Timesharing: czy to dobry pomysł na urlop?

santorini - sxc
Jeżeli po powrocie z udanego urlopu stwierdzisz, że w takie miejsce chciałbyś jeździć co roku, to zastanów się nad timesharingiem.

Timesharing w zjednoczonej Europie

Umowa timesharingu jest zawierana pomiędzy osobą fizyczną oraz przedsiębiorcą i polega w skrócie na tym, że przedsiębiorca udostępnia na określony okres w oznaczonej części roku budynek lub lokal mieszkalny, w zamian za co osoba fizyczna płaci zryczałtowane wynagrodzenie.

I nie chodzi tutaj tylko o domek na Mazurach, czy pokój hotelowy nad Bałtykiem, lecz również a może przede wszystkim o Lazurowe Wybrzeże, Barcelonę, czy Adriatyk.

Zobacz również serwis: Konsument - turystyka

Brak bariery językowej

Obecne regulacje dotyczące timesharingu (czyli umowy o czasowe korzystanie z nieruchomości) wynikają z przepisów unijnych, które wymagają zbieżności regulacji we wszystkich krajach UE. Celem jest umożliwienie korzystania z tej formy wakacji poprzez przełamanie bariery językowej, czy prawnej.

Dlatego też regulacje dotyczące umowy timesharingu mogą różnić się w poszczególnych krajach, ale kwestie podstawowe, jak obowiązek sporządzenia w języku konsumenta, czy prawo odstąpienia znajdą się tak w prawie włoskim, hiszpańskim, czy polskim.

Zgodnie z przepisami unijnej dyrektywy umowy timesharingu we wszystkich krajach UE powinny być sporządzane w języku konsumenta. Nawet jeżeli przedsiębiorca jest z Portugalii to umowę do podpisania przedstawi nam w języku polskim.

Czy to dobry pomysł?

Timesharing to jeden z nowszych trendów w turystyce, w Polsce jeszcze mało popularna forma spędzania wakacji.

Chodzi przede wszystkim o koszty takiego przedsięwzięcia, konieczność często osobistego zaangażowania i wreszcie obawy przed nieuczciwymi przedsiębiorcami. Dlatego zanim zdecydujemy się na zawarcie umowy timesharingu najlepiej najpierw dowiedzieć się czegoś o przedsiębiorcy (z Internetu czy w Europejskim Centrum Konsumenckim)

Pamiętaj, że obietnice przedsiębiorcy powinny znaleźć się także prospekcie, który musisz otrzymać przed zawarciem umowy oraz w treści umowy.

Długi termin

Zawierając umowę musi również pamiętać, że nie ma ona charakteru jednorazowego, jak wycieczka. Zgodnie z ustawą o ochronie nabywców prawa korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie w każdym roku, umowa timesharingu musi być zawarta co najmniej na trzy lata. 

Zadaj pytanie: Forum prawników

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...