Odszkodowanie za zmarnowany urlop. Jak je uzyskać?

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Jakie odszkodowanie za nieudaną wycieczkę? fot. fotolia
Odszkodowanie jest jednym z możliwych roszczeń w przypadku zmarnowanego urlopu. Poszkodowani turyści mogą żądać od biura podróży odszkodowania, a nawet zadośćuczynienia za zmarnowany urlop. Jak dochodzić swoich roszczeń?

Odszkodowanie

Kupując wycieczkę w biurze podróży mamy prawo oczekiwać, że nasz organizator wywiąże się w całości z podjętych zobowiązań, a jego świadczenia będą cechowały się określoną jakością. Jeżeli zatem zamiast podróży samolotem na miejsce odpoczynku organizator przewiezie nas autokarem, nie można uznać, iż zobowiązanie zostało wykonane należycie.

W sytuacji nieprawidłowego wykonania umowy przez organizatora turysta będzie miał określone prawa. Zgodnie z art. 11a ustawy o usługach turystycznych organizator turystyki odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usług. Jakie jednak roszczenia mają w takiej sytuacji turyści?

Jednym z podstawowym jest prawo do żądania odpowiedniej rekompensaty w postaci odszkodowania. Wysokość takiego odszkodowania będzie zależeć jednak od charakteru wyrządzonych szkód. Jeżeli nieprawidłowe wykonanie umowy przez organizatora skutkowało szkodami na osobie, na przykład w postaci uszczerbku na zdrowiu, turysta będzie mógł dochodzić zarówno zwrotu kosztów opieki medycznej, jak również ubiegać się o rentę.

Do odszkodowania będzie można wliczyć wszelkie koszty jakie zostały poniesione przez poszkodowanego wskutek uchybień organizatora.

Zobacz: Nieudana wycieczka: czego możemy się domagać?

Odszkodowanie za brak jakości

Inaczej trzeba będzie jednak ustalić wysokość odszkodowania w przypadkach, kiedy szkoda polega na zaniżeniu jakości świadczenia.

Zamiast hotelu z basenem oraz dostępem do morza, turysta został ulokowany w pensjonacie bez basenu i daleko od morza.

O ile bowiem w przypadku odszkodowania będącego rekompensatą za koszty związane z leczeniem i opieką medyczną ustalenie jego wysokości jest łatwe, o tyle w przypadku takich nieprawidłowości jak brak basenu trudno określić wymiar roszczenia.

Odszkodowanie z karty frankfurckiej

W takiej sytuacji z pomocą mogą nam przyjść Niemcy i stosowana w tym kraju tzw. karta frankfurcka. Określa ona w procentach bonifikatę (obliczana od wartości wycieczki) przysługującą w razie niewywiązania się organizatora z umowy. Co prawda nie ma ona żadnej mocy prawnej, ale może stanowić pewną sugestię zarówno dla turysty, jak i dla sądu.

Zobacz: Tabela odszkodowań za wycieczkę

Przykładowo wedle karty zakwaterowanie w dalszej odległości od plaży zostało oszacowane na 5-10 proc. wartości wycieczki.  Więc, bo nawet do 20 proc. wartości wycieczki karta wycenia brak obiecanego basenu.

Jeżeli wycieczka kosztowała 1500 zł, a w jej trakcie okazało się, że kwaterunek jest w dalszej odległości od plaży, turysta sugerując się kartą powinien zażądać odszkodowania w wysokości 150 zł.

Zadośćuczynienie

Odszkodowanie nie jest jedynym roszczeniem, jakie przysługuje turyście. Niezależnie od tego możemy również domagać się pewnej rekompensaty z racji tego, iż organizator nieprawidłowo wykonując swoje obowiązki zmarnował nasz urlop, czyli zadośćuczynienia.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych.

Prawo
VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „(Nie)bezpieczne podatki”
19 lis 2024

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa  „(Nie)bezpieczne podatki” odbędzie się już 7 grudnia 2024 r. Wydarzenie organizuje Koło Naukowe Prawo Podatkowego TBSP UJ.

Legalizacja marihuany w Polsce. Jest już projekt ustawy, teraz wszystko „w rękach” Premiera
19 lis 2024

Aktualnie, w Polsce, posiadanie jakichkolwiek ilości konopi innych niż włókniste (z wyjątkiem tzw. marihuany medycznej) – jest zabronione i stanowi przestępstwo zagrożone karą do nawet 10 lat pozbawienia wolności. Stan ten, może jednak ulec zmianie, w związku z petycją obywatelską, przewidującą dekryminalizację posiadania marihuany na własny użytek, która w dniu 7 listopada br., została skierowana przez sejmową Komisję do Spraw Petycji do rozpatrzenia przez Premiera. 

W tym roku można wystąpić o zwolnienie ze składek w grudniu. Ponad 525 tys. wniosków o wakacje skarbowe
19 lis 2024

Wakacje składkowe cieszą się olbrzymią popularnością. Od 1 do 18 listopada zostało złożonych do ZUS 525,4 tys. wniosków o tę formę wsparcia. Przedsiębiorcy, którzy planują skorzystać ze zwolnienia ze składek w tym roku, powinni złożyć wnioski do końca listopada.

Ten QUIZ z logiki sprawdzi czy myślisz strategicznie. Nie będzie zbyt trudno. 6/9 to będzie mistrzostwo
19 lis 2024
Ten quiz sprawdzi nie tyle Waszą wiedzę, co logiczne myślenie. Nad pytaniami trzeba się nieco zastanowić, wykazać się odrobiną sprytu i wydedukować, jaka odpowiedź jest tą prawidłową. Pytania nie są zbyt trudne, ale nad niektórymi trzeba się zastanowić przez dłuższą chwilę. Komplet punktów zdobędą prawdziwi stratedzy logicznego myślenia.
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Jak dobrze znasz Kraków? Duże szanse na 10/10
19 lis 2024
Rozwiąż quiz i sprawdź, jak dobrze znasz dawną stolicę Polski.
QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
pokaż więcej
Proszę czekać...