REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak podróżować ze zwierzakiem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wiesława Wyporska
pies, pies w samochodzie
pies, pies w samochodzie

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach coraz częściej podróżujemy, co w przypadku właścicieli zwierząt domowych może się wiązać z koniecznością zabrania ze sobą swojego pupila do samochodu, pociągu, czy samolotu.Zapoznaj się z zasadami, jakie powinny być przestrzegane podczas podróży.

REKLAMA

Obecnie podróżujemy ze swoimi zwierzętami nie tylko kraju, lecz również coraz częściej wyjeżdżamy z nim za granice. Jeżeli chcemy zabrać naszego czworonoga do innego kraju Unii Europejskiej powinniśmy wiedzieć, że od dnia 1 października 2004 r. każdy pies, kot i fretka podróżująca pomiędzy państwami Unii Europejskiej musi posiadać tzw. „PET PASZPORT”, czyli paszport dla zwierzaka.

REKLAMA

Paszport ten można wyrobić jedynie zwierzętom możliwym do zidentyfikowania, posiadającym numer identyfikacyjny w formie tatuażu, lub chipa. Wyrobienie paszportu dla zwierzęcia domowego kosztuje obecnie 50 złoty. Dokument ten zawiera dane właściciela, oraz zwierzęcia a mianowicie jego: numer identyfikacyjny imię, datę urodzenia, płeć, oraz kolor. Wpisuje się do niego również informacje o przebytych szczepieniach, należy, bowiem pamiętać, że przewożone zwierzęta muszą wszystkie wymagane szczepienia zarówno w Polsce, kraju docelowym, oraz państwach, przez które odbywać się będzie ich transfer.

Zobacz: Odpowiedzialność za pogryzienie przez psa

W przypadku, w którym zabieramy naszego pupila poza kraje wspólnoty należy zadbać o to by mieć ze sobą aktualny wystawiony przez powiatowego lekarza weterynarii certyfikat zdrowia.


Uwaga! czworonóg na pokładzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli chcesz, aby twój zwierzak leciał z tobą samolotem musisz zapoznać się z regulaminem poszczególnych linii lotniczych. Na pokładzie zawsze znajdzie się miejsce dla psa przewodnika nie zależnie od jego rozmiarów, inne zaś zwierzęta, co do zasady podróżują w luku bagażowym.

REKLAMA

Niektóre linie lotnicze przewidują jednak możliwość, po spełnieniu pewnych warunków, zabrania niewielkich czworonogów na pokład samolotu. O szczegóły należy dowiadywać się bezpośrednio w punktach obsługi klienta, lub dzwoniąc na numery infolinii wybranych linii lotniczych. Zasady te nie tylko szybko się zmieniają, lecz mogą się również różnić nawet w ramach jednej firmy w zależności np. od trasy lotu.

Linie lotnicze zgadzające się na przewóz zwierząt na pokładzie wypracowały kilka wspólnych standardów. Wraz z właścicielem jechać może jedynie pies lub kot (ważący wraz z transporterem do 8 kg), przy czym na pokładzie w tym samym czasie może znajdować się nie więcej niż 2 - 5 przedstawicieli jednego z wyżej wymienionych gatunków. Każde z wyżej wymienionych zwierząt przez cały czas trwania lotu przebywać musi w wodoszczelnym kontenerze o wymiarach nieprzekraczających w zależności od przewoźnika 55 x 40 x 20cm, lub 44.5 x 21.5 x 26cm. Niektóre linie lotnicze mogą zaproponować właścicielowi specjalny transporterek na zwierzaka tzw. "Pet Box", który można bezpłatnie otrzymać po wcześniejszym zgłoszeniu barku własnego transporterka w wybranych stanowiskach odprawy pasażerskiej.

Ponieważ dopuszczalna ilość zwierząt na pokładzie ograniczona należy jak najwcześniej zgłosić, iż pragnie się lecieć ze swoim czworonogiem, obowiązuje tu, bowiem zasada:„kto pierwszy, ten lepszy”.

Pomimo, iż niektóre linie na wyznaczonych europejskich trasach nie pobierają opłaty za przewóz zwierzęcia na pokładzie samolotu, zasadą jest jednak odpłatność tej usługi. O koszt przewozu czworonoga należy dowiadywać się jeszcze przed rezerwacją biletów, ponieważ kwoty te są bardzo różne w zależności od wybranego przewoźnika. Ogólną zasadą jest, że opłatę tą nalicza się w zależności od długości trasy.

Podróż w luku bagażowym


Podróż w luku bagażowym jest dla zwierzęcia mniej komfortowa niż na pokładzie, jednakże jest ona zupełnie dla niego bezpieczna. Pomieszczenia służące do przewozu zwierząt są jasne oraz klimatyzowane. Pomimo tego, ze względu na fakt, iż niektóre stworzenia mogą źle znosić zarówno samą podróż jak i oddzielenie od właścicieli należy wraz z weterynarzem rozważyć podanie odpowiedniego dla danego gatunku łagodnego środka uspokajającego lub przeciwdziałającego chorobie lokomocyjnej. 

Zwierze musi być przewożone w klatce, która musi spełniać następujące standardy: być dostosowana do rozmiarów zwierzęcia (tj. zapewniającą przewożonemu możliwość swobodnego stania, płożenia się i obrócenia), mieć nieprzemakalne dno, uchwyty po bokach, odpowiednio duże otwory wentylacyjne, pojemniki na wodę i jedzenie.

Co istotne klatka musi zostać opisana imieniem przewożonego zwierzęcia i oznakowana nalepkami wskazującymi gdzie jest góra kontenera oraz wskazująca, iż wewnątrz są istoty żywe.

W luku bagażowym najczęściej podróżują duże psy, koty większość innych zwierząt domowych (gryzonie, fretki, gady, owady i pajęczaki, ptaki), oraz wszystkie zwierzęta egzotyczne. 

Opłata za przewóz zwierzęcia w luku bagażowym bardzo różni się w zależności przewoźnika, dlatego najlepiej dowiedzieć się o jej wysokość jeszcze przed rezerwacją biletów. Co do zasady koszt przewozu zwierzęcia uzależnione są od jego wagi, wielkości samolotu, oraz planowanej trasy podróży.


Obecnie istnieją na rynku wyspecjalizowane firmy zajmujące się odpłatnie organizacją międzynarodowego transportu lotniczego żywych zwierząt.

 Zadaj pytanie: Forum prawników

Jak przewozić zwierze pociągiem?


Dopuszczalność przewozu zwierząt regulaminów pociągach uzależniona jest od zgody współpasażerów. W przypadku, w którym inni podróżni nie wyrażają zgody na przewóz czworonoga, konduktor powinien podróżnemu inne miejsce, a jeżeli jest to niemożliwe powinien on opuścić pociąg na najbliższej stacji. W takiej sytuacji konduktor zobowiązany jest do poświadczenia tego faktu na bilecie. Po spełnieniu wyżej warunku podróżnemu przysługuje zwrot należności za częściowo niewykorzystany bilet.

Należy jednak pamiętać, że nie można również nie zgodzić się na przewóz psów służbowych wraz z opiekunem oraz psów przewodników. Warunkiem skorzystania z tego uprawnienia, jest wyposażenie psa asystującego - przewodnika w uprząż, oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Co ciekawe pies ten nie musi mieć na sobie kagańca.
Współpodróżni nie mogą również nie wyrazić zgody na przewóz zwierzęcia w wagonach bezprzedziałowych.

W żadnym wypadku jednak zwierze nie może przebywać w wagonie gastronomicznym, nie może być on również trzymany na miejscach do siedzenia, leżenia lub miejscach sypialnych. Należy nadmienić, że podróżny odpowiada za stan sanitarny przedziału, w którym zwierze jest przewożone.

Kiedy zwierze jedzie za darmo?

Można nieodpłatnie przewieźć pociągiem, w ramach bagażu podręcznego – małe, nie uciążliwe zwierzęta domowe (np. myszy, szczury laboratoryjne, ptaki, koty), jeżeli są one umieszczone w odpowiednich pojemnikach (kontenerach, klatkach, koszach itp.), zabezpieczających przed wyrządzeniem przez nie szkody zarówno na mieniu jak i na osobie. Co ciekawe można regulaminów ten sposób przewozić również małe psy. 

Przy przewozie psów większych obowiązuje zasada odpłatności. Z regulaminów przewoźników kolejowych wynika, iż każdy dorosły podróżny może zabrać ze sobą do pociągu psa niezależnie czy podróżuje on w wagonie 1 czy 2 klasy, jeżeli pies posiada ważny bilet (opłata za przewóz psa jest naliczana ryczałtowo i wynosi w zależności od rodzaju pociągu od 4.50 do 15,20 zł) a właściciel ma przy sobie jego aktualne świadectwo szczepienia. Pies zawsze powinien być trzymany na smyczy i mieć nałożony kaganiec.

Zobacz: Jak podróżować ze zwierzętami

Jak bezpiecznie przewozić zwierze samochodem?


Aktualnie obowiązujące przepisy ruchu drogowego nie określają, w jaki sposób należy przewozić zwierzęta. Z tego powodu sami powinniśmy pomyśleć, co można zrobić, aby nasz pies czy kot nie zagrażał naszemu bezpieczeństwu. Nasz pupili powinien mieć własne, zabezpieczone przed nagłą zmianą położenia np. w skutek gwałtownego hamowania miejsce. W zależności od rozmiarów czworonoga można go np. zamknąć w przypiętym „psimi” pasami transporterze, lub przypiąć do go do tylnego siedzenia. Zwierzak w żadnym razie nie może przebywać na przednim siedzeniu (może utrudniać prowadzenie samochodu ograniczając kierowcy dostęp do kierowcy czy innych urządzeń służących kierowaniu), ani tylnej półce (w razie wypadku stanowi bardzo duże zagrożenie dla kierowcy). W każdej z wyżej wymienionych sytuacji czworonóg ogranicza widoczność. 

W sytuacji, w której nie zachowamy w skutek nie zachowania przez nas należytej ostrożności w związku z przewozem zwierząt spowodujemy zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego możemy zostać w najlepszym wypadku, (jeżeli nie spowodujemy wypadku samochodowego) ukarani karą grzywny.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ryszard Cyba (morderca pracownika biura PiS) zwolniony z zakładu karnego - przebywa w szpitalu psychiatrycznym

Ryszard Cyba skazany za zabójstwo Marka Rosiaka w biurze PiS w Łodzi w 2010 r. został zwolniony z zakładu karnego z uwagi na stan zdrowia. Nie oznacza to, że został uwolniony – poinformował rzecznik łódzkiego sądu okręgowego. Z więzienia Cyba trafił do DPS-u, a stamtąd do szpitala psychiatrycznego.

13 emerytura - terminy wypłat w 2025 roku

We wtorek 1 kwietnia pierwszej grupie emerytów i rencistów jest przekazywane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynasta emerytura. To pierwsza transza tego świadczenia, w ramach którego 1,67 mld zł trafi tego dnia do 889 tys. osób. Co powinni wiedzieć uprawnieni do „trzynastki”, wyjaśnia ekspertka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Aneta Adamiak z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS i apeluje do seniorów, którzy jeszcze nie mają kont bankowych, o ich założenie ze względów bezpieczeństwa.

Co ze starymi orzeczeniami po nowych wytycznych dla WZON i PZON? Kiedy zmiany dla osób niepełnosprawnych? Co z punkt 7 i 8?

Jestem mamą dziecka, u którego w badaniach przesiewowych zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Córka ma orzeczenie o niepełnosprawności wydane na 3 lata, prawomocne. Według nowych wytycznych wprowadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej choroba córki jest na liście chorób, które kwalifikują do orzeczenia o niepełnosprawności do ukończenia 16 lat oraz przyznania 7 i 8 punktu orzeczenia. W związku z tymi zmianami pojawia się pytanie: czy mogę złożyć ponownie wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności, czy kolejne rozpatrzenie będzie możliwe dopiero pod koniec ustalonego okresu orzeczenia?

Znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu. Czym skutkuje w prawie karnym?

Przestępstwa są nagannymi, zabronionymi czynami. Ich popełnienie grozi określoną karą. Niemniej jednak sprawca nie zawsze będzie poddany karze. Co więcej, możliwa jest też sytuacja, w której takie zachowanie, choć wypełnia znamiona czynu określone w ustawie, to jednak w bardzo niewielkim stopniu narusza dobro chronione prawem i w konsekwencji nie będzie przestępstwem.

REKLAMA

Orzeczenia o niepełnosprawności w 2025 r. Jak długo są ważne? [FAQ]

Kwestia ważności niektórych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności rodzi szereg praktycznych wątpliwości. W artykule odpowiadamy na kilka najważniejszych pytań.

Jerzyki – naturalni pogromcy komarów. Czy te ptaki mogą skutecznie chronić nas przed owadami?

Walka z uciążliwymi komarami to temat powracający każdego lata. Coraz więcej miast decyduje się na ekologiczne rozwiązania, które są zarówno skuteczne, jak i przyjazne dla środowiska. Jednym z nich jest wspieranie jerzyków – ptaków potrafiących zjeść tysiące owadów dziennie. Jak wygląda akcja rozdawania budek lęgowych dla jerzyków i dlaczego warto wziąć w niej udział?

Masz wadę wzroku i prawo jazdy? Możesz dostać areszt, 1500 zł grzywny a nawet zakaz prowadzenia pojazdów jeśli nie stosujesz się do kodu na dokumencie

Jeśli masz wadę wzroku i jeździsz samochodem sprawdź swoje prawo jazdy. Chodzi o rewers i specjalne kody. Okazuje się, że na kierowców nakładane są wysokie grzywny a nawet odbierane są uprawnienia czy stosowany jest areszt, za to, że nie stosują się do wytycznych na dokumencie uprawniającym do poruszania się samochodem czy innym pojazdem mechanicznym.

MOPS czy ZUS? Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. [TABELA]

Jakie świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a które ośrodki pomocy społecznej? Prezentujemy proste zestawienie najważniejszych świadczeń w 2025 r.

REKLAMA

Renta tytoniowa – czym jest, kto może się o nią ubiegać, na jakiej podstawie prawnej?

Renta tytoniowa to pojęcie, które choć w powszechnym użyciu nie funkcjonuje, coraz częściej pojawia się w kontekście dyskusji o świadczeniach z tytułu niezdolności do pracy. Choć alkoholizm jest uznawany za jedno z najpoważniejszych uzależnień, jego konsekwencje zdrowotne nie są jedynymi powodami przyznawania rent. W artykule wyjaśniamy, czym jest renta tytoniowa, kto może się o nią ubiegać oraz na jakiej podstawie prawnej można starać się o to świadczenie.

Składka zdrowotna: 777 zł płaci pracownik a 315 zł przedsiębiorca (obaj zarabiają po 10 tys. zł miesięcznie). Czy to sprawiedliwe i zgodne z Konstytucją?

Temat składki zdrowotnej był przez kilka ostatnich lat poruszany wielokrotnie. Porównując różne poziomy wynagrodzenia (co znajdą Państwo w dalszej części artykułu) nie da się nie zauważyć, że pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę płacą co do zasady składkę zdrowotną w wyższej wysokości niż przedsiębiorcy. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego tak się dzieje, czy jest to obiektywnie sprawiedliwe i czy jest to zgodne z zasadą równości wobec prawa. Bo przecież dostęp do publicznej służby zdrowia mamy taki sam. A jakość tego leczenia nie zależy od wysokości składki.

REKLAMA