LOT: na rejsach z/do Europy możemy zabrać, w klasie biznes maksymalnie 30 kg, a w klasie ekonomicznej 20 kg.

Alitalia: limit wagowy wynosi 32 kg.

WizzAir: Każdy pasażer może przewieźć bezpłatnie do 3 sztuk bagażu rejestrowanego, przy czym waga pojedynczej sztuki nie może przekraczać 32 kg. Opłata za 1 bagaż o wadze do 32 kg wynosi 68 zł/15euro (przy płatności podczas rezerwacji oraz po jej dokonaniu poprzez call center lub online).

Jeśli płatność jest uiszczana na lotnisku, opłata za bagaż wynosi 136 zł/30 euro. Natomiast jeśli będziemy chcieli zapłacić za bagaż przy wyjściu do samolotu koszt podniesie się do 272 zł/60 euro.

Ryanair: W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów linie lotnicze Ryanair nie przyjmują do przewozu sztuk bagażu o wadze powyżej 32 kg lub o wymiarach przekraczających łącznie 81 cm wysokości, 119 cm szerokości i 119 cm głębokości.

Lufthansa: Business Class: 30 kg, Economy Class: 20 kg.

Bagaż podręczny

Limity wagowe obowiązują także w przypadku bagażu podręcznego. Niektóre linie lotnicze zezwalają na wniesienie na pokład do 10 kg bagażu (Wizzair, Ryanair). Na pokłady samolotów Alitalia oraz Lufthansa będziemy mogli ze sobą jedynie 8 kg. Jeżeli jesteśmy pasażerami klasy biznes w samolotach Polskich Linii Lotniczych możemy wziąć na pokład 9 kg bagażu podręcznego, natomiast w klasie ekonomicznej tylko 6 kg.

Podróż samolotem w czasie ciąży

Podróż samolotem w czasie ciąży generalnie nie zagraża zdrowiu kobiety. Lekarze nie zalecają jednak podróżowania w pierwszych i ostatnich miesiącach ciąży. W każdym przypadku przed podjęciem decyzji o locie samolotem kobieta powinna skonsultować to ze swoim lekarzem.

W przypadku uzyskania pozytywnej opinii lekarskiej, ale jeszcze przed zakupem biletu należy zapoznać się z regulaminem linii lotniczych, z których usług zamierzamy skorzystać. Nie jest to zasadą jednak część przewoźników odmawia przyjęcia na pokład kobiet znajdujących się w zaawansowanej ciąży (najczęściej od 34-35 tygodnia ciąży), a niektórzy przewoźnicy w ogóle nie zgadzają się na podróżowanie ciężarnych ich samolotami.

Na lotnisku warto mieć ze sobą zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia oraz o braku przeciwwskazań do podróży samolotem. Czasami uchybienie tej powinności może oznaczać niemożliwość rozpoczęcia podróży.

Wsiadając do samolotu dobrze jest uprzedzić załogę o tym, że jest się w ciąży oraz zapytać się jakiej ewentualnie pomocy z ich strony można oczekiwać. Podróżujące ciężarne kobiety nie należą do rzadkości i personel samolotu posiada odpowiednie przeszkolenie w zakresie udzielenia pierwszej pomocy.

Zaleca się zajmowanie miejsc w środkowej części samolotu, gdyż tam najmniej odczuwa się turbulencje. Należy jednak unikać miejsc przy wyjściu ewakuacyjnym. W sytuacji kryzysowej to na osobie siedzącej przy wyjściu ewakuacyjnym spoczywa obowiązek jak najszybszego otwarcia drzwi.

W razie znacznego opóźnienia lotu kobieta ciężarna traktowana jest jak osoba o ograniczonej możliwości poruszania się i powinna być objęta przez przewoźnika szczególną opieką.

Overbooking

Linie lotnicze, aby wykorzystać wszystkie miejsca w samolocie i w ten sposób nie doprowadzić do sytuacji, że samolot odlatuje na wpół pusty, często sprzedają więcej biletów niż jest faktycznie miejsc (tzw. overbooking). W takim przypadku pasażerowie mogą zostać nie odprawieni i pozostać na ziemi.

Bardzo często linie lotnicze broniąc się przed podobnymi sytuacjami wpisują do warunków przewozowych odpowiednie klauzule. Dlatego też przed zakupem biletów należy przeczytać dokładnie warunki przewozowe, przede wszystkim, jeżeli chodzi o zakup biletów w internecie.

W momencie, gdy pasażer dostanie odmowę wejścia na pokład samolotu, linia lotnicza jest zobowiązana do zaoferowania mu wyboru: zwrotu pieniędzy za niewykorzystany bilet lub podróż o w innym terminie.

Pasażerowie mają ponadto prawo do odszkodowania: 250 euro na odległości do 1500km; 400 euro na odległości ponad 1500 km; 600 euro w przypadku dłuższej trasy.
Każda linia lotnicza musi zagwarantować ponadto bezpłatną opiekę wszystkim pasażerom, którym odmówiono wejścia na pokład samolotu. Musi ona zagwarantować poszkodowanemu darmowe posiłki i napoje (w zależności od długości czasu oczekiwania) lub bezpłatny nocleg. Linia lotnicza zobowiązana jest także do rozdania tym pasażerom specjalnych formularzy z prawami im przysługującymi.

Zobacz również: Savoir - vivre w samolocie

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to już koniec przestawiania zegarków? Polska prezydencja kontra biurokracja UE, w sprawie zniesienia zmian czasu

Czy to już koniec przestawiania naszych zegarków? Polska prezydencja w Unii Europejskiej podejmuje próbę przełamania impasu w sprawie zniesienia zmian czasu. Choć Komisja Europejska popiera ten pomysł, to brukselska biurokracja wciąż blokuje postępy. Dlaczego Europa nadal tkwi w czasowym chaosie i czy polski rząd zdoła zmienić bieg wydarzeń?

800 plus w 2025 i 2026 r. - termin na wniosek do ZUS

800 plus w 2025 i 2026 r. - nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca. Kiedy najlepiej złożyć elektroniczny wniosek do ZUS? Termin zapewniający ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego niedługo mija.

Żołnierze do premiera: Mamy prawo do drugiej emerytury obok tej mundurowej. Każdy z nas ma na koncie w FUS składki powiększane corocznie o wskaźnik waloryzacji

Mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. nie mają prawa - nawet w przypadku 25 lat pracy cywilnej i odprowadzania składek z tego tytuł do ZUS - do emerytury cywilnej pobieranej obok mundurowej. Inną sytuację prawną mają mundurowi, którzy rozpoczęli służbę po 1999 r. - mają prawo do drugiej emerytury z tytułu składek wypracowanych z pracy w cywilu po zakończeniu służby. W grudniu 2024 r. żołnierze wysłali w tej sprawie list do premiera D. Tuska.

Nie będzie zakazu używania kominków. Na pewno? MKiŚ odpowiada na kontrowersje dotyczące programu Czyste Powietrze

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”, które mają na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej budynków, wzbudzają kontrowersje. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w tym kwestie dotyczące kominków i źródeł ciepła, stały się przedmiotem gorącej dyskusji. W odpowiedzi na te kontrowersje, minister Krzysztof Bolesta zapewnia, że nie wprowadzi się zakazu używania kominków, a zmiany w regulaminie są wynikiem szerokich konsultacji społecznych i ekspertów. Problemem pozostaje jednak interpretacja zapisów przez urzędników, co budzi obawy o przyszłość bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

REKLAMA

Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?

Banki zaczynają likwidować bankomaty. To zaś rodzi sprzeciw społeczeństwa i niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę na ryzyko wykluczenia finansowego. Może to wpłynąć szczególnie na osoby starsze i mieszkańców wsi – ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje rodzi dalsze ograniczanie gotówki, które postępuje już od pewnego czasu?

Podatek migracyjny: 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Czy Polska go zapłaci, czy będą kary?

Pakt migracyjny Unii Europejskiej, który wejdzie w życie w 2026 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów lub płacenia tzw. „podatku migracyjnego” w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska, pomimo apeli Brukseli, konsekwentnie odmawia implementacji tych przepisów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i politycznych. Jakie będą efekty tego stanowiska?

Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach

Renta wdowia to możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie, przykładowo emerytury oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Korzystniejsze świadczenie ZUS wypłaci od lipca 2025 r. pełnej wysokości, a drugie w wymiarze 15 proc. Okazuje się jednak, że nie każda wdowa i każdy wdowiec, którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej „załapie się” na dobrodziejstwo wynikające z renty wdowiej.

Spokój na zawsze: Jak testament notarialny zapewnia Ci bezpieczeństwo?

Testament notarialny to jedna z najpewniejszych form wyrażenia swojej ostatniej woli. Dzięki sporządzeniu go przed notariuszem masz gwarancję, że dokument będzie zgodny z prawem, nie zostanie podważony, a Twoje decyzje dotyczące majątku zostaną zrealizowane bez problemów. Dowiedz się, dlaczego warto postawić na tę bezpieczną opcję i jakie korzyści niesie ze sobą testament sporządzony w obecności notariusza.

REKLAMA

Najnowsze sondaże wyborcze 2025 [ZESTAWIENIE]

Najnowsze sondaże wyborcze z marca 2025 analizuje socjolog z UJ prof. Jarosław Flis. Jakie są tendencje dla każdego z kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Oto zestawienie ostatnich sondaży CBOS, IBRiS, IPSOS, United Surveys, Pollster, Opinia24, SW Research. Jakie są uśrednione wyniki pierwszych 9 kandydatów na Prezydenta Polski?

Jeden prawomocny i 14 nieprawomocnych wyroków. Spory z ZUS o ponowne przeliczenie emerytury, wyrównania i odsetki

Zestawienie i omówienie korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym jednego prawomocnego. Przeliczenie emerytur, wyrównania, odsetki z ZUS na rzecz emerytów. Jakie są realia w sądach okręgowych i apelacyjnych.

REKLAMA