REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Konsulat w Rzymie uruchomi specjalną infolinię

 Nasz Świat
Portal dla Polaków we Włoszech
Jan Paweł II, fot. Licence Art Libre/Wikipedia
Jan Paweł II, fot. Licence Art Libre/Wikipedia

REKLAMA

REKLAMA

Polscy pielgrzymi, którzy przybędą do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II będą mogli liczyć na pomoc polskiego konsulatu. Z myślą o nich zostanie m.in. uruchomiona specjalna infolinia.

W Rzymie trwają przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II, która będzie miała miejsce 1 maja. Już teraz wiadomo, że na uroczystość przyjedzie ponad 2 mln pielgrzymów z całego świata. Oprócz władz Rzymu i Regionu Lazio, do tak ważnego dla wszystkich wierzących momentu, przygotowuje się także Konsulat RP Rzymie. Z kierownikiem Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Wiecznym Mieście, panią Jadwigą Pietrasik rozmawia Anna Malczewska.

REKLAMA

Zobacz: Beatyfikacja Jana Pawła II: jak dojechać samochodem?

Ilu pielgrzymów z Polski, według Państwa danych, powinno przyjechać na beatyfikację Jana Pawła II?

Na razie nie można jeszcze określić nawet w przybliżeniu liczby obywateli polskich, którzy przybędą do Włoch na uroczystości beatyfikacji. Wydział Konsularny (WK), za pośrednictwem i przy współudziale MSZ, będzie w stałym kontakcie z polskimi władzami centralnymi i lokalnymi oraz różnego rodzaju instytucjami (np. PKP), które będą na bieżąco monitorować i informować WK o przygotowaniach w Polsce i szacowanej liczbie pielgrzymów mających zamiar przybyć do Rzymu.

W jaki sposób Wydział Konsularny przygotowuje się do przyjęcia Polaków?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie, praktycznie od pierwszych dni po ogłoszeniu informacji o beatyfikacji Jana Pawła II w dniu 1 maja br., przygotowuje się do pomocy obywatelom polskim, którzy przybędą do Rzymu na te uroczystości. Spośród pracowników Wydziału został powołany sztab operacyjny, którego celem jest podejmowanie i koordynowanie wszelkich niezbędnych działań w tym zakresie. Wydział Konsularny, korzystając m.in. z doświadczeń, jakie zdobył w związku z licznym udziałem Polaków w pogrzebie Jana Pawła II, podejmie przede wszystkim działania o charakterze informacyjnym. Oznacza to przygotowanie i przekazywanie obywatelom polskim, zarówno przed wyjazdem z kraju, jak i po przybyciu do Włoch, informacji dotyczących takich kwestii jak plan beatyfikacji, możliwości dotarcia na miejsce uroczystości, funkcjonowanie komunikacji miejskiej (np. ze wskazaniem godzin, tras przejazdów, cen biletów i możliwości ich zakupu), ograniczeń w ruchu miejskim, wyznaczonych parkingów dla samochodów osobowych i autokarów oraz wszelkich innych informacji, dotyczących organizacji obchodów podawanych przez stronę włoską. Przygotowana informacja zawierać będzie również numery kontaktowe do polskich placówek konsularnych na terenie Włoch oraz włoskie numery alarmowe.

Na jaką pomoc ze strony Państwa będą mogli liczyć jeszcze Polacy po przybyciu do Rzymu?

Oprócz pomocy informacyjnej, pielgrzymi polscy będą mogli liczyć na pomoc w sprawach losowych, które mogą im się zdarzyć podczas pobytu w Rzymie, takich jak utrata dokumentów, zagubienia, itp. Rodzaj udzielanej pomocy uzależniony jest zazwyczaj od konkretnych przypadków i potrzeb poszczególnych obywateli polskich zgłaszających się po pomoc. Należy również pamiętać, iż pracownicy tutejszego Wydziału Konsularnego, podejmując działania w konkretnych sprawach, zobowiązani są działać zgodnie z przepisami prawa i w ramach swoich kompetencji.

Dowiedziałam się, że zostanie uruchomiona specjalna, bezpłatna infolinia dla Polaków, którzy przyjadą na tą uroczystość. Czy to prawda i czy znany jest już numer?

Zostanie uruchomiona bezpłatna infolinia dla obywateli polskich. Data uruchomienia i numer telefonu zostaną w odpowiednim czasie umieszczone na stronie internetowej Wydziału Konsularnego, informacje te zostaną też odpowiednio rozpropagowane w polskich mediach.

Czy innego rodzaju informacje zostaną przygotowane dla polskich pielgrzymów?

Podstawowym źródłem informacji dla obywateli polskich będzie strona internetowa Ambasady Polskiej w Rzymie (www.rzym.polemb.net), na której już w najbliższym czasie zostanie uruchomiona specjalna zakładka poświęcona beatyfikacji. Wydział Konsularny będzie tam umieszczał wszelkie istotne informacje dotyczące organizacji samej uroczystości, zasad przebywania i poruszania się po Rzymie i jego okolicach oraz podstawowe niezbędne wskazówki praktyczne dla pielgrzymów.

Czy odbyło się już spotkanie strony polskiej z władzami Rzymu, którego tematem były logistyczne aspekty beatyfikacji?

Wydział Konsularny nawiązał kontakt z władzami Rzymu i obroną cywilną. Spotkanie z przedstawicielami obrony cywilnej odbędzie się pod koniec tego tygodnia. Czekamy na potwierdzenie terminu spotkania z władzami Rzymu, które odbędzie się prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Oczywiste jest, że wszelkie działania Wydziału Konsularnego, nie tylko o charakterze instytucjonalnym, będą podejmowane w ścisłej współpracy ze stroną włoską.

Zobacz również: Beatyfikacja Jana Pawła II: Praktyczne porady dla pielgrzymów

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
800 plus w 2025 i 2026 r. - termin na wniosek do ZUS

800 plus w 2025 i 2026 r. - nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca. Kiedy najlepiej złożyć elektroniczny wniosek do ZUS? Termin zapewniający ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego niedługo mija.

Żołnierze do premiera: Mamy prawo do drugiej emerytury obok tej mundurowej. Każdy z nas ma na koncie w FUS składki powiększane corocznie o wskaźnik waloryzacji

Mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. nie mają prawa - nawet w przypadku 25 lat pracy cywilnej i odprowadzania składek z tego tytuł do ZUS - do emerytury cywilnej pobieranej obok mundurowej. Inną sytuację prawną mają mundurowi, którzy rozpoczęli służbę po 1999 r. - mają prawo do drugiej emerytury z tytułu składek wypracowanych z pracy w cywilu po zakończeniu służby. W grudniu 2024 r. żołnierze wysłali w tej sprawie list do premiera D. Tuska.

Nie będzie zakazu używania kominków. Na pewno? MKiŚ odpowiada na kontrowersje dotyczące programu Czyste Powietrze

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”, które mają na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej budynków, wzbudzają kontrowersje. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w tym kwestie dotyczące kominków i źródeł ciepła, stały się przedmiotem gorącej dyskusji. W odpowiedzi na te kontrowersje, minister Krzysztof Bolesta zapewnia, że nie wprowadzi się zakazu używania kominków, a zmiany w regulaminie są wynikiem szerokich konsultacji społecznych i ekspertów. Problemem pozostaje jednak interpretacja zapisów przez urzędników, co budzi obawy o przyszłość bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?

Banki zaczynają likwidować bankomaty. To zaś rodzi sprzeciw społeczeństwa i niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę na ryzyko wykluczenia finansowego. Może to wpłynąć szczególnie na osoby starsze i mieszkańców wsi – ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje rodzi dalsze ograniczanie gotówki, które postępuje już od pewnego czasu?

REKLAMA

Podatek migracyjny: 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Czy Polska go zapłaci, czy będą kary?

Pakt migracyjny Unii Europejskiej, który wejdzie w życie w 2026 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów lub płacenia tzw. „podatku migracyjnego” w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska, pomimo apeli Brukseli, konsekwentnie odmawia implementacji tych przepisów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i politycznych. Jakie będą efekty tego stanowiska?

Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach

Renta wdowia to możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie, przykładowo emerytury oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Korzystniejsze świadczenie ZUS wypłaci od lipca 2025 r. pełnej wysokości, a drugie w wymiarze 15 proc. Okazuje się jednak, że nie każda wdowa i każdy wdowiec, którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej „załapie się” na dobrodziejstwo wynikające z renty wdowiej.

Spokój na zawsze: Jak testament notarialny zapewnia Ci bezpieczeństwo?

Testament notarialny to jedna z najpewniejszych form wyrażenia swojej ostatniej woli. Dzięki sporządzeniu go przed notariuszem masz gwarancję, że dokument będzie zgodny z prawem, nie zostanie podważony, a Twoje decyzje dotyczące majątku zostaną zrealizowane bez problemów. Dowiedz się, dlaczego warto postawić na tę bezpieczną opcję i jakie korzyści niesie ze sobą testament sporządzony w obecności notariusza.

Najnowsze sondaże wyborcze 2025 [ZESTAWIENIE]

Najnowsze sondaże wyborcze z marca 2025 analizuje socjolog z UJ prof. Jarosław Flis. Jakie są tendencje dla każdego z kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Oto zestawienie ostatnich sondaży CBOS, IBRiS, IPSOS, United Surveys, Pollster, Opinia24, SW Research. Jakie są uśrednione wyniki pierwszych 9 kandydatów na Prezydenta Polski?

REKLAMA

Jeden prawomocny i 14 nieprawomocnych wyroków. Spory z ZUS o ponowne przeliczenie emerytury, wyrównania i odsetki

Zestawienie i omówienie korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym jednego prawomocnego. Przeliczenie emerytur, wyrównania, odsetki z ZUS na rzecz emerytów. Jakie są realia w sądach okręgowych i apelacyjnych.

Sąd: Ponowne przeliczanie emerytur dotyczy ostatnich 12 lat. Naruszanie Konstytucji od 2013 r.

W 2005 r. przeszłam na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat. W 2010 r gdy skończyłam 60 lat co prawda miałam jakieś przeliczenie na którym zyskałam brutto 249,88. Następnie w 2016r znów miałam przeliczenie i to zyskałam 78,53 brutto. W obecnej chwili mam 75 lat. Czy mogę ubiegać się o ponowne przeliczenie na podstawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2024 r.?

REKLAMA